Menu

Kapaktan Yelkenli Yapımı

Sevgili Anne yazarlarımızdan Sinem Aygün’den sizler için kolayca yapabileceğiniz kapaktan yelkenli yapımı.

Sevgili Anneler;
Bir iki haftadır sizlerden ayrı kaldım. Özgün Yaman’ın doğum günü telaşı, aynı zamanda en arka üst azı dişinin gelip oğlanın iştahı ve keyfini kaçırması, bir yandan doğum günü için babamın İzmir’den gelişi, üstüne de eşimin hasta olması sebebiyle sizlerden ayrı kalmak zorunda kaldım. İnşallah bir daha bu kadar ayrı kalmayız. Sağlıklı günler hep bizlerle, yavrularımızla olsun.
Bu yazımda Özgün Yaman’ın keyfi yokken onu mutlu eden ve onun ilgisini çeken bir etkinliği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Malzemelerimiz:

*Çeşitli ebatlarda su kapakları (4-5 adet yeter),
*Oyun hamurundan küçük bir parça,
*Kürdan,
*El işi kağıdı
*Su
*Kap

malzemeler

Yapılışı:

Öncelikle oyun hamurumuzdan minik parçalar koparıp kapaklarımızın iç kısmının ortasına tutturuyoruz. Ardından el işi kağıtlarını kürdanların boylarına uygun üçgen şeklinde kesiyoruz. Kürdanı üçgen şeklinde kestiğimiz el işi kağıdının üst köşesinden ve üçgenin alt kenar ortasının biraz daha yukarısından delerek geçiriyoruz ve yelken görünümü kazandırıyoruz. Ardından bu kürdanları kapağın içindeki oyun hamurlarına batırıyoruz. İsteyen anneler kapak yerine cevizi dikkatlice ikiye ayırıp ceviz kabukları ile aynı uygulamayı yapabilirler. Hazırladığımız minik yelkenleri kabın içini su ile doldurduktan sonra kabın içine bırakıyoruz. Ardından önce biz nasıl yapılacağını çocuğumuza gösterelim. Yelkenleri üfleyelim. Üfleyince yelkenler hareket etmeye başlayacağı için inanın yavrunuz bu etkinlikten çok keyif alacaktır. Aynı zaman da nefes egzersizi ile dil gelişimine katkı sağlamış olacağız. Oyunu çeşitlendirmemiz de mümkün. İsterseniz yelkenlerin hepsini farklı renklerden hazırlarsınız. Yavrunuza renk söylersiniz. O da sizin istediğin iz renkteki yelkenliyi üfler ve böylece renk pekiştirmesi de yapmış olursunuz.

kapaktan-yelkenli-01

Çocuklar su ile oynamayı çok sever. Bu etkinlik de tam sizin yavrunuza göre. Kabın içine daha sonra deniz kabukları, plastik balıklar da atarak biraz da suya mavi parmak boyası katıp etkinliğimizi deniz duyusalına çevirebiliriz.

deniz-duyusali

Suyla yapılan etkinliklerde ılık su kullanabilirsiniz. Havaların durumu malum. Yazın ise sıcaklarda balkonda keyif ile oynanabilecek bir etkinliktir. Onları mutlu edebilecek bu keyifli etkinliği sizlerde mutlaka uygulayın sevgili anneler.

SEVGİLER

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir