Menu

Bebek Yürüteci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra onun gelişimini izlemek her anne ve baba için heyecan vericidir. En önemlisi ilk adımlarını görmek tabi ki.

Bu dönemde anne babalar kaba motor becerilerini desteklemek adına yürüteç almayı düşünürler. Ve bu yürüteç sorunsalı ile karşı karşıya kalırlar.
bebeklerde yürüteç kullanımı

Bebekler ne zaman yürümeye başlar?

Bunun cevabını size bebeğiniz verecektir, ancak bebekler genelde 10-14 aylık arası yürümeye başlar. Yani daha erken yürümesini istemek beklemek boş bir bekleyiştir. Sonuçta er ya da geç yürüyecektir.

Bebeğinizin gelişimsel sürecinde yürüteçleri kullanmak ne kadar güvenli?

Bebek yürüteçleri bebeklerin yürümesine yardımcı olur yada destekler gibi görünüyorlar. Çoğu anne de bebek yürüteçlerinin bebeğin emeklemesinden yürümeye geçişte yardımcı olduğunu düşünüyor. Fakat gerçekler çok çok farklı. Yürütece koyarak bebeğinizi sanki emin ellere teslim ediyormuş gibi düşünsenizde aslında bebeğinizi tehlikeli bir şekilde oturtuyorsunuz. Bebeğiniz daha dik duramayı beceremediği için (6 aylık) skolyoz vb. birçok hastalığa sebep olabilirsiniz. Başka ne gibi hastalıklara sebep oluyor derseniz? Bacak aralarının açık kalmasına, ayak deformitelerine, kalça problemlerine ya da bebeğinizin dar bir alanda kısıtlı kalması nedeniyle psikolojik sorunlara sebep olabilir. Fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan bebeğinizin etkilenmesi çok olasılığı yüksek bir durum.

Bebek yürüteçleri ile çok sayıda kaza ve yaralanmalar meydana gelmiştir. Bebek hızlı gitttiğinden dolayı yürüteci kontrol altına alamayabilir o hız ile istenmeyen bir yere çarparak beyninde ya da herhangi bir yerinde hasar meydana gelebilir. Ayrıca evde ki birçok öğe bebeğinizin dikkatini çekebilir ve ulaşmaya çalışabilir. Örneğin, masa örtüsünü çekip üstünde ki ağır bir nesnenin üzerine düşmesine neden olabilir.

Kanada kendi ülkesinde ki hiçbir bebeğe yürüteç kullandırmayı ailelere yasaklamıştır. Bebeğinizi yürüteçe bindiremezsiniz ya da perakendecilerin satması, reklamını yapması durumunda $100,000 para cezası veya 6 ay hapis verilmektedir. Yasak Nisan 2004′ te yürürlüğe girdi. 16 tane hastaneden alınan sonuçlarda, 5- 14 aylık  1900 bebeğin yürüteç kazası nedeniyle hastaneye geldikleri ve bebeklerin hayatında risk faktörü olduğunu gördükleri için Kanada’ da kullanılması kesinlikle yasaklanmıştır.
Ailelerin başına gelen yaralanma türleri:

 • Yuvarlanama
 • Merdivenden düşme
 • Üzerine sıcak birşeyler dökülmesi
 • Tehlikeli nesnelere ulaşabilme
 • Isıtıcının üstüne devrilmesi ya da sobadan yanma gibi durumlar

Yine de tüm uyarılara rağmen bebek yürüteci aldınız ve kullanmak istiyorsanız belli başlı dikkat edilmesi gerekli kural ile bebek yürüteçlerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Yürüteci aldınız öncelikli olarak kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz.
 • Bebeğinizi uzun süre yürüteçte bırakmayın.
 • Bebeğinizi asla tek başına bırakmayın. Bir oyun zamanının ya da aktivitenin bir parçası yapabilirsiniz.
 • Sadece düz ve nesnelerin olmadığı yüzeyde kullanınız.
 • Tüm ateşli unsurları, ısıtıcıları, pişirme aygıtlarını, sıcak sıvıları, elektrik kablolarını ve diğer potansiyel tüm tehlikeleri bebeğinizin ulaşabileceği yerlerden uzak tutunuz.
 • Kapı camları, pencereler, mobilyalar, merdiven ve basamaklara çarpmasını ya da gitmesini önleyin.
 • Aktivite modunu kullanırken daima tekerlekleri kilitleyin. Yürüme modunda ise tekerleklerin kilitlerini açın.
 • Kapılar kapalı olarak, yürütecin kullanımını bir odada olacak şekilde sınırlandırın.
 • Bebeğiniz içinde iken yürüteci taşımaya kalkmayın.

Bebeğime ne zaman yürüteç kullanmaya başlamalıyım?

8 aydan önce bindirilmesi sakıncalıdır.
Bebeğiniz yürümeyi öğrensin diye yürüteç kullanıyorsanız;

  1. Zamanı gelince zaten öğrenecektir.
  2. Bebeğinizin önüne bir örtü serip serbest bıraktığınızda bile yürümeyi öğrenecektir.
  3. Her bebeğin gelişimi farklıdır bazı bebekler geç yürür, bazısı çok erken bu sebeple zamanını beklemek ve bebeğinizin hazır olduğu zamanı beklemek en doğru yoldur.
  4. Yürümesini desteklemek amaçlı ittirmeli araçlar kullanabilirsiniz.

ittirmeli-araclar

ittirmeli-araclar-02

Bebeğinizin ince motor ve kaba motor becerilerini nasıl desteklerim diye düşünüyorsanız yazımız tam size göre.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir