Menu

Dinazorlarla Duyusal Etkinlik

DİNOZORLARI BUZDAN KURTARALIM MI?

Sevgili anneler;
Bu yazımda yakın dönemde yaptığımız bir etkinliği sizler ile paylaşmak istiyorum. Özgün Yaman’ı geçen haftalarda dinozor ile tanıştırma kararı aldım. Yalnız dinozorlar görüntü itibari ile bu yaş grubuna değişik gelebileceği gibi korkuya da sebep olabilir düşüncesi ile dinozorları bir etkinlikle sunmaya karar verdim. Peki, ne yaptım? Özellikle çeşitli yerlerden bulabileceğimiz dinozor türlerinden temin ettim. Ardından dinozorları Özgün Yaman’ın eline verip “Al Oğlum Oyna” demek yerine sunuma dikkat ettim. Ve sizlerinde evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz malzemelerden ilk şekli verdim.

MALZEMELER:

Bir ayakkabı kutusunun kapak kısmı
Alüminyum folyo
Karton bardak
Mısır ve elimizdeki dinozorların bir kısmı

YAPILIŞI:

Kutuya mısırları döktüm. Ardından kâğıt bardağı alüminyum folyoya sarıp dağ görüntüsü verip kutunun bir köşesine yerleştirdim.2-3 tane de dinozoru bu yerlere yerleştirdim.

Asıl işin eğlence kısmı ise bundan sonra başlıyor.Çünkü 3-4 tane dinozoru da bardakların içinde akşamdan buzluğa koyuyoruz ve sabaha donmuş oluyorlar. Bunun için de malzemeler aşağıdaki gibi:

MALZEMELER:

Kâğıt bardak
Su
Kalan dinozorlar
Kırmak için tahta çekiş ve kap.

YAPILIŞI:

Özgün Yaman ‘a önce kutuyu getirdim. Annecim bak bunlar dinozor dedim. Oğlum tabi ki bakıp pek oralı olmadı. Sonra dedim ki “peki bunların arkadaşları nerde acaba?”“Kaybolmuşlar sanırım buzların altında kalmışlar” dedim. Özgün Yaman bakınırken ben buzluktan bardakları, çekici ve kabı getirdim. Önce ben bardağın birini yırtıp kabın içinde çekiçle vurmaya başladım. Bak “buzdan kurtarıyorum arkadaşlarına kavuşturuyorum” dedim. Direk elimden çekici kapıp kendisi vurmaya başladı. Çok mutlu oldu.

ETKİNLİĞİN  FAYDALARI :

Öncelikle çocuğum mutlu oldu en önemlisi bu. Yeni tanıştığı bir nesneyi süsleyerek sunduğumuz için hafızasına yer etti. Korkar mı ki düşüncesi ortadan kayboldu. Çekiş ile ciddi anlamda güç sarf ettiği için motor becerisine destek verdik. Duyusal bir etkinlikte olduğu için soğuğa dokunarak duyuları uyardık. Bu etkinlik sayesinde bilime karşı bir merak uyandırmanın temellerini attık. Merak duygusunu aşıladık. Keşfetmeyi artık çok daha sevecek buna eminim. Özetle kazanımlarla dolu bir etkinlik oldu, bütün annelere tavsiye ederim.
Sevgiler
Sinem AYGÜN/@ozgunyamanlaogreniyorum

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir