Menu

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz için en ideal besin anne sütüdür. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilir. 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Anne sütü, bebeğinizin gelişimi için gerek duyduğu tüm içeriğe sahiptir; ayrıca bebeğinizin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar ve zihinsel gelişiminde çok önemli bir rol oynar.

İlk 6 ay anne sütü eksikliğinde katı gıda verilmemelidir. Anne sütü ile ilgili tüm sorularınız için hekim veya hemşirenize danışınız.

Bebeğiniz her istediğinde, her ağladığında emziriniz. Gece uyuyor dahi olsa mutlaka en az 3 saatte bir uyandırıp emzirmeye devam ediniz.

6.aydan önce katı gıdaların verilmesi, bebeğinizin anne sütü alımını azaltabilir. Bebeğin sindirim sistemi ve böbrekleri yeterince olgunlaşmadığı için ileride oluşabilecek hastalıklar açısından risk oluşturur. Obezite nedenlerindendir.

Bebeğiniz günde 6-8 kez idrar yapıyorsa , ilk 6 ay boyunca ağırlığı ayda en az 500 g ya da haftada 150-200 g artıyorsa ,annenin sütü yeterlidir. Bebeğinizin yeterince kilo almadığını, sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız katı gıda vermeyin, hekiminize veya hemşirenize danışın.

Bebeğinizin çok az idrar yapması ( bir günde 6 defadan az ,sarı ve keskin kokulu) anne sütünün yetersiz olduğunun göstergesidir.

1 yaşından küçük bebeklerde inek sütü veya keçi sütü tüketimi demir eksikliğine ve anemiye sebep olmaktadır. 1 yaşından küçük bebeklere mecbur kalmadıkça inek sütü verilmemelidir.

Anne sütü alamayan bebeklere doktor tavsiyesi ile gereken besin önerilir.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir