Menu

Bebek puseti seçerken yanlış bir karar vermeyin

Günümüzde bebek puseti ve ana kucakları oldukça popüler. Bir çok özel hastane ana kucağı olmadan bebeğinizin hastane çıkışı yapmasına izin vermiyor. Avrupa ve Amerika’da bir çok eyalette görülen bu faydalı uygulamanın yavaş yavaş ülkemizde de görülüyor olması çok sevindirici bir durum.

Puset anlam olarak kitle olarak daha hafif, kolay katlanabilir, standart bebek arabalarına göre daha az yer kaplayan ve kullanımı kolay bebek arabalarına verilen genel isimdir.

Ana kucağı  yenidoğan bebeklerin yatış pozisyonunu en iyi destekleyen parçasıdır pusetlerin. Bebekler kendilerini ana kucağında hissettikleri için kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.  Hafiftir ve kolay taşınabilir. Pusetinizi alırken ana kucağı ile uyumlu olmasına dikkat ediniz. Puset’i ayrı arabayı alıyorsanız uyumlu olması için araya bir adaptör takılmaktadır.

Bebeğiniz için doğru puseti seçmek bebeğinizin konforu, güvenliği ve kullanım rahatlığını düşünmek büyük önem taşır.

Bu puset çocuğumun yaşına ve konforuna uygun mu?
Puset seçerken ilk soru bebeğinizin konforu ve yaşına uygunluğu olmalı. Standart özelliklerin yanı sıra marka ve modele göre değişen özelliklere de dikkat etmek gereklidir.
Standart özellikler kesinlikle olmalı
Her pusette bulunan ; 5 noktalı emniyet kemeri, 360 derece dönebilen ön tekerlekler,arka tekerlekler için fren sistemi,tente ve ayak koyma bölümüdür.
Marka ve modele göre değişen özellikler
Pozisyonu ayarlanabilen sırt dayanağı, tekerlek sayısı, büyüklüğü ve tamamının 360 derece dönebilmesi, ön tekerlek fren sistemi, itme sapının şekli, katlanma şekli kumaşı ve aksesuarlarıdır.
Garanti belgesi
Pusetin garanti belgesinin olması çok önemlidir. İlerde çıkabilecek arızaları da düşünerek satış sonrasında da servis verebilecek bir üreticiyi tercih etmeniz önemlidir.
Acele etmeyin, deneyimli arkadaşlarınızın fikirlerini alın
Puseti alırken aceleye getirmeden ihtiyaçlarınızı belirleyerek alışverişe çıkın. Sizden önce puset almış kişilerin deneyimine başvurun.

Kararınızı verirken aşağıda ki soruları mutlaka değerlendirin.

Puset’in ergonomik olmasına dikkat edin

Puset kapandığında ne kadar yer kaplıyor ve bu boyut evde koyacağım yere uygun mu? Puseti kucağımda çocuk varken veya tek elle kapatabilir miyim? Kaçıncı katta oturuyorum ve asansör kullanacak mıyım? Otomobilin bagajı yeterli büyüklükte mi?
Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsam en kolay şekilde nasıl binebilirim? Pusetin yanı sıra ana kucağı veya port bebe kullanacak mıyım? Evim şehir merkezinde mi? Cadde ve sokaklarda rahatlıkla gezebileceğim konforda mı?

Pusetinizi kullanırken şu detaylara dikkat etmenizi öneririz:

Bebeğinizi pusete yerleştirmeden önce pusetin tam açıldığından ve güvenlik kilitlerinin kapandığından emin olun.
Bebeğinizi pusete oturttuktan hemen sonra emniyet kemerini mutlaka takın. Yolculuk sırasında mutlaka kapalı tutun.
Bebeğinizi pusette tek başına bırakmamaya özen gösterin.
Güneşli havalarda tente ve güneşlik, rüzgarlı ve soğuk havalarda ise koruyucu tente ve puset tulumu kullanın.
Puset tek çocuk için ise, iki çocuğu birden bindirmeye çalışmayın.
Bebeğiniz içindeyken oturma aparatını yerinden çıkartmayın.
Puset yük taşıma aracı değildir. Dengeyi bozacak ağır poşetler, çanta, market poşeti gibi şeyleri pusetin kollarına asmayın.
Pusetin kollarını ve konumunu değiştirirken, bebeğinizin ellerinin kollarının dışa sarkmamış olduğunu kontrol etmenizde fayda var.
Pusetler ortalama 4 yaşa kadar kullanılır.Bu yüzden pusetin yerden yüksekliği makul bir yükseklikte olmalı ve bebek büyüdükçe ayağının yere sürtmesi engellenmelidir.
Yeni doğan bebekler için (6 aya kadar) pusetin sırtı ya tam yatmalı ya da grup O oto koltuğu ile kullanıma uygun olmalıdır.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir