Menu

Çocuk Felci İçin Yalnızca İki Damla

Çocuk felci ile ilgili merak ettikleriniz Yard. Doç. Dr. Seda Avnioğlu’ nun yazısında….

Çocuk felci hastalığı (poliomyelit) nedir?

Çocuk felci hastalığı (poliomiyelit), polio (çocuk felci virüsü) virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır.
cocuk-felci-asisi

Hastalık sıklıkla 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Daha büyük çocuklarda ve nadir olarak da erişkinlerde görülebilmektedir.
Polio virüsünün kuluçka süresi 1-3 hafta arasındadır. Virüs, özellikle hijyen koşullarının kötü olduğu bölgelerde bir çocuktan diğer çocuğa, insan dışkısı bulaşmış besin ve suların tüketilmesi ile bulaşır. Hastalık etkeni olan virüs sadece insan bağırsağında kısa süreli yaşayabilmektedir. Etken hayvanlarda yaşayamaz ve dolayısıyla hayvanlar aracılığı ile bir bulaştırıcılık söz konusu değildir.
Polio virüsü ile enfekte olan çocukların çoğunda herhangi bir belirti yoktur. Diğer çocuklarda ise 7-14 günlük kuluçka dönemi vardır ve bundan sonra hafif bir ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kusma, karın ağrısı ve ense sertliği gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çocuk Felcinin Belirtileri Ve Sonuçları Nelerdir?

Çocuk felci belirtileri, başlangıçta üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer şikayetlere neden olur. Bu aşamada sıklıkla grip ile karıştırılabilir. Çocuk felci belirtileri hastaların bazılarında hafif seyirlidir ve hasta tamamen iyileşebilir ancak bazılarında iyileştiği zannedilen dönemden 1-2 gün sonra meninkslerin (beyin ve omuriliği saran membranların) iltihabı gelişebilir ve bu gibi bir durumda ateş, ciddi baş ağrısı, kas ağrısı, bazen yaygın kas seyirmesi ve ense sertliği meydana gelir. Çocuk felci hastalığına yakalananların genelinde felç gelişmez ancak bazı tiplerinde birkaç gün devam eden yüksek ateşten sonra asimetrik olarak sağ kol etkilendiğinde sol bacak etkilenir ve felce doğru giden bir seyre dönüşür. Felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmemek de ve hayat boyu devam etmektedir. Enfeksiyon beyin köküne yayılır ise etkilenen kişide nefes alma zorluğu, yutkunma güçlüğü ve ölüm gelişebilir. Çocuk felcinin tedavisi maalesef yoktur.
Nijerya, çocuk felci hastalığının halen salgın olarak görüldüğü Dünyadaki üç ülkeden biri.
cocuk-felci

Çocuk Felcinin Tarihçesi

Çocuk felci insanlık tarihi kadar eski bir hastalık. Eski Mısır’da, M.Ö. 1400 yılından kalma tabletlerde bile çocuk felci sekeli olan bir adam resmedilmiş.

cocuk-felci-01

Kanalizasyon sisteminin olmaması ve hijyen nedir bilinmeyen bir dönem olduğundan dolayı kolera difteri gibi o zamanlar çaresi olmayan hastalıklar yüzenden birçok insan hayatını kaybetti.

1950’lerde, soğuk savaşın hemen ardından iki bilim insanının yaptığı çalışmalar sayesinde bu korkutucu hastalığı önleyen iki farklı aşı bulundu ve izleyen yıllarda dünya çapında bir çocuk felci aşılanma kampanyası başlatıldı.

1988 yılına geldiğimizde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ nün öncülüğünde Çocuk Felci Kökünü Kurutma Kampanyası sayesinde her yıl sayısı 350.000 olan çocuk felci vakası, 2012 yılı itibariyle 223’e gerilemiştir. Çocuk felcine karşı aşı ilk kez 1955 yılında kullanılmıştır.

Çocuk felci hastalığına karşı iki aşı kullanılmaktadır. Biri inaktif aşı enjeksiyon yolu ile uygulanır. Diğer aşı ise zayıflatılmış virüs aşısı olup ağızdan damla şeklinde çocuklara uygulanmaktadır. Çocuk felci aşılarının ikisi de hem etkili hem de güvenlidir.

Aşı Türkiye’de 1963 yılından beri uygulanmaktadır. Ateş, ishal, öksürme gibi rahatsızlıklar çocuk felci aşısını olmaya engel değildir. Çocuk felci aşısı yapıldıktan sonra anne sütü rahatlıkla verilebilir. Ciddi hastalık veya bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda doktorların bilgilendirilmesi gerekmektedir.
cocuk-felci

1916’da NewYork salgını, ’16 yaşından küçükler bu kasabaya giremez’

Bugün çocuk felci, hala salgın statüsünde tutulan Afganistan, Pakistan ve Nijerya haricinde hemen hiç bir ülkede görülmeyen, unutmaya yüz tuttuğumuz bir hastalıkken, bazı yeni gelişmeler, daha önce öngörülemeyen bazı faktörler ve aşı karşıtı hareket nedeniyle tekrar bir tehdit oluşturma belirtileri gösterebilir.
Çocuk felcinin hortlamasının önüne geçmek, binlerce çocuğun sakatlanmasını hatta ölmesini engellemek elimizde.
Yapılması gereken şey ise çok basit: Çocuklarınızı aşılatın!!!

Yard. Doç. Dr. Seda Avnioğlu 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir