Menu

Oyuncağın Cinsiyeti Olur mu?

Uzman Psikolog / Psikoterapist/ Pedagog/ Aile Danışmanı olan Dilara PEPEDİL sizler için anne babaların en merak ettiği konulardan biri olan oyuncak seçimini nasıl yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz, oyuncak seçerken cinsiyet ayrımı yapmalı mıyız? sorularının cevaplarını hazırladı.

Oyun; her çocuk için içsel dünyasını ifade edebildiği ve kendini en özgür hissettiği alanlardan bir tanesidir. Oyun sürecinde oyunun içeriği ve oyuncak olarak kullanılan materyal büyük önem taşımaktadır.

Oyuncak dinamiğinde; günümüzdeki geniş oyuncak skalasının olduğu süreçte oyuncağın oluştuğu materyal ve gerçeğe yakın olma durumu çocuk için oyuncağı cazip ve çekici kılacaktır. Tabi burada en önemli noktalardan bir tanesi çocuğun gelişimsel olarak hangi gelişim döneminde olduğudur. Çünkü yapamadığı, kullanamadığı oyuncak başaramıyorum hissiyle beraber ona ilgi çekici gelmeyecektir, sıkıldım yapamıyorum hissi paralelinde oyuncaktan uzaklaşacaktır. Oyuncak alırken çocuğumuzun içinde bulunduğu gelişim basamağı açısından ‘ bilişsel, ince ve kaba motor beceri düzeyi’ önem taşımaktadır.
Oyuncakların cinsiyeti olur mu konulu yazımız

Odalar ya da dolaplar dolusu oyuncak zamanla beraber çocuk için anlamını bazen kaybedebilmektedir. Bu noktada da pek çok anne acaba çocuğuma hangi oyuncağı alsam sorusu ile karşılaşmaktadır. Araba alma sakın ona o erkek ya da kız çocuk kamyon sürer mi, direksiyon ile oynar mı oynaması gerekir mi soruları pek çok ebeveynin zihninde dolaşıyor. Her çocuk ilerinin ebeveyn adayı olduğundan aile dinamiklerine dahil olması ve bu sürece dair deneyimlerinin bulunması önem taşımaktadır.

Gelecekte ebeveyn rolleri hayat şartları gereği paylaşılmaktadır. Çocuğumuzun bu değişken koşullara göre adapte olabilmesini istiyorsak çok önceden oyuncaklarıyla tabak yemek pişirmeyi, çivi çakmayı ve belki de ütü yapmayı deneyimleyebilmesine izin vermemiz gerekiyor. Yine aynı şekilde anneler için park etme ve araç kullanma problemi direksiyonla oyun oynama döneminden itibaren karşılaşılsaydı belki çok daha kolay olurdu. Tamirat oyuncağı da sadece erkek çocuklara yönelik değildir, kız çocukların da zaman zaman kendi kendilerine tamir süreçlerinde bulunmaları gerekebilir.
Oyuncakların cinsiyeti olur mu konulu yazımız

Her oyun çocuğun hayatında rutinlere bağlı olarak oluştuğundan bilişsel anlamda bir gelişim süreci yaratmaktadır. Ebeveyn olarak çocuğumuzun değişen koşullara adapte olup başedebilmesini istiyorsak onu gerek ev içerisindeki gerek ev dışındaki uygulamalara oyun yoluyla çok önceden dahil edebilmemiz önem taşıyor.

Dilara PEPEDİL
Uzman Psikolog / Psikoterapist
Pedagog- Aile Danışmanı

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir