Menu

Sütten Kesmek İçin Tüm Aşamalar

*Sütten Keserken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sütten kesme aşamalarını uygularken anne bebek bağının zarar görmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sütten keserken bebek kendini güvende hissetmez. Bu sebeple manevi destek olmak annenin işidir.

Anneden ayrılmak onun için çok zor bir süreçtir. Bebek duygusal olarak sevgi  ihtiyacını karşıladığı anne göğsünden ayrılmak istemez. Bu sebeple anne ile birlikte yatmaya devam edilmesi onun için duygusal destek olabilir.

anne-süt-kesme-02

* Sütten Kesmek İçin Aşamalar

 1. Emzirmeyi bırakma kararı aldıysanız kesinlikle önce doktorunuzla konuşmalısınız.
 2. Diş çıkartma, bakıcı değiştirme, hastalık, yeni kardeşin doğması, taşınma gibi çocuğun duygusal anlamda etkileyecek durumlar varken sütten kesmeye kalkışmayınız. Mutlu olduğu dönemlerde sütten kesmek en iyi yöntemdir.
 3. Sütten kesmek için adet olduğunuz dönemi seçebilirsiniz, sütünüzün tadı değiştiği için zaten bebeğiniz emmek istemeyecektir.
 4. Tiksindirme yöntemleri kesinlikle tercih edilmemeli-Anneler bazen göğüse yün koyma, kırpılmış ip koyma, yara bandı yapıştırma, sarımsak sürme ,acı sürme, nar ekşisi sürme, limon sürme, aktardan alınan sabır taşı sürme, ayakkabı boyası sürme, karabiber sürme gibi yöntemlere başvuruyorlar, ancak bu yöntemlerle sadece anne ile çocuk arasındaki GÜVEN BAĞI zedelenir.
 5. Birden bire sütten kesmek veya çocuğu terk etmek çocuğunuzu duygusal olarak etkiler sinirli olur huysuzlaşır bu sebeple kademeli bir şekilde bıraktırmak en iyi yöntemdir.
 6. Emmek istediğinde reddetmek yerine erteleyiniz ”süt gelsin ondan sonra vereceğim” deyip daha sonra çocuk unutsa bile ”süt geldi ”deyip emzirip çocuğun anneye olan güven duygusu artırılmalıdır.
 7. 1 yaşından büyükse bebeğinize kısıtlamalar koyabilirsiniz: Uykudan önce emebilirsin veya sadece ay ve yıldızlar çıkınca emebilirsin gibi..
 8. Emzirme sürenizi kısaltın.
 9. Gece ve gündüz emzirme sıklığı azaltılarak en son çocuk bir sabah bir akşam anne sütü alacak hale gelir. Daha sonra ki aşamada sabah verilen anne sütü artık verilmemelidir. En son aşama gece uykuya dalarken ki süt verme eyleminizi bir hafta daha sürdürüp onu da sonlandırmak olmalıdır.
 10. Konuştuklarınızdan anladığı yaşta ise kıyafetlerinizi açık tercih etmemelisiniz.
 11. Eğer 30. aya kadar çocuk emmeyi istiyorsa bu sadece alışkanlıktır. 24. ayın sonunda emme refleksi azalacağı için sütten kesmek için en uygun dönem 24.aydır denilir.
 12. Sütüm azalsın diye sizin için gerekli olan su tüketimini azaltmayı ya da hiç içmemeyi denemeyin.
 13. Anne açısından da sütten kesmek zor bir süreçtir. Süt birikmesine bağlı aşırı gerginlik ve mastit olabilir. Bu sebeple göğsünüzde süt biriktikçe sütünüzü sağın, Sağılan sütü bebeğinize verebilirsiniz.Sağılan sütü bebeğinize verebilirsiniz.Şişen göğüsünüz için buz uygulaması da yapabilirsiniz .
 14. Çocuk açısından emmeyi bırakmak zor bir süreçtir. Bu dönemde bebeğiniz huysuzlaşabilir, alıştığı bir şeyi bırakmak onun için zor olabilir. Bu sebeple anne bu süreçte anlayışlı olamalıdır.
 15. Sabırlı ve kararlı olmak önemlidir. Sütten kesme kararı aldıysanız bunu sonuna kadar götürmelisiniz aksi halde çocuk duygusal olarak daha çok zorlanacaktır.
 16. Sütten kesmek için süt salınımını baskılayan ilaçlar kullanılabilir.Ancak yan etkileri olabileceğinden doktor tavsiyesi ile başlamak gereklidir.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir