Menu

Evde Etkinlik-Puzzle Avı

Yine en eğlendiklerimizden bir etkinlikle karşınızdayız sevgili deha bebek okurları !

En eğlenceli sürpriz oyunlarımızdan, çok küçüklükten beri yaptığımız puzzle artık kolay gelmeye başlayınca taşıtlar ve çiftlik evi puzzle’ın parçalarını folyo ile kaplayıp en güzel duyusal parçalarından mercimeğin içine sakladım. Bulması için oğluma sundum. Tabi bütün etkinlik bittiğinde ev biraz mercimek çorbasına dönebilir :)Sizlerde eğer bu tarz puzzle’ınız yoksa evdeki en tanınmış eşyalarınızdan folyo içine saklayabilirsiniz. Anahtar olabilir, lego olabilir vs. Bulduğunda ise heyecanla açtığında adını sorabilir, yerini sorabilir hatta ilerleyen yaşlar için neye yaradığını bile sorabilirsiniz. Böylece nesne kavrama, puzzle var ise parçadan bütüne gitme hatta puzzle parçaları hakkında konuşarak ne ne işe yarar hangi hayvan ne yer araba nerede gider uçak nerede gider gibi bir çok soruyla oyunu daha da canlandırabilirsiniz. Mercimeğin içinden bulduğunuz parçalarla kazanım kadar eğlenceli ve heyecan dolu vakit geçireceğinizi düşünüyorum..

Biz bu oyunu 1.5 yaştan beri oynuyoruz. Hem açmaya çalışarak parmak kaslarımıza da ince motor becerisi gelişiyor hem de elini mercimeğin içine sokarak aslında duyusal olarak bundan etkilenir ve bu beynindeki sinir yollarının sıklaşmasına yani beyin gelişiminin desteklenmesine neden olur. Dünyayı duyuları ile keşfeden çocuk kategori yapmaya başlar ve sınıflama becerisi gelişir. Bu tarz etkinlikler ayrıca çocuğun  bilime olan merakını artırır ve kendini kolay  ifade etmelerini sağlar. Duyusal oyunların çocukların hayal güçlerinin gelişimine katkısı da vardır. Bunlar annelerin bilmesi gereken şeyler 🙂 En önemlisi eğlenerek oynamak. Kaliteli vakit geçirmek.Çocuğun mutluluğunu görmek. Çocuklar o küçücük görünümleriyle büyük hislere sahipler. Çocukların zihinleri çok duygusal bağ kurduğu kişiyle daha çok etkileşim içindedir . O yüzden eğlenmeye, birlikte unutulmayacak bir zaman dilimi geçirmeye özen gösterelim olur mu? Çünkü insan çocukluğunda yaşadığı hisleri hiç unutmazmış.Ve bizde yavrularımıza en güzel mirası bu hislerle bırakabiliriz diye düşünüyorum.

puzzle-avi-02

puzzle-avi-03

puzzle-avi-01
”Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim”.Bu dileğimi her yazımda paylaşıyorum bunun sebebi aslında çocuklarımızın kendi çabalarıyla öğrendikleri zaman ve keşfettikleri zaman çocukta ki benlik saygısı gelişir ve kendine olan güveni kat kat artar. Özellikle duyusal oyunlarda bırakın çocuğunuz ne isterse yapsın.Siz çocuğunuzun güvenlik alanını oluşturduktan sonra çocuğun hazırlanan malzeme ile tek başına bırakılması ve kendi başına keşif yapması ile aslında  amacınıza ulaşmış olacaksınız.
Sağlıklı oyunlarınız olsun.Eğlenirken öğrenmek bizim işimiz olsun.
@mavikelebekveannesi ~ Ümran Gürbüz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir