Menu

Evde Pratik Et Suyu Hazırlamak İçin Öneriler

Benim deyimimle sahici bulyon.

İçinde “GDO” yani sunii tatlandırıcı olduğu duyulduktan sonra halen daha bulyon tableti kullanan var mı bilmiyorum ama beyin hücrelerinde ciddi hasarlara sebep olduğunu iyi biliyorum. Halbuki evde kaynattığımız et, kemik ve bilhassa tavuklarla da gayet güzel yemekleri tatlandırabiliyorsunuz. Et suyu oğlum doğmadan öncede çok severek tükettiğim bir tatlandırıcıydı. İçinde yüksek oranda protein olduğu için 3 yaşın altındaki çocuklarda et suyunu da sulandırıp vermek gerekiyor.. Toplumumuz da “Kemik veya et suyu bir işe yaramıyor etin kendisini tüketmek gerek” diyen bir kesim olmakla birlikte, kemik ve et suyunun çok faydalı olduğunu savunanlarda var. Nitekim ben ikinci sınıfı destekliyorum. Nasıl ki her yemeğin vitamini suyuna geçerse etin içindeki vitamin de suyuna geçer bence, hele bide pişen kemiklerin iç kısmında kalan ilikleri de çıkarıp suyuna kattıysanız hiçbir hastalık size kafa tutamaz.

Peki siz et suyunu nasıl muhafaza ediyorsunuz? Benden size birkaç pratik bilgi:

  • Et suyunu plastik veya karton bardaklarda dondurup çıkardıktan sonra buzdolabı poşetlerine doldurup saklayabilirsiniz..
  • Hazır satılan buz torbalarına doldurup buzlukta öylece muhafaza edebilirsiniz..
  • Pişirdiğiniz eti de blender dan geçirip suyuna karıştırarak en minik silikon kaplarda dondurup kendi bulyon tabletinizi yapabilirsiniz..
  • Buz kalıplarına doldurup donunca poşette muhafaza edebilirsiniz..
  • Hepsi uğraştırıcı diyorsanız öylece buzdolabı poşetlerine kepçeyle doldurup buzluğa hoop..

Nihayetinde önemli olan bebişlere daha leziz ve daha besleyici çorbalar sunmak😇
Siz hayal gücünüzü kullanıp daha ilginç ve pratik fikirler de üretebilirsiniz😀
Sevgiyle kalın.

Kübra AKTAŞ

@mamacianne

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir