Menu

Ağlamayana Meme Yok

Mama/Meme Zamanlamasına Dikkat

“Ağlamayan bebeğe meme verilmez” atasözünü çoğu anne uygulamıştır. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olan anneler bebekleri her ağladığında çocuğun başına dikilirler. Çocukların ağlama sebebi olarak da milletçe bildiğimiz 3 ihtiyaç vardır:

*Çocuk ya acıkmıştır

*Çocuğun ya karnı acıkmıştır ya da

*Çocuk altını pisletmiştir.

Peki çocuğa her ağladığında meme vermek, mama yedirmek doğru mu ya da bu durumun zararları mevcut mu? Bazen çocuklar sadece sussun diye mi veririz o memeyi, mamayı? Geçici rahatlıklar çocuklarımız için sonrasında sıkıntıya gebe kalabilir mi?

Araştırmalara göre anneler, bebekleri her ağladığında aç olacağını düşünerek emzirmeye çalıştığı yahut evlatlarına mama vermeye çalıştığı için kişi büyüdüğünde de hüzünlendiği zaman kendisini yine aynı şekilde yemeğe verebilirmiş. Herhangi bir sebeple ağlayan çocuk annesinin ağzına sokuşturmaya çalıştığı memeyle ya da mama kaşığıyla sessizliğe bürünür ve anneler de “karnı acıkmış” yorumu yapar hemen. Çocuk susmuştur ve anne için sorun ortadan kalkmıştır.
Son zamanlarda çokça duyduğumuz cümleler:

“Aslında karnım aç değil ama canım sürekli bir şeyler yemek istiyor.”

“Yiyorum yiyorum ama doymuyorum”

“Sadece yemek yemek istiyorum o zaman herşey düzelecek”

Düzelmedi.

Bebeğiniz ağladı.

Mama yedirdiniz.

Sustu.

Ama düzelmedi.

Bebeğiniz büyüdü yine ağladığı zaman, sinirlendiğinde, öfkelendiğinde ya da üzüldüğünde kendisini yine mamaya, yemeğe verdi. Yedikten sonra geçti mi? Geçmedi. Yedi, pişman oldu. Çünkü yerken yemeği değil aslında ağlama sebebi her neyse onu düşünüyordu.

ABD’de yapılan bir  araştırmaya göre çoğu insanın normalin üstünde yemek yeme sebebi, yüzde 75 oranında duygusaldır. Yani yemek yeme duygularla(üzüntü,stres,sinir) başa çıkmak için kullanılıyor.

Olumsuz duygular karşısında gözlenen bu aşırı yeme tepkisinin; obez bireylerde, yeme bozukluğu olan kadınlarda ve normal kilolu olup da diyet yapan kişilerde mevcut olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, duygular ile yeme ilişkisinin en azından kısmen kişiye bağlı belirli özelliklerden etkilendiği ileri sürülmektedir.
Peki ne yapmalıyız? Memeyi saati saatine vermeyin diyorlar, ağladıkça çocuğunuz size mesajı verir diyorlar?

Bebeğinizi tanıyın.

Evet haklısınız; meme, saati saatine verilmemeli zaten her bebeğin ihtiyacı farklıdır.

Yenidoğanlarda ağladıkça verebilirsiniz fakat sonrasında çocuğunuzun ihtiyacı doğrultusunda memesini/ mamasını verebilirsiniz. Bunun için de öncelikle bebeğinizi iyi tanımanız gerekir. Onları gözlemleyin. Gözlemleriniz ve annelik içgüdünüz bir zaman sonra size yol gösterecektir.

Kaynak

Psikolog Paylaştı – @psikologpaylasti

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir