Menu

Parmak Boyası Etkinliklerinin Önemi
Parmak Boyası Etkinliklerinin Önemi

Okul öncesi dönem çocukların gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu dönemde çocukların gelişimini desteklemek için yapılabilecek pek çok etkinlik vardır. Bunlardan biri de parmak boyası etkinlikleridir.
Parmak boyası, doğrudan vücudun herhangi bir kısmı ile ya da bir fırça ile resim yapma imkânı sunan yarı akışkan kıvamdaki bir boya türüdür. Ancak çocuklara çok boyutluluk kavramı kazandırabilmek için bu boya ile çalışırken çocukların kendi vücutlarını kullanmasının teşvik edilmesi daha verimli olacaktır.
Çok boyutluluk kavramını bir örnek üzerinden açıklarsak; mesela çocuk elini boyar ve kağıda baskısını yapar. Çocuk baskıyı, parmağının ucu ile yaptığı çizimlerle ya da kağıt üzerindeki boya kuruduktan sonra el baskısını farklı materyaller kullanarak (bir şeyler yapıştırma gibi) veya kuru boya kalemi gibi boyalar ile çizimlerle destekleyerek çalışmasını tamamlar. Yani çocuk yaptığı baskısını geliştirerek, bir çalışmada elinden bir balık yapabilirken, diğer çalışmalarda elini bir araba, bir ördek, bir leylek, bir roket ve daha birçok farklı şey olarak düşünebilir. İşte bu noktada parmak boyası çocuğa dolaylı olarak “Bak, sadece elini kullanarak ne kadar çok farklı şeyler yapabiliyorsun. O halde etrafındaki başka nesneleri de, değişik bir şekilde kullanabilirsin.” gibi bir mesaj verir. Bu anlamda çok boyutluluk kavramını edinmeye başlayan çocuğun yaratıcılığı artar, bakış açısı genişler ve demokrasi kavramlarının temelleri inşa edilmeye başlar.

Parmak boyası sadece el ile mi yapılmalı?

Hayır. Asla böyle bir kısıtlama söz konusu değildir. Çocuk vücudunun herhangi bölümü ile çalışabilir. Parmağıyla, ayağıyla, eliyle, dirseğiyle belki sadece ayak başparmağıyla… Yani dilediği şekilde…
Önemli olan şey, çocuğun düzenli olarak parmak boyası etkinliği yapmasıdır. Birkaç kez parmak boyası etkinliği yapmak, çocuğa önceki çalışmalarını kıyaslama fırsatı ve önceki yaptığı çalışmalardan farklı şeyler yapmayı düşünme fırsatı vermez. Dolayısıyla düzenli yapılmayan parmak boyası etkinlikleri çocuğa çok boyutluluk kavramı kazandıramaz.
Parmak boyası ile etkinlik yapmaya kaç yaşında başlanmalı?

Genelde parmak boyası kutularının üzerinde 3 yaşın altındaki çocukların kullanmaması gerektiği yazar. Bu yaş ibaresine uyabilirsiniz.

Parmak boyası etkinliklerinde nelere dikkat edilmeli?

1- İlk defa parmak boyası ile tanışan bir çocuğa model olunması gerekir. Model olma aşamasında bir yetişkin kendisi bir vücut kısmını boyar ve kağıt üzerine baskısını yapar. Bu aşamada kendi kendine konuşur biçimde de olsa boyama ve baskı esnasında ne yapmaya çalıştığı, ne hissettiği gibi konularda konuşur; çocuğun ilgisini çekmeye onu meraklandırmaya, heveslendirmeye, onunla diyalog kurmaya çalışır. Ardından çocuğun parmak boyası baskısı yapması sürecine yardımcı olunur. (İlk yapılan çalışma da, parmak ya da el baskısı yapılması önerilir.)


2- Parmak boyaları genelde 6’ lı renk seçeneği sunan paketlerde satılır. Etkinlik esnasında farklı renk tonlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Çözüm olarak; çalışma masanızda renk karışımları elde etmeniz için birkaç tabak ve birkaç çay kaşığı bulundurmanız önerilir.


3- Çalışma esnasında çocuğa rehberlik eden yetişkin etraf batacak gibi bir endişe duymamalıdır. Evet, etraf batabilir. Bu gayet normal bir şeydir. Çocuğu gereksiz yere tedirgin ederek, onun çalışma motivasyonu bozulmamalıdır. Ancak çalışmaya başlamadan önce seçtiğiniz çalışma mekanında bir lavabonun bulunması ya da lavaboya yakın olunması önerilir. Bunun nedeni ise; çocuk farklı renklerle çalışmaya ihtiyaç duyabilir ve bu yüzden elini sıkça yıkaması gerekebilir.

4- Tamamlanan parmak boyası çalışmalarının hızlı kuruması için güneş alan bir yer tercih edebilirsiniz.
5- Tamamlanan ve kuruyan parmak boyası çalışmalarını, kuru kalemler ile boyayarak, çeşitli materyaller yapıştırarak ve benzerileri ile farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.
6- Parmak boyası etkinlik dosyası oluşturup, bu çalışmaları koleksiyon haline getirebilirsiniz. Böylece çocuk, zaman zaman dosyasını inceleyerek çok boyutluluk kavramanı daha çok pekiştirecektir.

Özge ÖZKAN

Trakya Üniversitesi Okulöncesi Öğretmenliği Öğrencisi
Instagram: egitiminkalemi

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir