Menu

Obezite Çocukluk Döneminde Geliyorum Der!

Obezite nedir?

Anadolu’da yaygın olarak şişmanlık hastalığı olarak bilinen obezite hastalığı insan vücudundaki yağ kütlesinin, yağsız kütleye oranının yüksek olması durumu veya basit tanımı ile vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanabilir. Obezite çok tehlikeli bir hastalıktır, tedavi edilmez ve önlem alınmazsa insan sağlığını bozabilir.

Çocukluk Çağı Obezitesine Dikkat Edilmeli

2008 yılında okul öncesi çocuklarda yapılan araştırmalara göre 40 milyondan fazla çocuğun kilo oranlarının çok yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Çocukluk çağında başlayan obezite hastalığı son dönemlerin en kritik toplum sağlığı sorunları arasına çoktan girmiş bulunmaktadır. Çocukluk döneminde başlayan obezite, yetişkinlik dönemindeki obez olma ihtimalini arttıran kuvvetli bir göstergedir. Çocukluk döneminde karşılaşılan obezite rahatsızlığı kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ve erken yaşta ölüm riskini artırdığını söyleyebiliriz
Obeziteden korunmak için neler yapılmalıdır, nasıl beslenmeliyiz

Çocuklarımızı Obeziteden Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

 • Öncelikli olarak çocuğumuzun bizi örnek aldığını unutmayarak kendi yediğimiz ve içtiğimiz ürünlere dikkat ediyoruz.
 • Çocuk sağlıklı gıda tüketimi konusunda bilinçlendirilmeli
 • Abur-cubur dediğimiz tüm ürünlerden uzak tutulmalı
 • Hazır meyve suları, kola gibi asitli ve şekerli tüm içeceklerden uzak tutulmalı
 • Su içme alışkanlığı kazandırılmalı
 • Düzenli yemek yeme alışkanlığı edindirilmeli
 • Şeker ve tatlıdan olabildiğince uzak tutulmalı
 •  Zorla yemek yedirilmemeli
 • Ara öğün olarak süt, meyve, yoğurt, kefir, ekmek, peynir, domates ,tost veya peynirli sandviç gibi yiyecekleri verin.
 • Her hafta sebze, et ,balık, meyve tüketimine özen gösterin.

Anne sütü obezite oluşumunu etkiler mi?

Bebeklik döneminden itibaren beslenme şekli obezite rahatsızlığının gelişmesini tetikleyen en önemli faktörlerden biridir. Bugüne kadar yapılan bütün uluslararası araştırma çalışmaları göstermektedir ki anne sütü ile beslenen çocukların anne sütü ile beslenmeyenlere göre yakalanma ihtimallerinin düşük olduğu ve anne sütü ile beslenme sürelerinin ve ek gıdaya başlangıç zamanlarının obezite hastalığını tetikleyen etkenler olduğudur.

Önemli otoritelerin yayınlarına baktığımızda ilk 6 ay sadece anne sütü ile, sonrasında kaliteli besinler ile destek gıdalarına geçilmesini ve 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesini önermektedir.

Obezitenin oluşmasında başlıca risk faktörleri nelerdir?

 • Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Yetersiz fiziksel aktivite
 • Yaş/ Cinsiyet
 • Eğitim düzeyi/ Gelir durumu
 • Sigara- alkol kullanma durumu
 • Sosyo – kültürel etmenler
 • Psikolojik problemler
 • Hormonal ve metabolik etmenler
 • Genetik etmenler
 • Sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama
 • Kullanılan bazı ilaçlar (antideprasanlar vb.)
 • Doğum sayısı ve doğumlar arası süre
Obeziteyi tetikleyen yiyecekler nelerdir

Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Beslenme Alışkanlıkları: Sağlıksız öğle yemeği seçenekleri ve fast food hızlı tüketim ürünleri, çerezler, asitli içecekler, işlenmiş şeker, cipsler ve raflardaki atıştırmalık yiyecekler gibi yüksek kalorili gıdaların düzenli tüketimi, kilo artışını önemli ölçüde hızlandırmaktadır. Amerika’da yapılan araştırmalarda obezitenin çocukluk döneminde başlayan gün içindeki sağlıksız atıştırmalık tüketim alışkanlığı kazanması ile ileri ki dönemlere zemin hazırlayarak hastalık sürecinin başladığını söylemektedir.

Fiziksel Aktivite Eksikliği:  Bilgisayar, televizyon ve video oyunları ile günlerinin büyük bir çoğunluğunu geçiren çocuklarda daha az kalori yakmak ve hızlı kilo yakma olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksektir.

Çevresel Faktörler: Anne ve babalar olarak buzdolabı veya mutfak dolaplarında cips, gofret ve hızlı tüketilen soğuk gıdaları pizza gibi ürünleri bulundurmamız çocukları sağlıksız beslenmeye daha fazla teşvik edecektir. Çocuklar dolapların kapaklarını her açtıklarında yoğurt veya yaban mersini yerine bu sağlıksız ürünleri tercih edeceklerdir.

Psikolojik Faktörler: Yetişkinler gibi, bazı çocuklar problemler veya stres ya da can sıkıntısı gibi olumsuz duygularla başa çıkmak için bir başa çıkma mekanizması olarak sağlıksız besinleri tüketmeye yönelebilirler. Ailede boşanma veya ölüm gibi bir durum ile başa çıkmak için çocuklar daha fazla yemek tüketmeye başlayabilir.

Genetik: Anne veya Baba obez olması durumda, çocukta genetik olarak yüksek kalorili gıda tüketimine yatkın olma durumu ve daha fiziksel aktivite durumu görülebilir.

Medical Koşullar: Bazı genetik hastalıklar ve hormonal bozukluklar, Tiroid bezi ve metabolizmayı kontrol eden hormonlar, Prader-Willi sendromu (açlık duygularını) ve Cushing sendromu (vücudunuzun içinde aşırı hormon kortizol çok fazla maruz kaldığı bir bozukluk kontrol beyin bölümünü etkileyen bir genetik bozukluk astım için olanlar gibi adrenal bezler ya da ilaç kullanımı) durumlarında obezite riski artmaktadır.

Uyku: Çocuklukta düzensiz uyku obezite olasılığını arttıran bir durumdur.

Dünya’da ve Türkiye’de görülme oranları

Hacettepe üniversitesi tarafından hazırlanıp yayınlanan Türkiye beslenme ve sağlık araştırması 2010 ön çalışma raporuna göre

Türkiyede ;

0-5 yaş arasında obezite sıklığı erkek çocuklarda %10,1 ve kız çocuklarda %6,8

6-18 yaş arası dönemde ise erkeklerde %9,1 ve kızlarda %7,3 olarak paylaşılmaktadır.

Dünya genelindeki rakamlara göre çocukluk çağında obezitenin görülme oranı ülkemize göre bir hayli yüksektir.  İşte ülkelere göre çocukluk döneminde obeziteye yakalanma oranları.

İspanya 6-9 yaşta %35

Portekiz 7-9 yaşta %32

Fransa 7-9 yaşta %18

İsviçre 6-9 yaş %18

İzlanda 9 yaşta %18

Slovakya 7-9 yaşta %15

Obeziteden nasıl korunabiliriz?

Beslenme alışkanlıklarınızı kontrol ederek başlayabilirsiniz.

Öğünleriniz ile birlikte aldığınız yağ alımını sınırlandırmanız sağlığınız için faydalı bir adım olacaktır. Doymuş trans yağlar yerine doymamış yağları tercih etmek gerekir.

Sebzeler, meyveler, baklagiller ve tam tahıllı ürünlerin tüketimine özen göstermek ve arttırmak gerekmektedir

Beslenme alışkanlıklarınız arasında ki tuz ve şeker tüketimi azaltılmalıdır.

Düzenli spor yapmak hem sağlığınız için hem de obeziteden korunmak için iyi bir aktivitedir.

Gün içinde aldığımız kalorileri yine gün içinde vücudumuzun yakmasını bekleriz. Hareketsiz bir beden fazla alınan kalorileri vücutta yağ olarak saklayacağından obezite hastalığını yakalanma riskini arttıracaktır.

Çocuklar için de aynı durum geçerlidir. Çocuklarınızı küçük yaşlarda spor yapmaya teşvik edin. Çocuklarınızın hangi yaşlarda spora başlayabileceğini ve hangi çocuk sporlarını yapabileceğini araştırdığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dileriz..

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir