Menu

Çocuklar İçin Pirinç Çorbası

Anneannemin çorbası:) Küçükken evine her gittiğimizde bu çorbadan yapsın isterdim.

Tadı anneannemin elinde gizliymiş gibi. Sanki bi başkası yapsa öyle tatlı olamayacakmış gibi. Lezzeti bana içine bizden gizli bir şeyler falan kattığını düşündürürdü.
Sahiden katıyormuş.
Ne mi? Kalan pilavları:)))
Meğerse atılıp ziyan olmasın diye poşetleyip buzluğa attığı kalan pilavlarmış lezzetinin sırrı:))
Şimdi bu çorbayı oğluma içirirken durup durup bu tutumlu kadını hatırlayıp gülümsüyorum.. Eskiler nasılda akıllıymış:))
Neyse tarifi veriyorum..

Malzemeler:

*Bir su bardağı tam pirinçten yapılmış pilav
*Üç su bardağı su
*Bir çay kaşığı domates salçası
*Bir çaykaşığı zeytinyağı
*Bir küçük parça tavuk
*Bir fiske nane
*Yaz mevsimi ise bir tane minik domates

Yapılışı:

Öncelikle pilavı, suyu ve tavuğu tencereye alıyoruz.
Kaynayana kadar yüksek ateşte kaynayınca kısık ateşte pirinçler çok pişip dağılıncaya kadar, tavukta iyice pişene kadar kaynatıyoruz. Daha sonra içinden tavuğu alıp (eğer bebeğiniz 12 ayın üstünde ise minik minik doğrayıp tekrar çorbaya katabilirsiniz) kaynatmaya devam ediyoruz. Çorba kaynarken bir kasede salça, yağ ve naneyi az ılık su ile açıp yavaş yavaş çorbanın içine ilave ediyoruz. Bi beş dakika daha kaynatıp dinlenmeye bırakıyoruz.
Bu çorbayı dinlendirmenizi tavsiye ederim. Zira dinlenip kendi kendine ılıdığında çok daha leziz ve yumuşak bir çorba oluyor. Hem çok basit hemde çok lezzetli bir çorba.
Pirinç kültürümüzde çok bilinen ve sevilen bir tahıl çeşididir. Ama tam pirinç ve esmer pirinç pek bilinmez malesef. Halbuki beyaz pirince oranla esmer pirinçte çok daha kaliteli bir içerik saklıdır. DNA bozukluklarının bile önüne geçecek kadar güçlü olan bu tahıl cinsi aynı zamanda da tam bir magnezyum deposudur. Pirinç, hergün bebeğime ne yapsam diye çırpınan dertli anneler içinde kurtarıcı niteliğinde bence. Hem doyurucu, hem tok tutuyor, hem besleyici, hemde pratik bir besin. Çünkü bana göre pirinç de her tahıl gibi çok yönlü kullanılabilir. Tam pirinci bir tek çorbalarınızda değil püre ve tatlılarınız da bile kullanabilir, sadece haşlayıp ezip üzerini soslarla zenginleştirerekte tüketebilirsiniz. Yeter ki derdimiz sağlıklı beslenmek olsun:)

Sevgiler..

Kübra Aktaş @mamacianne

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir