Menu

Çocuğunuz Yaptığı Resimlerle Ne Anlatmak İstiyor?

Çocuğunuzun Çizdiği Resimlerdeki Saklı Mesajlar!!

Çocuklarınızın iç dünyasına, ruhuna yolculuk etmek ister misiniz? Bakalım size neler anlatacak minik eller. Mutlu, huzurlu, öz güvenli çocuklar mı yetiştiriyorsunuz yoksa arkadaş edinmek için bile  cesareti olmayan kendine güvensiz vb. bir çocuk mu yetiştiriyorsunuz? Çocuğunuz Yaptığı Resimlerle Ne Anlatmak İstiyor?

Tabi ki her anne baba çocuğu için her şeyin en iyisini ister. İster istemez elinizde olmayan bazı olumsuz şartlardan yani aile içi sebeplerden çocuk size olumsuz olarak etkilenmedi gibi gelebilir. Ancak iç dünyasında neler yaşıyor bilemezsiniz. Çocuklar resim yaparken aslında iç dünyalarını ortaya dökerler bu sebeple çocuk psikologları çocuğun ne sıkıntısı var anlama amaçlı ebeveyn ile konuşmadan önce çocuğa bir resim kağıdı ile boya verir ve resim yapmasını ister. Çocuğun resmi yapmaya nereden başladığı yani resim kağıdının altından mı başlıyor üstüne doğru mu çiziyor bunların hepsinin bir anlamı vardır. Kullandığı renkler, figürlerde iç dünyasını yansıttığı için önemli. Çocuklar 2 yaşından sonra resim yapmaya başlarlar. Çocuklarımızın iç dünyasına girmek ve onları anlamak için çeşitli örnekler ile anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Sizde çocuğunuzdan evinizi çizmesini isteyerek işe başlayabilirsiniz.
1- Mehmet adında bir çocuk resimde babasının kollarını ve ağzını çizmiyor bunu soran öğretmenine verdiği cevap ”annemi dövmesin küfür etmesin diye öğretmenim”
Babasını Kolsuz Çizen Çocuğun Çizdiği Resim

2-Şimdi anneler mesela bir çocuk kulakları büyük veya küçük çiziyorsa;

Büyük çiziyorsa aile içinde dinlediğinin farkında olan bir çocuk ve dinlemeyi de seviyor demektir.

Küçük çiziyorsa aile içinde sürekli kötü lafa söze maruz kalma durumu ve sık eleştirilen çocuklar çizer. Nasıl gidiyoruz aslında anlamak hiçte zor değil değil mi?

3- Çocuk evi kağıdın alt ucundan başlayarak çizdi ise, evde pencere yoksa, kapıda kocaman bir kilit varsa, kapı kolu çizdi yada çizmedi ise, kapı büyük yada küçük ise,

Çocuk kağıdın en alt ucundan başlayarak çizimler yapıyorsa; anneye olan bağımlılık devam ediyor demektir. Kendi işlerini kendisi göremez.

Evde pencere yok ise; ailenin dış dünya ile iletişimi yok. Ailenin arkadaşı yok.

Kapıda kocaman bir kilit varsa; Arkadaş edinmek için cesareti yok ve kendine güvensiz.

Kapı büyük yada küçük ise; arkadaş çevresi ile alakalıdır. Büyükse arkadaş çevresi var demektir.

Kapı kolunu çizdi yada çizmedi ise; Arkadaş edinmede seçici davrandığını anlayabiliriz.

Yani kapı büyük ama kolu yoksa aslında arkadaş çevresi var ama kendisi seçici davranıyor demektir.
Resimlerdeki Renklerin Anlamı

4-Peki çocuğun yaptığı resimlerde seçtiği renklerin anlamları nelerdir?

Çocukların 4 yaşından sonra renkleri kullanmasının bir anlamı vardır. 4 yaşından küçük çocuklar rastgele renkleri seçer ve boya yaparlar. Psikologlar 4 yaşından sonra ki çocuklarda renklerle ilgili psikolojik değerlendirme yaparlar.

Resimlerde mutluluğu sarı gibi açık tonları kullanarak, üzüntüyü ise siyah yada kahverengi gibi koyu tonları kullanarak anlatırlar. Açık tonları kullanan çocuklar sevecen,işbirlikçi, hayata adapte olmayı öğrenmiş çocuklardır. Koyu renkleri seçen çocuklar hırçın,duygularını gizleyen, inatçı, yaşama adapte olamamış çocuklardır diyebiliriz.

Yeşil: Çocuk kendine güveniyor, olumlu, uyumlu, mutlu ve olgun bir çocuk diyebiliriz.

Mavi: Duygularını iyi kontrol edebilen, sakin çocukların seçtiği renktir.

Sarı: Ailesi tarafından saygı ve sevgi gören çocukların seçtiği renktir.

Mor: Ebeveynlerinin güvenine ve desteğine ihtiyaç duyan ağır sorumluluk yüklenmiş çocukların seçtiği renktir.

Kırmızı: Hem güveni ve hayatı, hem tehlikeyi ve ölümü simgeler. Çocuğun bilinçaltında ne var incelenmelidir.

Kahverengi: Çocuğun korunmaya ihtiyacı var, sevgi, ilgi ve özlemi çektikleri söylenebilir.

Siyah: Çocuğun iç dünyasında karamsar olduğunu yansıtır.

Çocuklarınıza bol bol resim yaptırın ve onların iç dünyalarına bir bakın. Ektiğiniz tohumlar bakın bakalım ne durumdalar.

Sevgiler.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir