Menu

Bebekler ve Çocuklar için Aşure

Hem besleyici hem de çok lezzetli bebekler ve çocuklar için aşure tarifini Kübra Aktaş sizler için hazırladı.

AŞURE (8+)

Yevmi Aşura
Azıcık yazmak isterim hakkında;
Arabi ayların birincisi olan Muharrem ayının onuncu günüdür aşure günü. Arapça da On demek olan aşera kelimesinden gelir ismi.
Bu gün Allah Azze ve Celle indinde ziyadesiyle faziletli olup çoğu ibadetin değeri bile bu günde yükselir. Ve çoğu peygamberin hayatlarının dönüm noktası bu güne isabet eder. İbrahim A.s ateşten kurtulması, Yunus A.s’ın balığın karnından çıkması, Musa A.s’ın denizi ikiye yarması, Nuh A.s’ın gemisinin Cudi dağına oturması vs. Hee bu arada Nuh a.s ın gemisi karaya oturduğunda ellerinde her erzaktan az az kaldığı için tüm erzakları birbirine katıp ortaya bir tatlı çıkarmıştı Nuh peygamber. Bu tatlının adı da aşure idi.

Malzemeler:

*Üç çorba kaşığı buğday
*Bir çorba kaşığı nohut
*Bir çorba kaşığı kuru fasulye
*Üç tane kuru kayısı
*Üç tane kuru incir
*Bir çorba kaşığı kuru üzüm

Aşurenin Üzeri için:

*Nar suyu
*Tarçın

Yapılışı:

Öncelikle buğday, nohut ve fasulyeyi bir gece önceden ayrı ayrı kaplarda ılık suya ıslayalım, böylece hem gazını almış oluyoruz, hemde daha kolay pişiyor. Ertesi gün sularını süzüp yine ayrı tencerelerde pişirelim. Ama normal aşure kadar diri kalmasın bırakın nohut, fasulye, buğday biraz kendini dağıtsın. Nihayetinde mama olacak. Sonra hepsini bir tencere de toplayın. Yalnız bebeğinizin halen gaz problemi oluyorsa sularını süzüp birleştirdiğiniz tencereye üzerine çıkmayacak kadar içme suyu ekleyin. Bir yandan da bir cezveye yıkanmış kuru üzümleri koyup üzerine yarım su bardağı su ekleyin ve ocağa alın üzümler kabarıp tombik tombik olana kadar kaynasın. Sonra tencerede topladığınız üçlünün içine çok minik doğranmış incir ve kayısıları da ekleyin ve ocağa alın on dakika kadar kaynatıp üzümü de ekleyin. Aman sakın ha üzümün suyunu süzmeyesiniz! Suyuyla beraber ekleyin suya geçen şeker bize lazım. Beş dakika daha kaynasın tamamdır.
Biraz dinlendirin.. Ilıyınca bebeğinizin normal bir öğününün yarısı kadarını mama tabağınıza alın. (İlk seferde ağır gelebilir çünkü.) Biraz tarçın serpin. Üzerine birazda nar suyu.Aşure mamanızı hazır kalanı buzdolabında muhafaza edip bebişinizin canı tatlı çektikçe aşure yedirebilirsiniz.

mamacianne Ahh bu arada bir yaşından sonra süt de ekleyebilirsiniz mükemmel oluyor. Ben kendimize yaptığım aşureye bile mutlaka koyarım deneyin derim.

Kübra Aktaş @mamacianne

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir