Menu

Su Çiçeğini Hafife Almayın! Belitileri, Tedavisi ve Korunmak İçin..

Suçiçeği Nedir?

Su çiçeği,yüksek ateş ve ciltte döküntülerle  ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ilerleyen evrelerinde bu döküntüler ,içi sıvı dolu kaşıntılı kabarcıklara dönüşür.

Suçiçeği hastalığı kaç günde geçer?

Hastalık çocuklarda 5-10 gün arasında seyreder; çocuk çoğunlukla 5-6 gün okula gidemez,ateşi yüksektir,vücudunda ki yaralar şiddetle kaşınır, vücutta su kaybı oluşur ve baş ağrısı vardır.

su çiçeği belirtileri ve tedavisi

Hastalığın Belirtileri ve tedavi yöntemi nelerdir?

Hastalığın ilk belirtileri tüm vücudu kaplayan, özellikle yüz, kafa derisi ve gövdede yoğunlaşan, su toplamış kaşıntılı kabarcıklar ve yüksek ateştir.

Tedavi süreci için hastalığın semtomlarına göre doktorunuz losyon ve kremler yada hap ile tedavi yöntemlerinden sizin çocuğunuz için uygun olan tedaviyi söylecektir. Tedavi sürecinde bakteri ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için hijyen konusunda dikkat edilmedir. Çocuğunuzun ateşinin yükselmesine göre ateş düşürücü şurup verilebilir. Hastalık devam ederken hiçbir şekilde aspirin verilmemelidir. Virüs enfeksiyonu olduğu için aspirin ölümcül sebeplere neden olabilir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

Suçiçeği ,öksürük, hapşırma,hasta ile temas ve hatta ciltteki yaralarda bulunan suçiçeği mikrobunun havaya yayılmasıyla bile başkalarına geçen çok bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalık nelere yol açabilir?

Suçiçeğinin hafif geçirilen bir hastalık olduğu düşünülse de ağır seyredebilir ve ciddi başka hastalıklara yol açabilir hatta ölümcül olabilir. Bu hastalıklar:

  • Beyin iltihabı (Ensefalit)
  • Zatürre (Pnömoni)
  • Deride Bakteriyel Enfeksiyon
  • Kanama Problemleri

Su Çiçeği aşısı ne zaman yapılır

Hastalıktan nasıl korunabiliriz?

Suçiçeğinden korunmanın en iyi yolu aşılamadır. Aşı, bireyleri suçiçeğinden koruduğu gibi, toplumda aşılanmamış kişilere hastalık bulaşmasını azaltır.

Aşı yaptırdım yine de hastalık bulaşır mı?

Suçiceği aşının çocuklarda koruyuculuğu %90’a yakın orandadır. Aşı 1 yaşla 15 arasında yapılması önerilmektedir ama 15 yaş üstü çocuklarada yapılabilir. Yakın zamana kadar aşı tek doz olarak yapılıyordu. İlk çıktığında antikorlarla koruma süresi 11 yıla kadar çıkar. 20 yıl koruyucu olduğuna dair çalışmalar da yapıldı.

15 ay ile 1 yaş arasında yapılan ilk aşı sonrasında genelde 4 ila 6 yaş arası ikinci bir doz yapılıyor. İlk aşının koruyuculuğu %90 ikinci aşının koruyuculuk oranı %90 üzerindedir.

Suçiçeği çıkartan çocuk banyo yaptırılmalı mıdır ?

Yaralar kabuk bağlayana kadar banyo yaptırmayın.

Suçiçeği döküntüsü vücutta iz bırakır mı izler nasıl geçer?

Ateş Döküntünün kabuklanmasına yakın düşer. Kabuklanan döküntü yaklaşık 15 günde iz bırakmadan iyileşir ve hastalık biter. Yarayı kaşımaması için doktorların verdiği kaşıntı önleyici ilaçları kullanın. İz kalmaması için yaraların kaşınmaması gerekiyor.

Şiddetli kaşıntı için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Döküntünün ilk 1-2 günü şiddetli kaşıntı olur, çocuğun kaşıdığı yaralar patladığı için oradan mikrop girebilir. Bu nedenle;
  • Çocuğunuzun tırnaklarını kesin.
  • Pamuklu yumuşak kıyafetler giydirin.
  • Kaşıntıyı azaltsın çocuk kaşımasın diye kaşıntı önleyici şurup, krem ve losyonlar verilir.
  • Yarayı kaşımaması için doktorların verdiği kaşıntı önleyici ilaçları kullanın.

Suçiçeği en çok hangi yaşlarda görülür?
Kreş ve okul çocukları  (3-7 yaş arası) çocuklarda bulaşma hızı yüksek olduğu için bu dönemlerde daha çok görülür.

Suçiçeği aşısı ne zaman yapılır?
Çocuğunuz 1 yaşını doldurduğunda ücretsiz olarak aile hekimliği merkezlerinde ve hastanelerde yaptırabilirsiniz .

Ulusal genişletilmiş aşı programı kapsamında ücretsiz yapılmaktadır.

Yetişkinlerde Suçiçeği olur mu?

Yenidoğan bebekten tutanda 70’lik dedeye kadar herkes su çiçeğine yakalanabilir. Gebeler, yenidoğan bebekler, ciddi hastalığı olanlar, yetişkinler su çiçeğini daha ağır geçirir. Yaşla birlikte ağır hastalık riski de artar.

Çocuğum suçiçeği geçirdi  bir daha yakalanır mı?

Hayır, bir kere suçiçeği geçiren kişilerde bağışıklık sistemi virüs’ü tanıdığından dolayı bir daha bu hastalığa yakalanmaz.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir