Menu

Yağız ile Hafta sonu İstanbul akvaryum ziyaretimiz

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul akvaryum, yerli yabancı ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor. Toplamda  22 bin metrekarelik alanda 16 farklı temayla hizmet veren Florya Akvaryum, 1.2 kilometrelik gezi parkuru, 1.500 türde canlı çeşidi, 6.800 metreküp su kapasitesi ve 1.000 metrekarelik Yağmur Ormanı alanı ile adından söz ettiriyor.

Oğlumla ve eşimle akvaryumlar eşliğinde  harika bir gün geçirdik. Bu yazımda sizler için İstanbul Aqua Florya tematik akvaryumu deneyimlerimizi paylaşmak isterim. Bütün çocuklu ailelerin ortak problemidir “Bugün çocuğu nereye götürsek” sorusu. Bizde Yağız doğduktan sonra bu hafta sonu  oğlumuzu nereye götürsek diye düşünür olduk.

Özellikle de kış aylarında bunca virüs ve bulaşıcı hastalığın kol gezdiği şu zamanlarda çocukları avmlerde kapalı alanlara götürmek zorunda kalabiliyoruz. Bizde mecbur kalıp bir avm ye gittik ancak en azından oğlum Yağız için öğretici, bizim için de eğlenceli bir ziyaret oldu. İstanbul’umuzda Dünyanın en büyük tematik akvaryumu varken görmemek olmaz dedik, Florya İstanbul akvaryum’a gittik.

İstanbul Florya Tematik Akvaryumu Giriş

Arabamızı akvaryumun otoparkına bıraktıktan sonra asansör ile İstanbul akvaryum giriş katına çıkıyoruz. 2 kişi +14 aylık oğlumuz toplam 84 tl ödeyerek biletlerimizi satın aldık. Yani 1 yetişkin 42 tl’ye denk geliyor. İsteyenler için ek ücret karşılığında bir kulaklık veriliyor. İçerideki temaları ziyaret ederken o tema hakkındaki bilgileri kulaklıktan dileyebilirsiniz. Biz Yağız’ı gezdirmek için geldiğimiz için kulaklık tercih etmedik. Oğlanın sadece balıklara ve temalara odaklanmasını istedik.

Turnikelerden geçtikten sonra görevli arkadaşlar resim çekimi için sizi karşılıyorlar. Girişte bir yeşil pano önünde ailece resim çekilip, akvaryum ziyareti sonrasında   3 fon üzerine yerleştirilmiş resimlerinizi tanesini 20 TL veya 3 tanesi 40 tl’ye satın alabilirsiniz.

Yağız Akvaryum içerisindeki neredeyse kendi boyutlarındaki balıkları görünce çok şaşırdı.

İlk gördüğümüz balıkların yanına gelen Yağız  önce baya bir şaşırdı ve bana doğru gelerek kucağıma çıkmak istedi. Eşimle alışır ilk defa gördü dedik ve yürümeye devam ettik.

İçeride 1500 farklı tür ve toplamda 15.000 kara ve deniz canlısı var. Hepsini tek tek incelemek tabi mümkün olmuyor ama birbirinden sevimli ve çok farklı renk ve boyutlarda  balığı  yakından görmeye değer ziyaret oluyor. İçerideki bunca deniz canlısının arasından bizim en çok sevdiğimiz  nesli tükenmekte olan Napolyon balığı oldu. Napolyon balığını görmeden çıkmayın derim. Ayrıca ben deniz atlarının hastasıyımdır mağara gibi bir bölüm var orada bulabilirsiniz.

İstanbul akvaryum’un evlat edindiği arka ayakları kesilmek zorunda kalan caretta caretta burada güven içine yaşıyor. Bu havuzda köpek balıklarını, farklı balık türlerini yakından görebiliyorsunuz. Oturma alanında oturup izlemek çok keyif vericiydi.

Akvaryumu ve onca güzel deniz canlısını gezmenin ve görmenin vermiş olduğu keyif’in yanı sıra içeride aileniz ile beraber bir çok anıyı ölümsüzleştiriyorsunuz

 

Akvaryum gezisi yaklaşık olarak 2 saat kadar sürüyor. İçeride karnınız acıkabilir fakat hiç endişelenmeyin. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bizleri düşünerek içeriye her bütçeye uygun bol bol cafe ve restoran imkanı sunmaktadır.

Bu gezi sırasında resimleri telefon ile çekmeyi planlıyorsunuz kesinlikle şarjlarınızı doldurup içeriye girin. O kadar çok resim çekiyorsunuz ki telefonların şarjları dayanmıyor adeta.

Çocuklar yeni şeyler gördükçe ve karşılaştıkları bu yenilikler karşısında şaşırdıkça zekaları gelişir.

Akvaryum ziyaretiniz sırasında çocukları şaşırtan bir çok tema ile karşılaşıyorsunuz. Mesela  İstanbul’un tek buz dağı İstanbul akvaryum temalarımızın içerisinde bulunmaktadır. Dokunmak serbest. Yağız ilk dokunuşundan sonra bir hayli şaşırdı ve bir kaç dakika boyunca dokunarak buz dağını çözmeye ve anlamaya çalıştı. Biz anne ve babalar için bu anı seyretmek inanılmaz keyifli ve heyecan vericiydi.

Temamız Amazon Ormanları

Gezimizin sonuna doğru bir hayli yorulmuşken akdeniz, karadeniz, pasifik , istanbul ve cebeli tarık boğazlarından sonra bizi amazon teması karşılıyor. İçeri girdiğinizde resmen yüzünüze vuran nem ve sıcaklık ile amazon ormanlarında bir gezintiye çıkmış hissine kapılıyorsunuz.

Bu temada yağmur ormanlarını ve amazon canlılarını görerek gezimize bir son veriyoruz.

 

İstanbul Florya Akvaryum’da yapılabilecek diğer aktiviteler

Scuba dalış eğitimi

Kurs teorik dersler, pratik havuz çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.Kursa katılmak için yüzme bilmenin haricinde bir önkoşul bulunmamaktadır. Hiç bir dalış donanımının satın alınması zorunlu değildir. Tüm dalış donanımı kurs boyunca ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Köpek Balıkları ile Dalış

İstanbul akvaryum’da Deniz Akkaya ile başlayan dalışlar uzman ekipler eşliğinde organize ediliyor.Dalış yapılan anatankta yirminin üzerinde farklı türde köpekbalığı yaşıyor. Her biri dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan köpekbalıklarını aynı anda gözlemlemek ve onlarla aynı suda yüzmek isteyenler rezervasyon yaptırarak bu keyfi yaşayabilirler. Uzman eğitmenler eşliğinde yapılan dalışlara 14 yaş ve üzeri, dalışa engel herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkes katılabiliyor.

İstanbul Aqua Florya Tematik Akvaryumunda Aynalı Labirent, Balık besleme saatleri, Flyride helikopter turu gibi bir çok etkinliğe ücretli ve önceden rezervasyon yaptırarak katılabilirsiniz.

Sevgilerimle

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir