Menu

Gebelik Öncesinde Şekere Veda Zamanı

İnsan vücudunda bağımlılık yapan işlenmiş şekerin sağlığa zararları saymakla bitmiyor. Uzmanlar Şekersiz yaşamanın bir yolunun bulunmasında hemfikir. Peki, ama şeker tüketimi nasıl azaltılır?

Meyvelerin ve pancar, mısır, patates gibi sebzelerin içinde bulunan doğal şekerden bahsetmiyoruz. Sağlıklı diyetin bir parçası olan bu yiyeceklerin hayatınızdan çıkartılması içinde uğraşmıyoruz. Çünkü asıl sorun, işlenmiş yiyeceklerde bulunan şekerlerde. Uzmanların ortak söylemi : Doğal olmayan şeker, hiç ummadığınız yiyeceklerin içine gizlenmiştir.  Çünkü bu şekilde üretim kolay ve daha az maliyetlidir. Eklendiği yiyeceğe lezzet verir ve sizi o yiyeceklere bağımlı yapar. Doğal olarak bağımlılık yapan her şey gibi şeker de vücuda büyük zarar verir.

Şeker tüketimininin zararları

Şeker ve Yağ el ele!

Fruktoz ve glikoz, bedenimiz tarafından farklı şekillerde metabolize ediliyor. Fazla tüketildiğinde, fruktoz şekeri yağa dönüştürmesi için karaciğeri tetikliyor. Buna karşılık glikoz kan şekerini uyararak vücudu yağ depolamaya yarayan insülin hormonu salgılatıyor. Fazla tatlı yemek, sizi tatmin etmekten çok iştahınızı daha fazla açıyor. İşte bu nedenle tatlı yedikten sonra canınız bir şeyler atıştırmaya devam etmek istiyor.

Fazla tatlı tüketimi obezite tehlikesine kapı aralamakla birlikte, insülin direnci, trigliserid kanın yağlanması, karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları ve tip-2 diyabete de yol açabiliyor.
aşırı şeker tüketimi zararları

Şeker tüketimini kesmek için neler yapabiliriz?

Adım Adım Uzaklaşın

Şekerin azaltılması hatta bazı uzmanların söylediği gibi özellikle işlenmiş şekerin tamamen kesilmesi gerektiği çok açık. İşte yeni başlayanlar için, kendine işkence etmeden bunu başarmanın yolları

  • Şekeri İçmeyin

Araştırmacılar, insan vücudunun sıvı gıdalardan gelen kaloriyi, katılardan gelenle aynı biçimde işleyecek şekilde verimleşmediğini düşünüyor. Kilo vermeyi ve zayıflamayı düşünüyorsanız şekerli içeceklere hayır demekte fayda var.

  • Doğal düşünün

Atıştırma isteğinizi taze ve mevsimlik meyvelerle bastırmanız da uzmanların önerileri arasında yerini alıyor. Elbette meyveler şeker içeriyor ancak meyvelerin içinde bulunan lifler, şekerin kan dolaşımına karışmasını yavaşlatıyor. Böylece kan şekerinizin hızla yükselip düşmesi engelleniyor. Yine de meyve tüketirken porsiyon ayarlaması konusunda kontrollü olalısınız.

  • Tatlı yemek istiyorsanız bol bol terlemeniz gerekiyor

Evet tam olarak egzersiz yapmaktan bahsediyoruz. Egzersiz yapmak fazla kalorileri yakmanıza yardım etmenin yanı sıra, şekerin zararlı etkilerinden de sizleri koruyor. Ayrıca uzamanlar, diğer şekerler ile birleşen fruktozun enerji vererek, performansınızı arttıracağını da söylüyor.

  • İştahınızı bastırın

Mutlaka tatlı arıyorsanız, bal veya gerçek akağaç şurubu gibi alternatifleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Bal tüketiminin antibakteriyel ve antioksidan özellikleri uzun zamandır bilinmektedir. Ancak ikisininde bir tatlı kaşığında 50 kalori olduğunu unutmamak gerekiyor.

  • Küçük adımlarla ilerleyin

Dilimizdeki tat alma tomurcuklarının zamanla yeni tatlara adapte olduğu bilinmektedir. Örneğin çay ve kahvenize attığınız şekeri her hafta biraz azaltırsanız, sonunda kahvenizi sade olarak içmeye başlayabilirsiniz.

  • İstikrar önemli

Her işte olduğu gibi işlenmiş şekeri tamamen hayatımızdan çıkartmak için de bir hayli özenli ve istikrarlı olmak şart.
hamileler şekeri ne kadar tüketmeli

Hamilelikte şeker tüketimi nasıl olmalı ?

Uzmanlar gebelikte diyabet oluşma riskinin çok fazla olduğunun altını çiziyor.  Hamile bayanların tükettiği aşırı şeker, tatlı gibi yiyeceklerin diyabet oluşumunda büyük risk taşıdığını önemle belirtmektedirler.

Gebelik döneminde yüksek kan şekerine bağlı vücudun beklenmedik davranışları, önemli miktarda düşük riski ve ilerleyen aylarda anne karnında bebek ölümleri söz konusu olabilir.

Hamile anneler şeker ihtiyaçlarını abartmamak kaydı ile bal, pekmez, meyve gibi doğal şekerleden sağlayabilirler.
 

Gebelik döneminde sağlıklı beslenme önerilerine ve Hamilelikte beslenme listesine göz atabilirsiniz.

Sevgilerimizle

Bu yazı Glober ve WomensHelath’in katkıları ile derlenmiştir.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir