Menu

Ani Bebek Ölümü Sendromu

Bilinen hiçbir hastalığı olmayan bir bebeğin hayatının ilk yılında yatağında ölü olarak bulunmasına ”ani bebek ölümü sendromu” denir. Bu bebeklerin %95’i 2 ila 4 ay arasında kaybedilirler.

Risk Faktörü Nelerdir?

Yakın zamanda geçirilmiş ateşli bir hastalık ve doğum öncesi ve sonrası sigaraya maruz kalma gibi sebeplerin yanı sıra birçok etken risk faktörü olabilir.

1-Anneye ait nedenler:
  • Hamilelik döneminde sigara içmek
  • Alkol+ madde bağımlılığı
  • Düşük sosyo-ekonomik düzey
  • Çok genç anne yaşı (20 yaş altı)
  • Hamilelikler arası geçen sürenin 2 yıl dan az olması
  • Doğum sayısının artması ve takipsiz hamilelikler

2-Bebeğe ait nedenler:

  • Yaş 2-4 yaş arası
  • Cinsiyetin erkek olması (kızlara göre risk 30-50 daha fazla)
  • Erken doğum (prematüre)
  • Düşük doğum ağırlığı

3-Yüzüstü Uyku Pozisyonu
Bebekler sırtüstü yatırılmalıdır. Bebek yan pozisyonda yatmayı tercih ediyorsa kolu öne doğru çekilmeli, yüzüstü dönmesi engellenmeye çalışılmalıdır. Amerikan pediatri akademisi 1992 yılında açıkladığı sağlık politikasında; sağlıklı bebeklerin uyku sırasında sırtüstü yatırılmasını önermiş ve bu şekilde 4 yıl içinde Amerika’da ani bebek ölüm sendromu %40 oranında azalmıştır.

4-Yatak Ve Yastık Seçimi

Yatak karyolaya uyumlu olmalı, tam oturmalı ve arada boşluk kalmamalıdır. Yatak parmaklıkları arası 5cm’den fazla olmamalıdır.Bebekler uyurken yüzleri örtülmemelidir. Yatakta peluş tarzı oyuncaklar bulundurulmamalıdır. Bebeklerin üstü kalın örtüler ile örtülmemelidir.Örtüler bebeğin kolunu rahatça kaldırıp itebileceği ağırlıkta olmalıdır.

5-Anne-Baba İle Aynı Yatakta Yatma
Bebeklerin anne babasının kolu veya gövdesi altında kalarak hayatını kaybettiği pek çok vaka görülmüştür.

6-Bebeğin Çok Sıcak Ortamda Bulunması Veya Çok Kalın Giydirilmesi

Uyurken oda sıcaklığının 18-20 derece arasında olması SIDS’Yİ azalttığı gözlemlenmiştir.

İKİNCİ BEBEK İÇİN ÖNERİMİZ

SIDS nedeniyle ölen bir bebeğin anne ve babası acı ve suçluluk duyar. Gerçek şudur ki, her ne kadar SIDS’nin nedeni bilinmese de, uzmanlar neyin SIDS olmadığını bilirler. Bu koşullar altında ölen bir bebek aslında nefesi tıkanmış ya da boğulmuş değildir. Tüm Dünya çapında yapılan araştırmalarla bilim adamları şaşırtıcı sendroma açıklama getirmeye çalışmış ve aslında bebeklerin göründükleri gibi sağlıklı olmadıkları kanaatine varmışlardır. Bebeğini SIDS nedeniyle kaybeden ailelerimiz, ikinci bebeklerini kardiyopulmoner kontrol altında bulundurmaları ve bu açıdan muayene ettirmeniz gerekmektedir.

 

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir