Menu

Bebeklerde grip ve soğuk algınlığını hafife almayın

Soğuk ve çetin kış ayları dendiği zaman aklımıza gelen ilk hastalıklar grip ve soğuk algınlığı oluyor. Biraz öksürmeye başladık mı, biraz halsizleştik mi hemen kendimizi bir bitki çayı veya şöyle bol tarçınlı bir salep içerken bulabiliyoruz. Grip yetişkinler için hafif seyreden bir hastalık olabilir fakat bebekler grip olduğu zaman biraz daha ağır geçebiliyor.

 

Bebeklerde grip belirtileri

Grip virüsü bebeğinize bulaştıktan sonra burun akıntısı veya tıkanıklığı ile başlangıç gösterip oyun oynama isteğinde azalma, halsizlik, iştah kaybı,  kuru öksürük ve beraberinde ateş olarak belirtilerini gösterebilir.

Eğer bebeğiniz yenidoğan bir bebekse veya bebeğinizin nefes alması sırasında hırıltı, sık nefes alma, zor nefes alma veya uzun süre ateşin düşmemesi gibi belirtiler gözlemliyorsanız  veya  yukarıda belirttiğimiz grip belirtileri 5 günden uzun sürdüyse bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Bebeklerde grip tedavisi, grip nasıl geçer?

Anne sütü alan bebeklerin yukarıdaki belirtileri fark edildiği an itibari ile emzirme sıklığının arttırılması faydalı olur. Anne sütü bizlere verilmiş en güçlü etkiye sahip doğal ilaç niteliğindedir.

Grip olmuş  ek gıdaya geçmiş çocukların bol sıvı tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebekler bu süreçte iyice dinlenmelidirler.

Grip virüsünün vücutta yayılmasında ve anne veya babaya bulaşmasında ortam çok etkilidir. Bebeklerin bulunduğu odanın kalabalık olmaması gerekiyor. Oda sıcaklığı ne çok sıcak ne çok soğuk olacak. Ilık diye nitelendirebileceğimiz 20-21 derece olabilir.

Bebekle ilgilenilmeden önce mutlaka ellerin yıkanması gerekmektedir.

Bebeklerin burunları sürekli olarak temizlenmelidir. Burun temizliğine dikkat edilmelidir. Kaliteli nefes alması hastalığın iyileşme sürecini önemli ölçüde destekleyecektir.

Eğer evde başka bir hasta birey var ise maske kullanılması virüsün yayılmasını engellemek için ideal.

 

Grip için bitkisel çözümler var mıdır ?

Grip tedavisi için ek gıdaya başlamış bebeğinize gribin etkilerini azaltacak etken maddelere sahip bitkiler olan Zencefil, nane veya elma çayı hazırlayabilirsiniz. Buna ek olarak  hem ek gıdaya geçmiş bebeklerin hem de yetişkinlerinde grip olduklarında beslenmelerine tavuk suyu, sebze çorbaları, tavuk haşlama yemeği ve C vitamini bakımından zengin olan Nar, Portakal gibi meyvelerin taze sıkılmış sularını eklemleri tavsiye edilmektedir.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir