Menu

Tweedlewink Sağ Beyin Eğitimi

Geçtiğimiz 20 yıl içinde, bilim bebek zihninin kapısını açarak, ebeveynlere çocuklarının yaşamlarının ilk 3 yılında dahiyane öğrenim yetilerinin olduğunu mantıksal olarak kanıtladı. Araştırma çalışmaları bebeklerin anne karnından başlamak üzere yaşamlarının ilk 3 yılında inanılmaz derecede hızlı bir öğrenme yetilerinin olduğunu kanıtladı. Bu dönemlerdeki hücre büyümesi de, tüm gelecek büyüme dönemlerinden fazladır. Bu dönemlerde kazandıkları bilgi ve geliştirdikleri pozitif öğrenme alışkanlıkları, yaşam kalitelerini ve öğrenme becerilerini tüm yaşamları boyunca etkileyecek.

Bugünün çocukları devamlı olarak etraflarındaki bilgiyi emiyorlar, sevdiklerinin (sizin) tutkularınızdan etkileniyorlar. Eğer evde şiir yada drama varsa, çocuk bunu öğrenecektir. Eğer evde 7 dil konuşuluyorsa, çocuğun zihni tüm bu 7 dili emecektir. Eğer anne babasının tutkusu ve evde sıkça konuşulan konu matematik ve fen bilimleri ise, çocuk bunları da öğrenecektir (Zihni ister istemez emerek).

wink-01

Sağ beyin becerileri nelerdir?

Fotografik hafıza

Hızlı okuma

Bilgisayar gibi matematik hesaplamaları

Birden fazla dil öğrenimi

3 boyutlu zihinsel imgeleme

Gözlem eğitimi

Alfa dalgasında rahatlama

Tüm bu kazanımlar, çok küçük yaştaki çocuklara uygulanan yetişkinler tarafından hazırlanan görsel- hafıza ve hızlı okuma gibi hızlandırılmış öğrenim teknikleri sonucunda keşfedildi.

tweedlwink

 

Sağ beyine nasıl ulaşabiliriz?

Sağ beyine ulaşım, zihni alfa dalga boyutuna geçirerek gerçekleşir. Bebekler ve küçük çocukların zihni genelde bu dalga boyutundadır ve büyüdükçe ve sol beyinleri geliştikçe, beta ve alfa boyutları arasında gidip gelirler. Büyük çocuklara sağ beyin eğitimi verebilmek için onlara saf ve güvenilir alfa boyutuna nasıl geçebilecekleri öğretilir. Saflık işin kilit noktası.
Harfleri ve seslerini yavaş tempoda öğrenmek çocuklar için doğal bir oluşumdur ve sonra kelimeleri okuyabilme daha sonra kitapları yavaş hızda okuyabilme ve daha sonra hızlı okuyabilme. Hafızaları görüntüye dayalı olduğu için fotoğrafik hafıza oyunları, öğrenmeleri için onlara çok kolay bir yoldur. Yeni resim yada görüntüler gösterildiğinde hafızaları durmaksızın 3 boyutlu alanlar oluşturur, evet bunlara “Alanlar” diyoruz çünkü bunlar ne resimdir ne de fotoğraf. Fakat herhangi bir görüntüyü zihinlerinde istedikleri an değiştirip, uyarlayabilirler ve bunları tüm duyularıyla deneyimlerler.

Bize göre, sağ beyne ulaşmalarını ne kadar desteklerseniz, o kadar dahiyane yetenekleri ortaya çıkacaktır ve çocuğun eğitimi bütünselleşecektir.
Albert Einstein burada güzel bir örnek. Gelişimsel gerilik sorunu olduğu şeklinde teşhis konmuştu ve mantıklı şekilde konuşabilmeye 9 yaşında başlamıştı. Bu gelişimsel gecikme aslında sağ beyninin o dönemlerde yaratıcı düşünceler ve hayal gücü gelişimi ile aktif olduğu bir nimetti. Yani aslında saygınlık kazandığı çoğu keşiflerini borçlu olduğu bir dönem. Sol beynine sağ beyni ile sahip olduğu düşüncelerini ifade edebilecek şekilde etkili olarak bağlandığında, zamanımızın en harika fikirlerini ortaya çıkarabildi. (Yani konuşamayan ve safça bakan yaşı belki 5-6 ları bulmuş bir çocuk gördüğünüzde aptal zannetmeyin :)) Bu onun belkide bir dahi olabileceğinin göstergesidir. ) Ve bununla birlikte bu fantastik, yaratıcı zihin aynı zamanda çok masum ve kırılgandır. Kabiliyetler herhangi bir stres sonucu büyük ölçüde ve hız kazanarak azalır. Unutmayın, sağ beyin frekans konusunda hassastır (Alfa frekansı). Stres herhangi bir materyal yada enerjik bir şeye bağlı olabilir. İyi gözlem sahibi, biraz da ince eleyip sık dokuyan kişiler çocuğunu neyin strese sokabileceği konusunda fikir sahibidir. Yapay ve kaba kumaş kullanılarak üretilmiş kıyafetler, halı vs. çocuğun huzurunu bozabilir, bununla birlikte çocugun bulunduğu mekanın ısısı, ışıklandırması, yedikleri, günün belli bir zamanı, hava durumu, koku vs. gibi pekçok etken çocuğun öğrenimini sekteye uğratabilir. Burada Maria Montessori’nin gözlem ilkesinin haklılığı ve önemi ortaya çıkıyor. Çocuğunu iyi gözlemleyen bir ebeveyn onu neyin rahatsız edebileceği konusunda zaten hassas davranacaktır.

Alfa boyutuna nasıl geçilir?

Sağ beyin eğitimi nasıl verilir?

Devamı bir sonraki yazıda..

Burcu ALTUN @etkinliklerlebiz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir