Menu

Çocuklarda Mahremiyet Eğitiminin Aşamaları
Çocuklarımızın Mahremiyetini Nasıl Koruruz?

Çocuğun mahremiyet bilincinin gelişmesi, mutlu, huzurlu bir çocukluk geçirmesine ve geleceğin bilinçli saygılı bireyleri olarak yetişmelerine zemin hazırlar. Cinsel taciz ve saldırıların artığı bu dönemde çocuklarımızı korumanın ilk adımı onlara mahremiyet eğitimi vermektir. Bu eğitim onları kötü niyetli insanların istismarından koruyan temel eğitimlerden biridir. Çocuğun fiziksel- psikolojik sağlığının bu alanda koruna bilmesi, kendi bedeninin dokunulmazlığını farkına varması mahremiyet eğitimi ile olur.

Mahremiyet Eğitimi Kaç Yaşında Başlar?

Çocuklar yaşamlarının ilk 24 ayında kendilerini anne ve babalarının bir parçası olarak hissederler. Genel olarak 2 yaşından itibaren çocuk kişisel bağımsızlığını kazanır, kendi başına yemek yemek ve tek başına yürümek istemeye başlar. Bu dönem mahremiyet eğitimine başlanması için uygun bir dönemdir.

MAHREMİYET EĞİTİMİNİN AŞAMALARI:

1-Mahremiyet Eğitimi ve Ev Halleri

Mahremiyet eğitiminin ilk aşamasında öncelikle kendi davranışlarımıza ve kullandığımız sözcüklere dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızın yanında kaba argo özellikle cinsel meta içeren küfürler kullanmamalıyız. Evin içinde tercih ettiğimiz kıyafetlerin mahremiyet sınırlarında olmasına dikkat etmeliyiz. Unutmamalıyız ki çocuklarımız bunları sizlerden duyup gördüğünde normalleştirecek ve başkaları söyleyip yaptığında kötü olarak algılamayacaktır. Bu durum çocuklarımızın mahremiyetle ilgili hassasiyetini azaltacaktır. Örneğin; Çocuğunuzun yanında bir yabancının boxer ile gezmesi bizi rahatsız eder, bu nedenden dolayı ev halkından baba- abi vb. kişilerinde bu şekilde dolaşmaması çocuğun bu derecedeki bir çıplaklığı normalleştirmemesi açısından önemlidir.

2-Mahremiyet ve Sözcükler

Mahremiyet eğitimi ile ilgili öğreti ve uyarılarınız korkutucu veya zorlayıcı olmamalı, çocuğun özgüvenine zarar vermemeye özen gösterilmelidir. Ayıp, günah, yasak sözcükleri yerine özel – sana ait sözcükleri tercih edilmelidir.

3-Mahremiyet Eğitimi-Özel Bölgelerimiz

İki yaşından itibaren özel alanı( göğüs-popo –bacak arası) tanımlamaları başlamalıdır. Vücudunun kendisine özel yerleri olduğu, bu bölgelerin gizlenmesi gerektiği anne-baba-doktor(çocuğun bakımını üslenmiş kişi/ tuvalet eğitimi tamamlanmamışsa öğretmen) dışında kimsenin dokunamaması gerektiği çocuğa anlatılmalı. Anne baba dışındaki tüm kişilerin eylemleri anne babaya anlatılmak üzere öğütlenmelidir.

4- Mahremiyet eğitimi- Genital Temizlik

Çocuk başkasının özel alan dokunuşlarının iyi veya kötü olduğunu ayırt edemez. Bundan dolayı bezlemek, pişik kremi sürmek ve temizlemek gibi durumlarda abartılı hareketlerden kaçınılmalı, aşırı baskı uygulayarak silmekten kaçınılmalı, kesinlikle cinsel organı ile oynanmamalıdır.

5-Mahremiyet Eğitimi Tepkilere Saygı
Çocuklara kendilerini anlata bilmeleri için ifade özgürlüğü vermeliyiz. Her zaman anne baba veya yakın akraba ve arkadaş çevresinin istediği şekilde sevilmek veya oyun oynamak istemeye bilirler. Buna tepkilerini ağlayarak bağırarak ya da küserek göstere bilirler. Bu duruma saygı göstermeliyiz ve istemedikleri halde kesinlikle, ama o senin halan- yeğenin –amcan, seni seviyor, gibi açıklamalarla öpülmesi ya da oyuna devam etmesi için katiyen zorlamamalıyız.

6-Mahremiyet Eğitimi ve Yasaklı Sevgi Alanları

Ayrıca çocuklarımız eş dost akraba veya anne baba tarafından cinsel organlarına, yasaklı bölgelerine dokunularak, öperek vurarak sevilmemelidir. Karnından öperek gıdıklamak, benim erkek oğulum gibi cinsiyete yönelik sözcüklerden kaçınılmalıdır. Eğer biz çocuğumuzu poposuna vurarak sever şakalaşırsak ya da dudağından öperek selamlaşıp vedalaşırsak kötü niyetli insanların bu davranışlarındaki kötü niyeti anlamayacak sevgi gösterisi olarak düşünüp sessiz kalacaklardır.

7-Mahremiyet Eğitimi ve Benim Alanım Benim Kararım

Mahremiyet eğitimindeki en önemli unsurlardan biri çocuğun bedenine ve kişisel alanlarına saygı duymaktır. Bu saygı çerçevesinde 4-5 yaşından itibaren çocuğun odasına kapı çalınıp izin alınarak girilmeli ve aynı şekilde kapalı kapıların çalınması gerektiği öğretilmelidir. Kapalı kapıyı açarak içeri giren bir çocuğa üstümü değiştiriyor olabilirdim benden izin almadan giremezsin denmelidir. Aynı şekilde anne baba çocuğu hoyratça sevmekten kaçınmalıdır. Çocuklarını gün içinde öperken ‘’ seni öpebilir miyim?’’ diye izin almalı ve izin vermediği sürece kimsenin kendine yaklaşamayacağı bilinci oluşturulmalıdır.

8-Mahremiyet Eğitimi ve İzin Alma

Mahremiyet eğitimi için çocuklarımız bedenlerinin kendilerine ait olduğunu ve kendi kontrollerinde olması gerektiğini farkında olmalıdır. Bunun içinde anne- babaların çocukları üzerinde yapacakları eylemlerden çocukları haberdar edip izin almaları gerekmektedir. Örneğin; terlemiş bir çocuğun üzerindeki kıyafetler izin alınmadan başkalarının olduğu bir ortamda aniden çıkartılmamalı ya da aynı şekilde bu tarz bir ortamda veya izinsiz altını ıslatmış bir çocuğun altı değiştirilmemeli.

9-Mahremiyet Eğitimi ve Çıplaklık

Çocuklar çıplaklığa alıştırılmamalı insanların içinde özellikle iç çamaşırları olmaksızın asla dolaştırılmamalıdır. Özellikle 4 yaşından sonra kıyafetlerini kendi giyip çıkarmaya alıştırılmalıdır. Başkalarından rahatsızlık tepkisi kazandıra bilmek için çocuğun kıyafetleri kimsenin olmadığı alanlarda değiştirilmeli ulu orta bu eylem gerçekleştirilmemelidir. Başkalarının yanında çıplaklığa alışık olmayan bir çocuk elbiselerinin başkası tarafından çıkarılmasından tedirgin olup tepki gösterecektir.

10-Mahremiyet Eğitimi ve Tuvalet Alışkanlığı

Tuvalete girilirken her ne sebeple olursa olsun anne baba çocuğun yanında ihtiyaçlarını gidermemeli veya tuvalete girdiğinde kapıyı açık bırakmamalıdır. Tuvaletin kişisel bir alan olduğu çocuk tarafından bilinmeli ve tuvalet ihtiyacını gideren birinin başkaları tarafından görülmemesi gerektiğini farkında olmalıdır. Eğer çocuk tuvalet ihtiyacını gidermek için lazımlık kullanıyor ise bu lazımlık tuvalet veya banyo gibi alanlarda kullanılmalıdır. Çocuk genital bölgelerinin başkası tarafından görülmesinden rahatsızlık duymalı ve kendini tuvalette gören birine tepki vermeye alışmalıdır.

11-Mahremiyet Eğitimi ve Banyo Alışkanlığı

Özellikle 4 yaşından sonra çocuğun banyo ihtiyacı giderilirken iç çamaşırları ile banyo yaptırılmalı banyo sonunda temizlik için iç çamaşırı çıkartıldığında yıkayan kişi mahrem bölgesine bakmıyor hissini çocuğa geçirmelidir bu saygı gösterisi çocuğun mahremiyet duygusunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Anne ve baba ile çocuk aynı anda banyo yapmamalıdır. 7 yaşından itibaren de çocuğun kendi özel bölgelerini kendisi temizlemesi için izin verilmeli. Bu durum hem sorumluluk hem mahremiyet duygularının gelişmesi açısından faydalı olacaktır.

12-Mahremiyet Eğitimi ve Odaların Ayrılması

6 aya kadar çocuğun annesi ile yatması normaldir. 6 aylık sonrasında aynı odada farklı bir yatak da yatabilir. 2 yaşına geldiğinde çocuk kendi bireyselliğini kazanmaya başlayacaktır bu durumda odalar ayrıla bilir ancak korku ve endişe gerekçesi ile kendi odasına gitmek istemeyen çocuklar zorlanmamalı bir uzmandan yardım alınmalıdır. Aynı yatağı paylaşan kardeşlerin 3-4 yaşlarında yataklarının ayrılması uygundur. Aynı odayı paylaşan kız ve erkek kardeşlerin ise 7 yaşından itibaren özel yaşam alanlarını ayırmak gerekir. Birlikte soyunup giyinmeleri başta mahremiyet gelişimi olmak üzere birçok açısından olumsuzluğa sebep olabilir.

13-Mahremiyet Eğitiminde Anne Babanın Cinsiyetlerine Göre Rolleri

Erkek çocuğa babanın veya kıza annenin eğitim vermesi gibi bir ayrım yapılamaz. Bu gerçek dışı bir ayrımdır. Çocuk annesinden farklı babasından farklı şeyler öğrenir. Zaman içerisinde daha rahat iletişim kurabildiği ebeveynle içinde bulunduğu durumu paylaşması normaldir. Anne ve babadan birinin bu eğitimler sırasında kendini uzak tutması, ilerleyen yaşlarda karşılaştığı problemleri ihtiyaç halinde hemcinsi olan ebeveyniyle veya karşı cinsi olan ebeveyne konuşmasını zorlaştırabilir. Bu nedenden dolayı bu tarz ayrımlar yapılmamalıdır.

14-Mahremiyet Eğitimi ve Fiziksel Güçsüzlük Hissi
Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki ne yazık ki taciz ve istismar yaşamış çocukların büyük bir kısmı çırpınmayı ve kaçmayı çözüm olarak görmediklerinden kurtulmayı denememiştir. Bunun nedeni anne babaların çocukların yapmalarını istemedikleri bir durumda fiziksel güç kullanarak onlara engel olmalarıdır. Çocuğun istemediği durumlara karşı gösterdiği fiziksel direnç ailesi tarafından kırılmamalıdır.

Aile çocuğun duygu ve davranışlarındaki değişikleri takip etmeli her konuyu korkmadan kendilerine anlatabileceği güvenini vermelidir. Bir olumsuzluk karşında çocuk asla suçlanmamalı öfkeli ortamlara maruz bırakılmamalı, gerekli koruma ve tedavi sağlanmalıdır.

NOESİS PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ
Noesispsikoloji@gmail.com
0533 663 92 99
Evlilik/Çocuk/İlişki
Klinik Psikolog
Bakırköy/İSTANBUL
İnstagram: noesispsikoloji

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir