Menu

1Kitap 8 Etkinlik Fikri-Aç Tırtıl

Sena Yazıcı Aç tırtıl kitabından esinlenerek evde kızı Pırıl için hazırladığı etkinlikleri sizler için hazırladı.

1969 yılında Eric Carle tarafından yazılmış ve resimlendirilmiş olan eser 47 yıldır Dünyada en çok sevilen çocuk kitapları arasında ilk sırayı alıyor. Her ne kadar 3+ olarak belirtilse de daha küçük yaşlardan itibaren okunup anlaşılacak bir dile sahip. Yazısı az resimleri dikkat çekici verdiği bilgi ve mesajları büyük…
Kitap”Güzel mi güzel bir gece, ayışığı bir yaprağın üzerindeki küçücük bir yumurtayı aydınlatıyordu. Güneşin sımsıcak doğduğu bir pazar günü bu yumurtadan minicik bir tırtıl çıktı. Karnı çok açtı bu minik tırtılın.” şeklinde başlıyor ve minik tırtılın karnını doyurma çabası esnasında günler sayılar meyveler kelebeğin oluşumu abur cubur yemenin zararları sağlıklı beslenmenin faydaları gibi bir çok konu kısa zamanda belleklere kazınıyor.

Pırıl’ın da zevkle dinlediği bu kitap aynı zamanda pek çok etkinliğimize de kaynak oluşturuyor. Çocuğun ilgisini çeken kitaptaki karakter ve konuları kullanmak -aslında hayal dünyasına da ışık tutmak- çok büyük keyif veriyor.

Eğer sizde “Aç Tırtıl” sevenlerdenseniz bizim gibi, buyurun evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz etkinlik fikirleri;

Sena Yazıcı @senapiril

ac-tirtil-01

 

1) Tuvalet Kağıdı Rulosundan Sayılar Tırtılı
Tuvalet Kağıdı Rulosu halka halka kesilip karşılıklı delikler açılarak çocuğa boyanması için sunulur. Boyama işlemi bittikten sonra baş kısmı anne tarafından hazırlanan tırtıl ipe geçirilir. Boyanan ruloların üzerine sayılar yazılıp hem sayı tekrarı yapılır hem de ipe geçirilen rulolar el göz koordinasyonunu geliştirirken parmak kaslarını da çalıştırır. İşte sevimli sayılar tırtılımız hazır!…

ac-tirtil-02

 

2) Daire Evalardan Aç Tırtıl
Evadan hazırlanan aç tırtılın yüzü kurdelanın bir tarafına tutturulur diğer tarafına ise bir düğme dikilir. Yeşil renkli daire şeklindeki evaların ortasına düğmenin geçebileceği büyüklükte çizik kesikler atılır. Düğmeli uçtan bir açık bir koyu renk evaları geçirirken hem örüntü yapar hem de el göz koordinasyonumuzu geliştiririz. Işte evadan aç tırtılımız hazır!

ac-tirtil-03

 

3) Armut Yiyen Şönilden Tırtıl
Yeşil renkli şönilin ucuna küçük bir miktar kırmızı şönil tutturularak aç tırtılın başı görüntüsü verilir. Köpük tabaktan armut formu verilerek kestiğimiz parçaya kabak oyacağı ile delikler açılır. Hem tırtıl ne yer nasıl yer konuşulur hem de deliklerden geçirilen şönil ile el kasları çalıştırılır.

ac-tirtil-04

 

4) Rulokat Kutusundan Aç Tırtıl Doyurma Oyunu
Bitmiş Rulokat kutusu yeşil renkli el işi kağıdı ile kaplanıp kapak kısmına aç tırtılın başı görüntüsü verilerek ağız kısmı delinerek açılır. İşte el göz koordinasyonunu sağlayan keyifli aç tırtıl doyurma oyunumuz hazır. Şimdi kitabımızı okurken adedince yiyeceği aç tırtıla yedirebiliriz.

ac-tirtil-05

ac-tirtil-08

 

5) Kilitli Poşetten Aç Tırtıl Doyurma Oyunu
Şekildeki gibi aç tırtıl görüntüsü evadan hazırlanarak kilitli poşete tutturulur ve ağız kısmı makas ile açılır. İşte dilediğimiz gibi doyurup midesinin nasıl da dolduğunu görebildiğimiz oyunumuz hazır. Okurken ne de keyifle beslenir… 🙂

ac-tirtil-06

 

6) Atıştırmalık Aç Tırtıl
Görsellik hepimiz için önemlidir ancak çocuklar için daha çok… Bir salatalık bir domates doğruyayım demekle olmaz… Sevdiği karakterleri yiyeceğinde görmek çocuğa hem keyif verir hem de hadi tırtılın gözünü yiyelim haydi bakalım tırtılın ayaklarını yiyelim nasıl yürür o zaman gibi hikayelerle sadece yeme işlemi değil de yeni bilgiler edinme süreci de başlar. İşte bu da bizim salatalık, domates, kırmızı biber ve havuç kullanarak yaptığımız yenilebilir aç tırtılımız!

ac-tirtil-07

7) Havuz Toplarından Sevimli Aç Tırtıl
Ince bayan çorabının ön kısmına burun olarak bir düğüm atılır 1 tane kırmızı 6 tane yeşil havuz topu içine atılıp bitiş kısmıda düğümlenir. Çoraptan kesilen parçalar ile toplar arasına düğüm atılarak boğumlar yapılır. Gözler yapıştırılır, şönilden anten takılır. Pratik aç tırtılımız hazır. Keyifli oyunlar.

ac-tirtil-09

 

8) Ayak Parmağı Baskısından Aç Tırtıl
Ayak parmakları şekildeki gibi boyanıp beyaz kağıda baskı alınır. Bol kahkahalı bu etkinlik sonunda kuruyan baskılara göz ağız kulak çizilir. Hem bir sürü sevimli aç tırtılınız olur hem de ayak parmaklarınızın ne kadar hızla büyüdüğünü ara ara bu etkinliği yaparak tırtılın büyüklüğünden takip edebilirsiniz.

ac-tirtil-10

SEVGİLER

SENA YAZICI @senapiril

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir