Menu

Doğru Emzirme Tekniklerini Uyguluyor Musunuz?

Anne sütü, annenin beslenmesinden bağımsız olarak, bebeğin doğru teknik ve sık aralıklarla emzirilmesi sonucu artar. Emzirme sırasında salgılanan bazı hormonlar yeni süt yapımını uyarır.

Emzirme eğitimine dair aydınlatıcı bilgiler ve doğru emzirme teknikleri

Emzirme eğitimi niteliğinde yardımcı olabilecek emzirme teknikleri

1. Rahat bir koltukta, sırtınız dik olarak oturun.
2. Bebeğinizi doğru kucaklayın ve pozisyon alın. Bebeğinizin yüzü ve gövdesi aynı doğrultuda ve size dönük ,başı gövdeye göre yüksekte olmalı.
3. Bebeğinizin başını emzirdiğiniz göğsünüzün tarafında ki kolu dirsekten bükerek, dirsek kıvrımının hemen önüne yerleştirin, başına arkadan bastırmayın.
4. Kolunuzun altını gerekirse bir yastık ile destekleyin.
5. Meme ucunuzu baş ve işaret parmağınızla yuvarlayarak daha belirgin hale getirebilirsiniz.
6. Uygun kavrama bebeğinizin emmesini kolaylaştırır, süt üretiminizi harekete geçirir ve göğüs uçlarının kurumasını engeller. Emzirme sırasında bebeğinizin dilinin ve ağzının aktif olarak çalıştığını hissetmeniz gerektiğini unutmayın.
7. Bebeği kavramadığınız kolunuzla göğsünüzü destekleyin. Başparmağınızı areolanın (meme ucunu çevreleyen kahverengi bölge) 1-2 cm üzerine koyun, diğer parmaklarınızı da göğsünüzü alttan desteklemek için kullanın. Areolaya dokunmamaya dikkat edin.
8. Göğüs ucunuzu bebeğin alt dudağına değdirerek ağzını açmasını sağlayın. Ağzını açtığında göğsünüze yaklaştırarak tüm areolayı kavramasını sağlayın. Süt areolanın arkasına depolandığından bebeğin ağzı tüm areolayı kavramalıdır. Sadece meme ucunu alırsa süt gelmeyebilir ve göğüs ucunuz acır. Bebeğin burun ucu ve çenesi göğsünüze değmelidir.
9. Bebeğinizin ağzına aldığı göğüs kısmı yeterli değilse, kenardan ağzını açmak için nazikçe serçe parmağınızı kullanın, emzirmeyi kesin ve göğsünüzü tekrar kavramasını sağlayın.
10. Emzirdikten sonra eğer kendisi göğüsten ayrılmıyorsa, ayırmak için parmağınızla ağzının köşesinden göğsünüze doğru bastırın. Bebeğiniz memeyi yakalamışken göğsünüzü çekerseniz göğüs ucunuz acıyabilir.

Emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1. Emzirme döneminde beslenmenizi uygun ve yeteli olacak şekilde ayarlamaya dikkat edin.
2. Diyet yapmaktan kaçınmalısınız. Doğru beslenme için bir uzmandan yardım alın. Sütünüzün miktarı ve kalitesi, yeterli ve dengeli beslenme ile doğru orantılıdır.
3. Bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Bu dönemde bol süt, ayran, az şekerli limonata, komposto, malt içecekler, süt artırıcı çaylar ve taze meyve suları içebilirsiniz. Çay ve kahveyi en aza indirin.
4. Sakin bir ortamda dinlenmeye özen gösterin.
5. Bebeğinizin veya sizin hasta olduğunuzu hissettiğinizde ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

emzirme-döneminde-sigara-kullanimi

Bebeğinizi Emzirmenizi Engelleyecek Durumlar Nelerdir?

Emzirme döneminde spor

Emzirdiğiniz dönemde düzenli olarak orta derece zorlukta ki hareketleri içeren egzersiz yapabilirsiniz. Aşırı egzersiz sütünüzün tadını değiştirebilir. Bebeğiniz eğer egzersiz sonrası sütünüzü almıyorsa, egzersiz sonrası duş alıp ilk gelen sütü sağıp atarak, sonra ki sütü verebilirsiniz. Yada egzersiz öncesi sütünüzü sağıp bırakmakta sizin için bir yol olabilir.

Emzirme döneminde sigara

Nikotin ve türevleri anne sütüne geçer ve bebeğin dolaşımında yoğun miktarda bulunur. Nikotin süt salınımını azaltmaktadır.Bebeğinizin yanında sigara içilmemesi sağlanmalı eğer içiliyorsa da nikotini azaltılmış çeşitte en az sayıda içilmesi tavsiye edilir.Eğer sigara kullanıyorsanız, bebeğinizi sigara içiminden yeterli bir süre sonra emziriniz ve bebeğinizin kilosunu yakından izleyiniz.

Emzirme döneminde anne ile ilgili özel durumlar

Emzirme Döneminde Anne İle İlgili Özel Durumlar

Emzirme döneminde bebek veya anne ile ilgili bazı özel durumlar sebebiyle emzirmenizi engelleyecek veya buna ara vermenize neden olacak özel durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda hemen süt vermeyi kesmeniz sakıncalı olacaktır. En doğru çözüm aşağıdaki listedeki durumlarla karşılaştığınızda doktorunuzu arayıp emzirme işlemine devam edip etmeyeceğinizi sormaktır.

 • Sezaryen Doğum
 • Anne ve bebeğin ayrı kaldığı durumlar
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Meme apseleri
 • Ağır psikiyatrik bozukluklar
 • Aktif tüberküloz döneminde( solunum yoluyla hastalığın bulaşacağı dönem) anne bebekten uzak tutulur,ancak sağılmış süt bebeğe verilebilir.
 • Kabakulak, Hepatit B, HIV (AIDS),Wilson hastalığı (D-penisilamin kullanılıyorsa), meme kanseri durumlarda doktorla görüşmek önemlidir.

Emzirme döneminde bebek hakkındaki dikkat edilmesi gerekenler

Emzirme döneminde bebek ile ilgili özel durumlar

 • Yarık damak, yarık dudak
 • Prematüre
 • Pamukçuk
 • Doğumda ağzında diş olan bebek
 • Doğuştan bazı metabolik hastalıklar

Emzirme yastığı kullanımı ve tavsiye

Emzirme Yastığı kullanımı

Emzirme yastığı kullanımı özellikle ilk çocuğu olan anneler için kesinlikle tavsiye ediliyor.  Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi emzirme yastığı bebeklerin oturması içinde destekleyici bir üründür.  Emzirme yastığı kullanan annelerin boyun tutulması gibi şikayetlerin az olduğu görülmektedir. Beslenme zamanı size destek olurken, çocuğunuzun oyuncakları ile oynaması ve otururken belini desteklemesine yardımcı olmaktadır. emzirme yastığı bazı yerlerde emzirme destek minderi olarakda geçmektedir.

Emzirme Çamaşırları

Emzirme kıyafetleri ile ilgili tavsiyelerimiz.

 • Emzirme sütyeni : Kolay açılan yapısı ile anne için emzirmeyi önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır
 • Emzirme örtüsü: Dışarıda çocuğunuzun beslenmeye devam etmesi için üzerinizi örtebileceğiniz harika bir yardımcı
 • Emzirme badisi, emzirme geceliği, emzirme gömleği : Yine kolay açılması ise size yardımcı olacaktır

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir