Menu

Evde Kolay Etkinlikler

Sevgili Yazar annelerimizden Ümran Gürbüz oğlu Adnan Tahir ile oynadığı etkinliklerden derlediği ‘pratik etkinlikler’ yazısını sizler için hazırladı.

Sevgili deha bebek okurları !

Her gün etkinliklerle saatlerce uğraştığımızı mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz.

Her anne gibi koşturmaca misafir akşama ne pişirsem yarına gidilecek gelinecek durumlar bizde de oluyor. Ama o aralarda da pratik çözümler günü kurtarıyor. Ben bazen tek çocukla işin içinden çıkamıyorum. Çünkü çocuk demek başlı başına vakit, emek, gayret, hizmet demektir. Birden fazla çocukları olan anneleri hiç saymıyorum. Onlar başımın tacı ! 🙂

Gelelim pratik etkinliklere öncelikle 2 yaştan sonrası için önerdiğim bu etkinlikler bizim baya vaktimizi aldı.

Evde etkinlik Tabak strechleme aktivitesi yapıyoruz

 

1-Tabak Streçleme

Öncelikle akşam yemeğinden sonra tabak streçlediğimi gören oğluma çok büyük olmayan derin bir kap verdim ve streç verdim. Tabağın kapak olmayan kısmın tamamını streçle kaplamasını istedim.
O çabası görülmeye değerdi.
Kazanımları ise; el göz koordinasyonu, ince motor becerisi ve dikkat gerektiren bir etkinlik..

Evde kolay etkinlikler harita çivisi ile harf yapımı

 

2-Harita Çivisi İle A Harfi Yazma

Çay faslında da hemen kaptım bi kutu harita çivisi ve köpük tabak. Üzerine isminin baş harfi A ‘yı asetat kalemiyle çizdim. Bu kalem hakkında dip not geçeyim. Tükenmez keçeli vb gibi kalemler gibi akıp kokmaz. Bulaşıp dağılmaz genelde etkinlik çizimlerini bununla yapıyorum. Oğlum üstüne kapaklanıp dağıtma ihtimaline karşı..Harita çivisini A harfi üzerine takmaya çalışmakta o çizginin üstüne denk getirmeye çalışarak elin dengesini ayarlamak harita çivisine karşı dikkatli olmakta başlı başına bir efor..
Kazanımları ise ; isim farkındalığı, parmak kasları, çizgi üzerinde çalışarak denge beyin kaslarıdır.

evde kolay etkinlikler Balon üzerinde rakam bulma oyunu

 

3-Balon Üzerinde 1 i Bulma

Ve son etkinlik balon üzerinde 1 i bulma. Biz sırayla gitmiştik. Büyük çocuklar için zorlandığı diğer sayı yada daha küçük çocuklar için şekiller kullanılabilir. Bu hafta ev okulunda sayılara özel bir farkındalık oluşturmak için yaptığımız diğer etkinliklerde de 1’i bulduk.
Balonla oynamayı her çocuk sever. Kazanım ekleyerek oynadığımız zaman ise anneler de sever. Kalabalık gruplarda da her balona tek tek yazılan rakamları bulmakta gayet eğlenceli tavsiye ederim. Küçük büyük çocuklara göre büyük sayılarda eklenebilir hem daha heyecan dolu olur.

Bunun yada diğer oyunlarımızın kazanımlarından ziyade ben bir çocuğun amaçsız koşturmasını tercih etmiyorum. Bir çocuk o heyecanını boşa harcamasın. Gülsün, eğlensin ama gayesi olsun. O koşturan pamuk ayaklarını mutlaka bir amaç üzerine koştursun. Ki çocuklardaki amaç hem dikkat dağınıklığını önlüyor. Hem de başarma iç güdüsü öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Bu sayede geleceğe pırıl pırıl gençler yetişebilir..

Sağlıcakla oyunlar olsun.
Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim.
Eğlenirken öğrenmek bizim işimiz olsun.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir