Menu

Deney – Şişenin içindeki Yumurta

Evde yapılabilecek deneylerle çocuklarınızın keyifli vakit geçirmesini ve gelişimlerini desteklemeniz mümkün. Küçük mucitler yaptıkları bu deneyleri çok sevecekler. Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için uygundur.

Yapacağımız bu klasik bilimsel mutfak deneyine çocuklar hayran kalacaklar. Deneyin başında şişenin içine girmeyen yumurtanın deney sonunda şişenin içine nasıl girdiğini ağızları açık izleyecekler.

İhtiyaç Listesi

  • 1 adet haşlanmış katı yumurta
  • 1 adet ağzı geniş cam su şişesi. (videodaki şişeye yakın bir genişlik olması gerekiyor)
  • Sıcak su

Deney Uygulaması

Malzemelerimizi hazırladık ve artık ev yapımı lav lambamızı nasıl yapabileceğimizi kısa video’yu izleyerek sizde evinizde deneyebilirsiniz.

Şişenin yarısına kadar sıcak su ile doldurun

Şişenin boyun kısmına haşlanmış sert yumurtayı yerleştirin

Bekleyin ve Görün. Sıcak hava ile genleşen yumurtanın nasıl o dar boyundan geçerek şişenin içine düştüğünü görmek için biraz bekleyin.

Yumurta nasıl suyun içine düştü?

Sıcak havanın şişenin içinde genleşir ve havanın soğumaya başlaması ile beraber şişenin içindeki basınç düşer. dışarıda  hava basıncı içerideki sıcak hava basıncından ağır olduğu için yumurtaya şişenin içerisine girmesini sağlayacak baskıyı oluşturur.

Yumurtayı Şişeden Çıkarmak için

Yumurtayı şişeden çıkartırken dikkatli olun, şişenin ve yumurtanın soğuması için soğuk suyun altına tutabilirsiniz. Yumurtayı şişeden çıkartmak için şişeyi hafif yan yatırarak içindeki havayı boşatın ve sonra şişenin ağzına gelen yumurtayı dışarı çekerek çıkarmayı deneyin.

Çeviri: Egg in a bottle

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir