Menu

İki Limona Dört Etkinlik

Sevgili anneler;
İlk yazımda özellikle belirttiğim gibi çocuklarla kaliteli zaman geçirmek için pahalı oyuncaklara gerek yok. Evimizde basit ve hızlıca hazırlayabileceğimiz malzemeleri kullanarak yavrularımızla güzel zaman geçirebiliriz. Hem de yavrularımıza kazanımlar sağlarız. Şunu da unutmamalıyız ki yavrularımız küçük olduğu için dikkat süreleri azdır. Bir etkinliğe en fazla 5-10 dakika ilgi gösterirler. Ve bütün etkinlikleri yapacaklar diye de bir şey yok.

Oğlum 19 aylıkken yaptığımız bir etkinliği ilk olarak sizinle paylaşmak isterim.

Malzemeler:
Limon, limon sıkacağı ve bardak.

limon-suyu
İkiye kestiğimiz limonun yarısını kendimiz sıkarız. Diğer yarısını da çocuğumuza sıktırırız. Sıktığı limonu bardağa boşaltmasına yardımcı oluruz. Bu kadar basit ve keyifli bir işlemle çocuğumuzun ince motor gelişimini destekleriz. Ardından bardağa döktüğü limon suyunu tattırırız. Böylece ikinci bir etkinliği başlatmış oluruz. Nasıl mı? Montessori sisteminde öğrenmenin temelini duyular oluşturur. İçtiği limonun tadı ile ekşi duyusunu devreye sokmuş olduk. Yanına tatlı ya da tuzlu bir şeyler tattırarak hangisi tatlı-tuzlu, ekşi diye sorarız, çocuğun tatları tanımasına yardımcı oluruz.

Limon ile ince motor gelişimini destekleyici diğer bir etkinliğimiz ise;

kürdan-ile-limon

Malzemeler:
1 adet limon, 8-10 adet kürdan.
Etkinliği önce çocuğumuza biz gösterelim. 1 tane kürdanı limona batıralım. Geri kalan kürdanları kendisine bırakalım. Kürdanları limona batırmaya çalışsın. Ayrıca çocuğunuza kirpi yaptırabilirsiniz ve kirpi ile ilgi bilgi verebilirsiniz. İnanılmaz derecede ince motor gelişimine destek sağlar.

kürdan-limon

Bu etkinliği bitirdikten sonra limonu ikiye keselim.

Parmak boyalarını çıkaralım, yoksa sulu boya da olur. Kestiğimiz limonları boyayarak limon baskısı yapalım. Çok keyifli bir etkinliktir. Hiçbir masrafı olmadan yavrumuzla güzel bir zaman geçirmiş olacağız. Hem de onların gelişimlerine inanılmaz destek sağlamış olacağız.  Bir anne ne kadar yaratıcı ise ve ne kadar yaratıcı şeyler yapıyorsa, çocukta o kadar yaratıcı olur. Biz anne ve babalar yol gösterici olduğumuz zaman çocuklarımızın yapabileceklerine hayran kalmamak elde değil.

limon-baski

SEVGİLER
Sinem AYGÜN/@ozgunyamanlaogreniyorum

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir