Menu

Minik Ellerden Bileklik

İnstagram annelerimiz çocuklarıyla yaptığı etkinlikleri deneyleri oyunları fotoğraflamaya devam ediyorlar. Bu fotoğraflarda sevgili Didem Çorbacıoğlu Sümer’e ait . Birçok etkinliği sayfasında paylaşan Didem hanımı oğlu Ata Deniz’e (3.5 yaş) kaliteli zaman ayırdığı için tebrik ediyoruz. Sizlerde çocuklarınızla kaliteli zaman geçirin. Minik eller çalışsın ve üretsin. 

Herkese merhaba. Zaman su gibi akıp gidiyor. Bu yüzden çocuğumuzla geçirdiğimiz her saniye çok önemli. Bu zamanı çok iyi değerlendirmeli ve her anın tadını çıkarmaya çalışmamız lazım. Bazen enerjimizin kalmadığı zamanlar oluyor ama bu zamanları bir daha geri getiremeyiz. O Yüzden bırakın ev işleri beklesin, çocukluk beklemez, zaman beklemez. Benim etkinliklerim de, en önem verdiğim nokta keyif almak, mutlu olabilmek. Renkleri, sayıları, harfleri illa ki bir gün öğrenecek. Zaten bol bol oyun oynuyorsanız, sizin öğretmenize gerek kalmadan, kendi kendine öğrenmiş oluyor. O yüzden onun keyif alacağı alanları tercih edin ve anın tadını çıkarın.

Gelelim size anlatacağım etkinliğe;

Dil çubukları (dondurmadan çıkan tahta çubukları da kullanabilirsiniz) aktivelerde çok işe yarıyor. Yaz gelmişken takı yapmadan da olmaz dedim ve takı yaparken de aktivite yapmış olduk aslında. Aktivite yaparken aynı zamanda deney de yaptık.

Deney çocukların, görerek, bazen dokunarak, bazen koklayarak, bazen sabırla bekleyip gözlemleyerek, neden sonuç ilişkisini bizzat yaşayarak, deneyim kazanmalarına olanak verir. O yüzden arada sırada, birlikte deney de yaparsanız, çok faydalı olacaktır.

Malzemeler:

*Dil Çubuğu

*Bardak

*Su

*Boya Kalemi

Yapılışı:

1-Dil çubuklarını, suyun içinde yumuşayınca istediğiniz şekile getirip kurutabiliyorsunuz. 3 saat kadar suyun içinde bekletiniz.
FullSizeRender (1)

2-Sonra çok yavaş şekilde bükmeye başlayınız. Çok yumuşamadığı için hızlı şekilde eğerseniz hemen kırılır. Bileklik şekli için de en uygun bardak ağzı oluyor. Büktüğünüz çubuğu bir bardağın içine yerleştiniz ve kurumaya bırakınız. Yaklaşık beş saat kadar sonra kurumuş oluyor.

FullSizeRender

3-Kuruduktan sonra da istediğiniz şekilde birlikte boyayınız. Ben gök kuşağı şeklinde boyadım. Üstüne sim, deniz kabukları gibi materyaller de yapıştırabilirsiniz. Gelişi güzel karalasın, boyasın, kendi dizayn etsin.
FullSizeRender (2)

Etkinliğin Kazanımları:

Böylelikle hem etkinlik yaptık, hem boyama yaptık, hem sabırla beklemeyi öğrendik, tahtanın ağaçtan yapıldığını konuştuk, suyun içinde yumuşadığını öğrendik. Bunun üstüne kağıtların da ağaçtan yapıldığı ve çok ince olduğu için su ile temas edince eridiğini konuştuk. Hem de keyifle geçirdiğimiz bu zamanın bir hatırası olarak bir örnek takımız oldu.

FullSizeRender (3)

 

FullSizeRender (4)

****Herkese takıp takıştırmasa da, en güzel gülümse takısını takıştırdığı bir gün dilerim 😄

Didem Çorbacıoğlu Sümer

instagram:bebeklecocuklagezmek

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir