Menu

Evde Etkinlik – Renklerle günlük yaşam

Merhaba dehabebekler okuyucuları. Bu etkinliğimiz hepimizin en yapamam ben diyen annenin bile yapacağı cinsten bir etkinlik. Oğlum 11 aylık civarındayken yapmıştık. Bantlardan şekiller yapıp içlerine uygun renkteki nesneleri toplamıştık. Hala da duruyor yerdeki şekiller.. Renkleri şekilleri ayağımız bastıkça hep tekrarlarız..

Her güne bir renk teması

Burada esas amaç gruplama yaparak nesnelerin renginin farkına varmaktı. İlk oyunlarımızda hatta günlük yaşamımızda hep kırmızı inek, mavi bulut diye söylesekte 1 yaşından sonra renk kavramına tamamen geçmiştik biz. En başta günleri kırmızı, mavi, sarı, yeşil diye ayırmıştık. O gün o renkteki kıyafet aksesuar yada o rengi temsil edecek tabaktan yemek yemiştik. Elimizde o renkte olan her şeyi dökmüştük. Balonları bile rengin günlerine göre şişirip ertesi gün patlatmıştık. Bugün kırmızıysa dünkü mavi balonu artık patlatalım diye eğlenceli hale dönüştürmüştük oyunumuzu.

Bu etkinlikteki kazanımlar

  • renkleri kavrama
  • nesnelerle farkındalık
  • evdeki o renge ait nesneleri odasına getirerek kaba motor gelişimi
  • el kasları hep çalışır vaziyette zaten 🙂
  • ve en çokta biz eve serpiştirdiğimiz renkli nesneleri toplarken çok eğlenmiştik.

Oyunlarımıza bakış açımıza lütfen dikkat edelim sevgili anneler.. yavrunuz bir daha o yaşa sizler bu günlerinize geri dönemeyeceksiniz. Vel hasılı doya doya kudurmak sarılıp yuvarlanmak gözlerine bakıp burun buruna bugi bugi yapmak paha biçilemez, burun buruna yaklaşıp bugi bugi diye oyunumuz da bizim evin favorisidir. O anda doğaçlama çıkmış bağır çağır bi oyundur.

Çocukların hayal dünyası kadar geniş ki..

Onların masumluğu içtenliği yaptıkları işin hakkını vererek sadece o işe odaklanarak yaptığı her şey mükemmel. Vaktini emeğini ruhunu her bir şeyini teslim edip ortaya çıkan sahne görülmeye değer. Onlara değer verelim onlara eşlik edelim. Güvenli bağlanmanın temelinde de bu yatar. Çocuk anneye teslim olur fakat annenin teslimiyeti de gereklidir. Bu teslimiyeti sağlayalım.

Sağlıcakla oyunlar olsun.
Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim.
Eğlenirken öğrenmek bizim işimiz olsun.

Mavikelebekveannesi ~ Ümran Gürbüz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir