Menu

Çocuğu İçin İşini Bırakan Anne

Hayatta insanlar bazen doğru bazen yanlış kararlar verir. Denemeden kim bilebilir doğru ya da yanlışı? Sana doğru gelen peki bana göre yanlışsa.. Hiç düşündün mü bir insan hayatı için bir karar vermişken onu incitebilir miyim diye?

Okudum. İnşaat mühendisi oldum. 31 yaşındayım. İnşaat mühendisliğini çok sevmeme rağmen bıraktım evet. Benim gibi birçok anne işini bırakmak zorunda kalıyor. Kimisi hemen bırakıp işe başlıyor 4 aylık bebek başka elllerde artık anneanne, babaanne, bakıcı işin içine giriyor. Tabi bazen şartlar el vermediğinde mecbur çalışmaya başlamak zorunda olan anneler sözlerim dışı. Ben kıyamıyorum. El kadar bebek bir başkasına emanet asla edilemez. Anne kokusu ve anne sütü ile büyümesi gerekli. Maalesef vatandaşını düşünmeyen bir ülkede yaşıyoruz. Annelere verilen izinler yeterli değil. Anneler zor durumda kalıp hayatlarını alt üst etmek zorunda kalıyorlar. 3-5 sene idare edelim büyüsün okula başlasın herşey düzelir diyorlar. Ne yazık ki geçen zamanların kıymetini bilmeden bu lafları ediyorlar. Tatile gidiyoruz dediğimde Yağız ne olacak diye gelen saçma sorular!!!!!! Çocukla/bebekle tatile çıkılır mı? Burnunuzdan gelir nasıl gezeceksiniz? gibi sorular sorular. Zamanı ertelemek ne zamana kadar çocuklar büyüsün yaz tatillerinde tatile çıkarız diyen zihniyet yarına ölmeyeceğinin garantisi var mı soruyorum. Bir çocuk oldu hayatınıza girdi diye hayatı ertelemek neden? Sen bir ailesin artık hep birlikte birşeyler yapmayı öğren.
Hayat bu kadar para,pul, mal, mülk üzerine kurulmuşken benim tek derdim çocuğum başka ellerde büyümesin. Bir bebeğin anne elinde büyümesiyle bakıcı vs elinde büyümesi çocuğun zeka gelişimini bile etkiliyor, anne sütü alması ile mama ile beslenmesi gibi zeka gelişimini etkileyen birçok faktör arasında anne kokusu, anne sütü, annenin çocuğuna bire bir bakması var…2-3 yıl bu kadar kritikken 4 aylık bebeğin size ihtiyacı olduğu sırada onu bırakmak neden?
Genç kesim şunu düşünüyor; o zaman okumasaydın ya da neden o kadar emek verdin ev kadını olmak için mi?

Diğer kesim aman otur çocuğuna bak ne gerek var!!!!

İkiside yanlışşş..

Okumuş bir anneye evinde otur çocuğuna bak demek ağırdır; işini bırakmış bir anneye okudun o kadar ama idare et, ya da en güzelini yapıyorsun, senin yerinde başkası olsa yapmaz gibi gaz verici cümleler denmesi gereklidir çünkü buna ihtiyacı vardır.

Genç nesili de 3’e ayırıyorum

Çocuğu olanlar:

Çocuğu olan hiçbir anne bırakmaz istemez ama egosuna yenilip işine döner (maddi olarak ihtiyacı yoksa)

Çocuğu olmayanlar:

Çocuğu olmayan beni anlamaz yorumları benim için geçersizdir. Ne derse desin.

Egosu olanlar:

Egosu olanlara diyecek tek sözüm bana Gülden Hanım diyeceklerine, çocuğumun ağzından çıkan anne kelimesini bakıcıya söylediğini duymamaya tercih ederim. Buna şahit oldum anne ağlayacaktı neredeyse.
Altın bilezik kolumda diye bir laf vardır herkes bilir. Kimsenin yorum yapmasına gerek yok. Ben ve eşim her zaman birbirimize desteğiz ve mühendisliğimizi kullanıp yeni bir iş kurduk www.partistore.com herkesi destek için alışveriş yapmaya beklerim. Laflarınızla köstek olacağınıza destek olun. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler 

Gülden Yetkin Okur

ANNE

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir