Menu

Hazır Bebe Bisküvileri

Bebe bisküvisi zararlı mı ?

Şu hazır bebe bisküvileri gibi sütü görünce kendinden geçen bisküviler yapmak için çok uğraşmıştım zamanında:) ama inanın bu imkansız.. Neden mi? Anlatayım..

Siz hiç evinizde kurabiye yapımı için glikoz şurubu kullandınız mı? Peki ya lesitin? Daha masum adıyla ayçiçek veya soya lesitini? Peki ya doğala özdeş (doğal değil doğala özdeş) aroma?

Hadi canım bebe bisküvisinde böyle şeyler olmaz mı diyorsunuz. Bir paket alın okuyun içindekileri:(

Ben öyle yaptım zamanında. Küçük bir paket bebe bisküvisi alıp eve geldim, açıkçası içimden geçen şuydu: İçinde bebeğime zararlı olacak en fazla şeker vardır (başka birşeylerin olabileceğine ihtimal dahi vermiyordum nihayetinde bebek besini ya) çok acelem olduğu zamanlarda suyla ezip yedirebilirim. Taki içindekileri okuyana kadar:(( O kadar büyük hayal kırıklığı yaşadım ki size anlatamam..
Günümüzde dünyada gıda ticareti aldatma konusunda hat safha da buna alıştık artık değil mi.. Hazır yiyecekler, kekler, hazır pastalar, hatta yoğurt, tereyağı, peynir, zeytin aklınıza ne gelirse her gıdanın üreticisi daha lezzetli maliyeti az ama tüketicisi çok olanı üretmenin peşine düşmüş gidiyor. Amaç daha çok reklam, daha çok kazanç.. Yetişkinler ve bilhassa çocuklar bu acımasız kazanç planlarının en büyük kurbanı diye biliyoruz. Peki ya bebekler:(((
Paket elimde oturup ağlamak istedim o an. Bu ne acımasız bir kazanç hırsı ki küçücük bir bebeğin sağlığını bile hiçe sayabiliyor. Gözü dönmüş bu insanların, daha çok büyümek daha büyük marka olabilmek, daha çok kazanmak adına minicik bir bebeği bile feda edebiliyorlar. Ve ülkemizde anneler bu bebek gıdalarına o kadar aşina ki, bebeğinin kahvaltısını bile üç beş bisküvi yumurta, çay, süt, bal karıştırıp gönül rahatlığıyla yedirebiliyor!!!

Yapmayalım ne olur..

Biraz duyarlı çokça korkak olalım bu konuda. Evet yanlış okumadınız korkak olalım. Hiç duymuyor musunuz etrafınızda küçücük yaşta şeker hastası olan çocukları. Minicik bedeniyle kanser hücrelerini yenmeye çalışan çocukları. İki üç yaşında dişlerinden olan, kanal tedavisi vs. diş hastalıklarıyla boğuşan yavruları hiç mi duymuyorsunuz? Anne olmak demek tek bir insan olmak demek değil ne yazık ki. Bir aile demek, bir ulus demek.. O yüzden diyorum ki her şey biz annelerin ellerinde.. Daha titiz, daha ihtiyatlı, daha duyarlı anneler olabilmemiz duasıyla efendim.

Esen kalın..

Haydi bebe bisküvisi yerine alternatif tarifimizi okumaya buyrun buyrun!!

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir