Menu

Evde Etkinlik için Ceviz Var Mı?

Özgün Yaman’ın annesi Sinem hanımın oğlu için evde hazırladığı ince motor becerilerinin gelişimini destekleyen bir etkinliği sizler için derledik.

Sevgili Anneler;

Yavrularımız için en iyisini yapmak, onlar için iyi bir gelecek kaygısı hepimizde var olan bir endişe. Bende oğlum 18 aylık olduğunda artık onun için neler yapabilirim sorusu ile karşı karşıya kaldım.

Maria Montessori’den ilham alarak başladık evde etkinliklere.

Bulunduğum ilçe 2200 nüfuslu bir yer. Bilindik her ilçede mevcut olan o marketler bile bulunmaz ilçemizde. Parkımız ise araba ile gidilebilecek mesafede o yüzden eşimi beklemek durumunda kalırız. O da işten yorgun gelince bizim park işleri de suya düşebiliyor ara sıra. İşte tamda bu zamanda bir araştırma işine girdim. Ve en sonunda oğlumla aslında evde de kaliteli zaman geçirebileceğimi anladım. Oğlumun tüm gününü televizyon karşısında değil de benimle bir şeyler yaparak vakit geçirebileceğini fark ettim. Maria Montessori ‘den de ilham alarak kendi ev okulumuzu oluşturmaya karar verdim. İşe önce Özgün Yaman’ın odasında düzenlemeler ile başladım. Her şeyi kendisinin de ulaşıp alabileceği hizaya getirdim. Ardından evdeki malzemelerle etkinliklere başladık. Bu yazımda ilk etkinliğimizden örnek vereceğim.

Evde Etkinlik için gerekli malzemeler

  • 2 tane ( başlarda atıp kırmasından korkarsanız plastikte olur) çorba kâsesi
  • 10-12 tane ceviz ya da fındık
  • Kaşık ve tepsi

Dokunma duyuları ince motor becerisini geliştiriyor

Kabın içine koyduğumuz cevizleri önce elimiz ile boş kaba aktarıyoruz. Aynı hareketi yavrumuzdan da bekliyoruz. İnanın kullandığınız malzemeler hoşuna gideceği için hemen aktarmaya başlayacaktır. Çünkü çocuklar dokunmayı severler. Ardından kaşığı alıyoruz ve cevizleri boş kaba kaşıkla aktarıyoruz. Sonra yavrumuzun yapması için kaşığı ona veriyoruz. 3 gün hem el ile hem kaşık ile bu etkinliği yapsın. 3.günün sonunda artık kâseye malzeme olarak fasulye ya da nohut koyuyoruz. Aynı şekilde önce elle daha sonra da kaşıkla önce biz yapıyoruz ardından yavrumuza bırakıyoruz işi. Bu etkinlik basit gibi görünse de ince motor gelişimi için çok destekleyici bir etkinlik. Ayrıca çocukların sevdiği malzemeler olduğu için farklı dokulara dokunarak dokunma duyularını geliştirmiş oluyoruz.

Biz anne ve babalar yol gösterici olduğumuz zaman çocuklarımızın yapabileceklerine hayran kalmamak elde değil.

SEVGİLER
Sinem AYGÜN/@ozgunyamanlaogreniyorum

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir