Menu

Hasta Bebek Çorbası

HASTA BEBEK ÇORBASI (8+)

Hasta olduk. Her ne kadar ateş halsizlik olmasa da biraz burnu akıyor oğluşumun. Birazda hırıldıyor.
Kendim pek ilaç kullanmam, oğluma da sağ olsun doktorumuz vermez. Bebek ve çocuklarda çok ciddi bir enfeksiyon, ateş olmadıkça ilaç vermiyorum diyor doktor bey. Oh ne güzel tamda benim kafama göre.Ne yapalım bizde antibiyotik çorba yaparız o zaman.

MALZEMELER:

  • İki kaşık zeytinyağı
  • Bir orta boy patates
  • Bir orta boy soğan
  • Dört beş diş sarımsak
  • Beş yaprak ıspanak (saplarıyla)
  • İki dilim kereviz (saplarından da koyabilirsiniz, yapraklarındanda)
YAPILIŞI:

Öncelikle malzemeyi ne büyüklükte doğradığımızın pek önemi yok, sonunda hepsi püre olacak😀
Evvela soğanları ve sarımsakları doğrayıp tencereye alıyoruz. On dakika bekletip zeytinyağımızı ekliyoruz. Çünkü sarımsakta bulunan allicin isimli bir madde sarımsak kesilip bir on dakika bekletilirse antibiyotik etki gösteriyor😮
Şimdi tencerenin altını açıp kısık ateşte beş dakika kadar kavuruyoruz, soğan sarımsak pişedursun siz bir yandan patatesleri küp küp doğrayın, patatesleri de ekliyoruz biraz daha yağda çevirip göz kararı su ekliyoruz. Suyunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ben biraz bulamaç gibi yaptım ekmeksiz yedirdim.
Su kaynamaya başlayınca doğradığımız kereviz ve ıspanakları da ekliyoruz, (ben kerevizi soyup kızartmalık patates diliminin iki üç katı büyüklüğünde dilimlere ayırıp buzlukta saklıyorum) tekrar kaynamaya başladığında altını kısıp pişmeye bırakıyoruz. Pişince isterseniz tel süzgeçle isterseniz blender ile püre haline getirebilirsiniz.
Kereviz ve ıspanak çorbaya çok hoş bir aroma katıyor.. Bu arada kereviz 8+ bir besin ve kökü, yaprakları, sapı hepsi çok çok vitaminli. Potasyum ve demir yönünden çok zengin mesela.
İdrar söktürücü özelliği olduğu için bebeği ishal olan anneler çorbayı kerevizsiz pişirseler daha iyi olur.
Bu arada kereviz anne sütünüde artırıyor, emziren anneler bu çorba öyle bebek maması gibi değil ben bile oturdum yedim. Biraz sarımsak koktuk ama olsun.
Sevgiyle kalın.
@mamacianne

Kübra AKTAŞ

Comments

comments

One Response
  1. Esra 14 Şubat 2017 / Cevapla

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir