Menu

Çizgi filmlerde ki Subliminal Mesajlara Dikkat

Subliminal mesajların karşılığı bilinçaltı mesajdır. Subliminal mesajların amacı insanların beş duyu organı ile algılayamadığı ve engelleme durumu olmadığı direk beyne verilen mesajlardır. Genelde çocukları hedef alan bu saldırı hemen hemen her çizgi filmde vardır. Özellikle Disney’e ait çizgi filmlerde daha çok bulunur. Çocuklarımıza bunları neden yapıyorlar neden ihtiyaç duyuyorlar bilmiyorum ancak anne ve baba olarak tek görevimiz çizgi filmleri izletmeden önce kendimiz izlemek olmalı. 3 yaşına kadar beyin gelişimini desteklemek adına  televizyon izletilmemesinden yanayım ancak yaşı büyük çocuklarda bu durum biraz riskli bir hal alıyor.
disney-01

Arka ekranda ki çıplak bayanın bir çizgifilm de ne işi var sizce?

subl-01

Subliminal mesaj nedir?

Subliminal mesajların karşılığı bilinçaltı mesajdır. Subliminal mesajların amacı insanların beş duyu organı ile algılayamadığı ve engelleme durumu olmadığı direk beyne verilen mesajlardır. Subliminal mesaj sadece fotoğraf olarak değil ses dosyalarında da bulunmaktadır. Günümüzde yayınlanan dizilerde, filmlerde, çizgi filmlerde ve bu tarz programların çok büyük yüzdesinde subliminal mesajlar kullanılmaktadır.

Bilinçaltımıza bilgiler nasıl yerleştiriliyor?

Bilinç ve bilinçaltı olarak zihnimiz iki bölümden oluşmaktadır. Bilinçaltımız bir çok şeyin bizim haberimiz olmadan depolandığı yerdir. Yani bakıp gördüğümüz halde algılamadığımız bir çok şey depolanır. Mesela sokakta yürürken bir yüksek bina görseniz kaç katlı olduğunu saymasanız bile bilinçaltınız bunu algılayacak ve kaç kat olduğu hakkında bilgileri bilinçaltına yerleştirecektir. Kısacası gördüğümüz, algılamakta zorluk çektiğimiz her bilgi bilinçaltında bulunmakta ve bir gün gün yüzüne çıkmaktadır.
ciz-filmlerdeki-gizli-cinsel-mesajlar-2

25. kare tekniği nedir?

Bir film şeridinde bulunan her bir saniyeye 24 film karesi yerleştirilmesi normaldir çünkü  insanlar gözüyle saniyede 24 kareyi algılayabilmektedir. Ancak bir saniye içerisine yerleştirilen 25. kareyi gözümüzde görememekteyiz ama beynimiz bu durumu algılar ve bilinç altımıza yerleştirir. Bu şekilde bir çok mesaj bir çok reklam unsuru bizlere aktarılmaktadir. Buna 25.kare tekniği denir.

ciz-filmlerdeki-gizli-cinsel-mesajlar-10

Subliminal mesajlar işe yarıyor mu?

Subliminal mesajların işe yarayıp yaramadığı hakkında bir çok araştırmacı deney yapmıştır ve yapılan tüm deneylerde istenilen sonuç elde edilmiş ve subliminal mesajların gerçekten bilinçaltına ulaştığı ve kişiyi etkilediği gözlemlenmiştir. En bilinen deney ise bir reklam uzmanı tarafından 1957 yılında yapılan piknik isminde bir filmde uygulandı. Hazırlanan bu filmin her 5 saniyesine 0.003 saniyelik görüntüler eklenti ve bu görüntüler de aç mısın? patates ye, mısır ye, kola iç, mesajları verildi ve film ara verdiğinde patlamış mısır, kola ve patates satışlarında aşırı yükselme gözlemlendi.

Subliminal oyun parkları

Bu parklar vs ile ilgili hiçbir şey yazamayacağım yorum sizin.
subl-02

subl-03

Türkiye’de bilinçaltı mesajların kullanılması yasak

Türkiye’de  15 şubat 2011 tarihinde kabul edilen 6112 sayılı RTÜK kanunun 9. maddesinde Türkiye’de ticari iletişiminde bilinçaltı mesajlar kullanılmak yazmaktadır. Subniminal mesajların verilmesi bir bireyin karar aşamasını etkilediği için kanunen yasaklanmıştır. Devlet başkanı seçimlerini örnek verebiliriz. Ancak subliminal mesajlar eğitim, kişisel gelişimde kullanılabilir diye kanunda geçmektedir. Ancak bu kurallara ve kanunlara uyan yoktur.

Bunlara hepimiz zamanında bilinçsiz olarak maruz kaldık.
Tek isteğim çocuklarımızın maruz kalmaması.
Sevgiler.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir