Menu

Bebek Keki

Bebeğinizin çorbalarını nelerle zenginleştiriyorsunuz?

Piyasada onlarca hazır bebek maması mevcut. Öyle ki; bebekler için ekmekler, bisküviler, bebek kekleri, hiç pişirilmeden su ile hazırlanan kaşık mamalar, kavanoz çorbalar, yüzde yüz doğal olduğu iddia edilen ama hiçte masum olmayan meyveli yoğurtlar, kurabiyeler vs. vs. Ama hazır hiçbir ürüne güvenmiyorum diyorsanız buyurun evde bebek keki tarifine👏

MALZEMELER:

* İki yumurta (12 ayın altında ise sadece sarısı)
* Yarım çay bardağı zeytinyağı
* İki yemek kaşığı harnup unu
* Bir çay bardağı yoğurt
* Aldığı kadar yulaf unu (kek kıvamını bulana kadar )
* Bir paket kabartma tozu

YAPILIŞI:

Yumurtaları (oda ısısında olsun ) derin bir kaba kırıp en az 5 dakika çırpıyoruz. Şeker kullanmayacağımız için yumurta çok iyi köpürmeli! İyice köpürünce yoğurt ve yağ ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Daha sonra harnup ununu ve kek kıvamını bulana kadar yulaf ununu ekliyoruz. En son kabartma tozunu da ekleyip minik kapkek kalıplarına bölüştürüyoruz. Böylelikle her öğün için bir tane oluyor. 150 derecede önceden ısıtılmış fırında kokusu çıkana kadar pişiriyoruz.
Kekleri pişince dışarıda bırakın biraz sertleşince ufalaması kolay oluyor. Hatta bir iki gün bekletip bayatlayınca rondodan geçirip toz olarakta çorbalara katabilirsiniz.
Ben bazen oğluma tatlı niyetine üzerine çok hafif pekmez gezdirip öylece eline veriyorum, severek yiyor.

YULAFIN FAYDALARI :

Bazı kesimlerce sadece at yemi olarak kabul edilen yulafın niçin at yemi yapıldığını hiç düşündünüz mü? Çünkü yulaf kuvvet ve mukavemetin simgesidir.
Yulaf unu iyi yağlar açısından, kasları destekleyen proteinler açısından, mineral, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından çok zengin bir tahıl. Yulafın 100 gramında 390 kalori var.İçinde bol oranda nişasta var, yani iyi bir karbonhidrat kaynağı.
İçinde sinir hücrelerinin çalışmasını destekleyen “oleik asit” isimli yağlar mevcut.
Magnezyum oranı da çok yüksek.
Bundan başka faydalarını kısaca şöyle özetleyebiliriz;
Yulaf vücudu rahatlatır ve sinirleri sakinleştirir,
Çocuklarda hazımsızlığı gideren bağırsak dostu bir tahıldır.
Kan şekerini dengeler.
Buna göre halsizlik çekenler, bebeklerini besleyen anneler, sınava hazırlanan öğrenciler ve ağır işlerde çalışan kişiler yulafı bol bol tüketmeli..
Ayrıca yulaf hücrelerin yenilenmesine ve enerji transferine de yardımcı bir besin.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir