Menu

Wink, TweedleWink Nedir ve Sağ Beyin Eğitimi

Merhaba, sizlerle okuyup beni etkileyen bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bu uzun bir çeviri olacağı için birkaç yazıdan oluşacak. Umarım sizler de benim gibi fayda bulursunuz. Bazı yerlerde kafanızda soru işaretleri oluşabilir, okumaya devam ettikçe bunların cevaplarını bulabileceksiniz.

Wink, TweedleWink nedir ve Sağ Beyin Eğitimi

1960 ların sonunda Kaliforniya’da Dr. Robert Ornstein ve Dr. Roger Sperry insanlığın beyni anlamadaki izlediği yolu değiştirdi. Kısaca, beynin dış kısmında birbirinden tamamen farklı şekilde çalışan iki beyin buldular, sağ ve sol yarım küreler. Her bir beynin diğerinin tam tersi şekilde, kendine özel ayırıcı özelliklere yada karakteristiklere sahip olduklarını buldular.

beyin-01

Bununla birlikte, bir fiziksel terapist kendince bazı denemeler yapıyordu. Pensilvanya’dan Glenn Doman felçli hastalarla yaptığı çalışmalarda, belli hareketlerin beyni uyardığını keşfetti. Kısa bir süre içinde, beyin özürlü yetişkinlerden, beyin özürlü çocuklara, onlardan normal çocuklara yaptığı çalışmalarla çarpıcı sonuçlara ulaştı. Sözcükler yazılı flash kartlar ve fiziksel hareket ve görsel uyaranlar içeren matematik köşeleri ile Doman, çocuklardaki gelişimi bebeklikten başlamak üzere hızlandırdı. Doman, “İnsan Potansiyelinin Başarısı için Enstitüler” i kurdu ve fiziksel olarak harikulade ve ansiklopedik bilgiye sahip olabilmek için bebeklere matematik ve okuma öğretme ile ilgili çığır açan kitaplar yazdı. (Bunlardan birinin adı “Bebeğinize Nasıl Okuma Öğretirsiniz”)

wink-01

Bununla birlikte, Ornstein ve Sperry nin keşifleri, diğer beyin araştırmacılarına ilham verdi ve beyin ile ilgili yeni bilgilerin keşfi hız kazandı.

Japon öğretmen, Makoto Shichida, bu metod ve hızlandırılmış öğrenme tekniklerini doğum öncesinden başlamak üzere çok küçük çocuklarda uygulamaya başladı. Küçük yaştaki çocukların, “sağ beyin dostu” yollar kullanarak verildiği takdirde her türlü bilgiyi kolayca özümsediğini buldu. Yetiştirdiği çocuklar 6 yaşından önce, hızlı okuma, karmaşık denklemleri çözebilme, müzik yapabilme ve diğer inanılmaz marifetleri iyi şekilde yapabiliyordu. Shichida’nın metodları 1980lerin sonunda oldukça başarılıydı ve bu keşifler Japonya’da Shichida Çocuk Akademisini kuran bir iş adamı tarafından satın alındı.

tweedlwink

Shichida’nın sağ beyin eğitimsel metodlarını 1993 yılında duyduk (Wink, Tweedlewink sağ beyin eğitim metodunun sahipleri). Montana’daki gelişimsel Montessori okulu olan Uluslararası Montessori’de öğretim yapıyorduk. Burası, Shichida’nın teorilerini Japonya dışında kanıtlamak için uygun bir ortamdı. Okulumuz 0-12 yaş arası çocukları kapsıyordu ve yukarıda bahsedilen metodlarla birlikte Dr. Maria Montessori’nin metodları çoktandır uygulanmaktaydı. Shichida’nın metodu 4 yıl boyunca uygulandı, düzenlendi ve sonunda “Sağ Beyin Eğitim” inin yeni bir formu ortaya çıktı.

2003 yılında “Wink” adındaki ilk sağ beyin eğitim kitimizi yayınladık. Wink, sol ve sağ beyin arasında köprü oluşmuş çocuklar için dizayn edildi ki bu köprü kurulan dönem okul öncesi dönemlere dayanıyor. Bu yıldan sonra adı “TweedleWink” olan ve 0-6 yas grubu çocuklara özel olarak hazırladığımız ve 12 dvd’lik serinin ilk dvd’sini yayınladık.

Bu yazının sonunda şunları öğrenmiş olacaksınız:

  1. Çocuğunuzun (yada sizin!) beyin gelişimini günde sadece 10 dk. ile nasıl arttırabileceğinizi
  2. Neyi niçin öğrettiğimizi açıklayıcı beyin araştırmasına genel bakış
  3. Çocuğunuza dil, matematik, fen bilimleri ve diğer tüm konularla ilgili bilgilerin tohumlarını nasıl ekersiniz
  4. Gelişimin 6 aşaması nedir? Her bir gelişim basamağına nasıl öğretilir; Sizin çocuğunuzun bulunduğu basamakta nasıl öğretilir
  5. Ne zaman öğretim yapılacağını ve ne zaman rahat bırakmak gerektiğini nasıl bilirsiniz
  6. Sadece şu anda sahip olduklarınızı kullanarak nasıl başlarsınız

Devamı bir sonraki yazıda..

Burcu Altun instagram@etkinliklerlebiz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir