Menu

Bebeğiniz için İlk Saç Tıraşı Doğru Zaman ve Doğru Yöntem

Bebeklerin ilk saç kesimi genellikle 2 yaş civarında iken yapılmaktadır.

Hele ki ilk defa çocuğu olan anne ve babalar için bebeğinin saçları uzamaya başladıktan sonra ilk saç kesimi ne zaman olacak sorusu gelir akıllara. Bebeklerde en uygun dönem 2 yaş civarında saç tıraşının yapılmasıdır.

Çocuğunuzun saçına şiddetli bir şekilde bağlanma durumu, tırnağı kesilirken gösterdiği davranış ile aynıdır bütün bunlar kendine yapılanları kontrol etme istediğidir. Berber koltuğuna oturduğunda aklına gelen olası şeyler şunlardır:

 • Beni değiştirmeye çalışıyorlar ama neden?
 • Bu benim saçım neden kesilmesi gerekiyor ki? Ben saçlarımı çok seviyorum.
 • Beni bir yabancının önüne sandalyeye oturttunuz saçlarımı tamamen ıslattı, saçlarımı ıslatmasından hoşlanmadım, bu yabancıyı sevmedim, eline bir makas aldı makaslardan uzak durmamı söylerdin hep şimdi bir yabancı eline makas almış peki ya bana zarar verirse?…
 • Yerde ki saçları izledikçe çok sinirleniyorum, o saçlar benim, şimdi başka biri görünüyorum, bu ben değilim saçlarımı geri verin.
traş öncesinde bebeğinizi hazırlayın

Göz Yaşları Olmadan Saç Kesimi İçin Öneriler:

Çocuğunuzun saç kesimlerinin daha az travmatik olması için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır.

 • Siz yada eşiniz saçını kestirirken izlemesini sağlayın

Bunun 2 amacı vardır.

 1. Sürecin neye benzediğini görecek ve bundan hoşlandığınızı görecek.
 2. Çocuğunuzu korkutabilecek bir değişimde sizi aşamalarla izlemesi onu ürkütmeyecektir.
 • Çocuklar için uygun olan bir berber veya kuaför ayarlayın 

Çocuklara karşı sabırlı olan ve onların görünümlerini değiştirmek konusunda ki isteksizliklerini anlayan birini tercih etmelisiniz.

 • Çocuğunuzun randevusundan önce kuaför salonuna veya berbere gidin

Mümkünse çocuğunuzun sizin veya başka çocukların saç kesimini izlemesi ve saçları kesilen insanların yaşamaya devam ettiklerini ve memnuniyetlerini görmelerini sağlayın.

Bu çocuğunuzun aklına ki bazı sorulara cevap bulmasını sağlayacaktır, aynı zamanda ortama alışması onu sakinleştirecektir. İçeride saçı kesilen başka bir çocuğu görürseniz içeri girmeyin, bu örnek hiç iyi olmayacaktır.

 • Saçlarının uzadığını çocuğunuzun görmesini sağlayın

Saçların farklı uzunlukta olduğunu gösterebileceğiniz size kardeşine ya da onun küçüklük fotoğraflarından seçerek gösterin ve anlatın.

 • Saç kesiminden sonra eğlenceli bir şeyler yapın

Saç kesiminden sonra eğlenceli bir yerlere gidin park, çocuk müzesi vs…Bu planı saç kesimine gitmeden önce anlatın. Mesela çocuk müzesine gitmekten bahsederken bugün seninle saç kesiminden sonra çok ilginç bir yere götüreceğim dediğinizde onun dikkatini saç kesimine değilde hoşlanacağı bir şeye çekmiş olursunuz. Saç kesimi sırasında planladığınız aktiviteyi çocuğunuza hatırlatın.
Saç kazıtmak saçları daha gür çıkarır mı

Çocuklarda Saç Uzatmanın Zararları

Çocuklarda saç uzatmanın büyüme geriliği yaptığını düşünen aileler olabilir. Ancak saç uzatmanın gelişimle bir alakası yoktur ayrıca bilimsel hiçbir dayanağı da yoktur. Saç uzatmanın bir zararı yoktur.

Bebeklerde Saçları kazıtmak ile saçların güçlü daha sağlıklı çıkacağı  anlamına gelmez

Bazı aileler çocuklarının saçlarının kısa olmasını yazın terler düşüncesi ile bazıları gür çıksın diye bazıları gözüne kulağına saçlar giriyor diye kestirmek isterler. Bunların hiçbir sakıncası yoktur.  Saç yapısı anne babanın genetik saç yapısına benzer. Anne ve babanın saçları ince telli ise çocukta ince telli olacaktır. Yani kestirdiğim zaman gürleşecek diye bir durum yoktur. Saç kökleri kalındır ve uçlara doğru incelir. Saç kazıtıtıldığında ilk çıkan saçlar kalın telli gözüktüğünden dolayı gür çıktığı algısı oluşabilir. Toplum arasında saç kazıtıldığında gür çıkıyor denilmesinin tam olarak sebebi bundan ibarettir.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir