Menu

Bebek yıkama aktivitesi daha keyifli olabilir

Bebek yıkama zamanı geldi ve banyoda baş başa kaldınız. Yoksa sizinde mi aklınıza ”suyun ve odanın ısısı ne olmalı, hangi şampuanı seçmeliyim? gibi sorular var. Bu sorular yüzünden banyo esnasında bebeğinize gerektiği gibi rahat davranamıyor musunuz? Banyo saatlerini keyifli hale getirmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bebek banyosunda dikkat edilmesi gerekenler

Yenidoğan cildi yumuşak ve hassastır.
Uygun cilt bakımı ve banyo siz ve bebeğiniz için iyi vakit geçirmenin yanı sıra bebeğinizin cilt sağlığını korumada yardımcı olacaktır.

Vücut ısını korumaya dikkat edin
Bebeğinize banyo yaptırırken en önemli nokta vücut ısısının düşmemesine dikkat etmenizdir. Oda sıcaklığının ve bebeğinizi yıkadığınız suyun yeterince sıcak olmasına özen gösterin

Uykudan saatinden önce olanı makbuldür
Banyoyu günün istediğiniz saatinde yaptırabilirsiniz. Ancak rutin oluşturmak ve uyku saatine hazırlık amaçlı akşamüstü yaptırmanızda fayda var.

Göbek bağı ve sünnet yaraları
Bebeğinizi enfeksiyonlardan korumak için göbek bağı düşene ve eğer yapıldıysa erkek bebeğin sünneti iyileşene kadar, banyo yaptırmak yerine cildini yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Doktorunuz tarafından verilen kordon bağı direktiflerini uygulayınız.

Banyo suyunun ısısına dikkat
Banyoda en önemli nokta suyun ısısıdır. Suyun ısısı dirseğinizi değdirdiğinizde yakmayacak şekilde olmalıdır.Banyo sonrasında ise en önemli nokta cildi durulamaktır. Çünkü kalan şampuan bebeğinizin cildini tahriş edebilir.

Bebek banyoya direniyorsa
Bebeğiniz banyo yapmak istemiyor ve sizi zorluyorsa, yıkarken onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Banyo oyuncakları da dikkatini dağıtacağından işinize yardımcı olacaktır.

Bebek yıkarken çok şampuan kullanmayın
Bebeğiniz özellikle yüzüne ve dolasıyla gözüne su ve şampuan gelmesinden rahatsız olabilir.Öncelikle bebeklere özel, göz yakmayan ve bitkisel ürünler tercih etmelisiniz.
Bebeklerin çok fazla şampuana ihtiyaçları yoktur. Daha az şampuan daha az durulama demektir.Bebeklere özel yapılmış banyo siperliklerinden bebek banyo şapkası kullanarak yüzüne su şampuan gelmesini engelleyebilirsiniz.

bebek-banyo-sapkasi

 

Bebeğinize banyo için doğru zamanı seçin
Bebeğinizi mutlaka karnı açken yada besledikten en az 1.5 saat sonra yıkayın. Tok karınla yıkanan bebek kusabilir.

Banyo yapılacak ortamın sıcaklığı ne olmalı?
Banyo yapılacak ortamın uygun sıcaklıkta olduğundan emin olun.24 derece uygun sıcaklıktır.

Banyoya hazırlık nasıl olmalı?
Banyo süresince kullanacağınız malzemeleri bir araya toplayın. Bu hem zaman kazandırır hemde daha pratiktir.Etrafınızda kırılabilir nesneler yada elektrikli aletlerin olmamasına özen gösterin. Küvetin içine mutlaka havlu veya küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engellemenizi öneririz. Bebek banyo küveti her kullanımdan sonra muhakkak temizlenmelidir, ve sadece bebeği yıkamak amacı ile kullanılmalıdır.

Banyo suyunun ısısı kaç olmalı?
Banyo suyu için uygun sıcaklık 36-37 derecedir.

Bebeğimi banyoda ne kadar süre tutmalıyım?
Bebek yıkamak için banyo sürenizin 5 dk olması yeterlidir.Bebeğiniz büyüdükçe bu süreyi uzatırsınız.

Bebeğimi yıkarken sıralamam nasıl olmalı ?
Yıkama işlemine önce vücudundan başlayın.Önce bebeğin ön tarafını, sonra sırtını ve poposunu yıkayın. En son başını yıkayın.Bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler. Başını yıkarken yüzüstü olmasına ve minik kulaklarına su kaçmamasına özen gösterin.

Bebeğimin saçlarını ve vücudunu nasıl kurutmalıyım?

Kurulamak için mutlaka başlıklı havlu ve aynı ölçüde tülbent bulundurun. Tülbenti havlunun içine yerleştirip bebeğinizi öyle kurulayın.Tülbent cildinin tahriş olmasını engelleyecektir. Ovalamaktan çok okşayarak kurulamalısınız. Bebeğinizin bütün kıvrımlarını özellikle kasık bölgesinde olan ıslaklıkları özenle kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirmelisiniz.Islaklık ve nem hassas teninde tahrişe,pişiğe ve  dolayısıyla acıya yol açar. Yanma riskinden dolayı saç kurutma makinesi kullanmayın. Bebeğinizin saçlarını tülbent ile kuruladıktan sonra yumuşak bebek tarağı ile tararken biraz daha kurutmuş olursunuz.

Bebeği yıkadıktan sonra bebek yağı kullanmalı mıyım?

Bebeğinizin cildine asla bebek yağı kullanmayınız. Bebek yağları ham petrolden ve gazdan üretildiği için vücut tarafından emilmez sadece bebeğinizin banyoda açılmış olan gözeneklerini tıkar ve cildin hava almasını engeller.Vücut dışarıdan hazır yağ geldiği için gerekli yağ üretimini durdurur. Eğer bebeğinizin cildinde pullanma ve kuruluk varsa sabun ve şampuan kullanımını azaltın durulamayı iyi yaptığınızdan emin olun ve bebek yağı yerine hindistan cevizi yağı veya lavanta yağı gibi yağlardan kullanabilirsiniz.Yine düzelme yoksa doktorunuza başvurunuz.

Bebeklerde kulak temizliği nasıl yapılmalı?

Banyodan sonra bebeğinizin kulağına su kaçmış olması ihtimaline karşın bir sağa bir sola doğru yatırın daha sonra tülbent ile temizliğini yapın.Bebeğinizin kulağına zarar verebileceği için, pamuklu kulak çubuklarını kullanmamanızı öneriyoruz. Yumuşak tülbent kenarı yeterli olacaktır.

Bir küçük keyif verici detay; çoğu bebek banyo sırasında kollarına ve bacaklarına nazikçe masaj yapılmasından çok hoşlanır.

bebek-banyo-seti

Bebek banyo setinde neler olmalıdır?

Bebek banyo küveti, kova, maşrapa, lazımlık ve küvet filesi standart banyo seti malzemeleridir. Diğer banyo gereçlerimiz ise; Bebek banyo havlusu, bebek şampuanı, bebekler için kulak çöpü.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir