Menu

Tuvalet Eğitimine Giriş

Tuvalet eğitimi diyince çoğu anne tedirgin olur? Ne zaman başlanmalı? Nasıl başlanır gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışır. Bazı gelişimsel aşamalar birtakım kitapların öngördüğü zamanlarda gerçekleşmediğinde ( ya da çocukların yaşıtlarından daha geç gerçekleştiğinde ) anne babalar huzursuzluk yaşasalarda, yinede zeka ve kaslara zaman tanır ve bunların üstlerinde tek tek durmazlar. Ancak aynı anne babalar çocukları tuvaleti kullanmayı öğreneceğini düşündüklerinde telaş içine girerler.Oysa ki bu da diğerleri gibi sadece bir gelişim aşamasıdır.
 

tuvalet-02

İstatistikler son 60 yılda tuvalet eğitimi alan çocukların yaşlarında belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. Bunun sebeplerinden birkaçı, çocuk merkezli çocuk büyütmekten, bezler sayesinde, çocukların kaka ya da çiş yaptığında rahatsızlık hissetmemelerinden kaynaklanmaktadır.

1957 yılında yapılan araştırmalarda çocukların %92’sinin 18 aylık olmadan tuvalet eğitimini tamamladıkları saptanmıştır.

Bugün ise, Philadelphia çocuk hastanesi tarafından yürütülen 2004 yılına ait bir çalışmaya göre, bu rakamın %25 ‘ten daha aza düştüğü görülmektedir.Araştırmada çocukların sadece %60’ının tuvalet eğitimini 3 yaşına kadar tamamladığı belirtilmiştir. Bunun %2’si ise henüz bu eğitimi almamış 4 yaşında ki çocuklardan oluşmaktadır.
tuvalet-01

Geç verilen tuvalet eğitimi, belki de anne babaların daha fazla endişelenmesine yol açmaktadır. Er ya da geç öğretilmesi gereken durum konuşması, oturması gibi normal bir süreçtir.  Çocuğunuza tuvaleti öğretmenin diğer gelişimsel aşamaları öğretmenizden hiç bir farkı yoktur.Çocuğunuzdan günün birinde hemen ayağa kalkıp koşmasını bekleyemediğiniz gibi tuvalet eğitiminde de sabırlı olmak önemlidir. Bu bir süreçtir.

Gelişimsel olarak, tuvaleti kullanmada aynı şey yaşanır. Çocuğunuz tam olarak kendi kendine tuvalete gitmeye başlamadan önce bezi yerine tuvalete yapmaya hazır olduğunun işaretini verir. Ama biz çoğunlukla bu işaretlere gereken önemi vermeyiz ve gösterdikleri bağımsızlık isteğini cesaretlendirmeyiz. Sorunun bir kısmı bebeğin kendini rahatsız hissetmemesindendir.. Bezler artık o kadar emici ki çocuklar altlarının ıslandığını neredeyse farketmezler. Ayrıca, çoğumuz öyle hızlı hayat yaşarız ki tuvalet eğitimine başlamak bize son derece bunaltıcı ve zamanı harcamak zorunda kalmak gibi gelebilir. Zamanımızda tuvalet eğitimi biraz daha bekleyebilir yaklaşımı bu sebeple vardır. Çocuğun olgunlaşması gerektiğini savunan uzmanların önerileriyle desteklenmektedir. Oysa ki sorun anne babanın tuvalet eğitimine gereğinden fazla beklemesinden kaynaklanmaktadır. Çocuk  gelişimde her şeyin bir zamanı vardır ve doğru zamanda çocuğun verdiği sinyalleri de göz önüne alarak tuvalet eğitimine bu şekilde sabırla başlamak gerekmektedir.

devamı diğer yazılarımızda…yakında

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir