Menu

Renk Tırtılı ile Etkinlik

Instagram’ın fenomen annelerinden Ümran Gürbüz sizler için; çocukların el kaslarını,becerilerini ve renkleri kavrama yeteneklerinin gelişmesine destek olacak bir etkinlik hazırladı.

Merhaba deha bebek okuyucuları,

Renk tırtılımız renkleri öğrenmek isteyen, hayvanları ve özellikle aç tırtılı okuyan miniklerimiz için ideal bir etkinlik. Kurgusuz oynayamam diyen miniğiniz varsa tırtılın karnını doyurmak için sırayla rengine uygun ponponları yerlerine koyabilirsiniz.

Etkinlik malzemeleri

  • Renkli ponpon
  • Karton
  • Ponponların rengine uygun kalemler
  • Makas

Çok kolay bir şekilde tırtılımızı çizip ponponların rengine göre sırayla daireler yapın.Hepsi bu kadar.Geriye çocuğunuzla birlikte oynayıp eğlenmesi kalıyor.
Çocuğunuza kazanımları ise; renkleri kavrama, el kaslarımızı çalıştırma.
Maşa kullanabilen çocuklarınıza maşayla aktarmasını isteyebilirsiniz.
Renkleri öğretmek isterken: ben öncelikle günlük hayatımıza odaklanmıştım. Çilek kırmızı, mavi araba, kırmızı koltuk gibi. Oyun oynarken, her şeyin rengini söylemenizde hem farklı nesnelerin renklerinin olduğuna dikkat çekersiniz hem de renklerin isimlerine aşinalık kazandırırsınız. Biz 1 yaştan itibaren trafik lambalarıyla sarı kırmızı ve yeşili öğrenmiştik. İsim olarak telaffuz etmez ama bu renklerle oyun oynarken yeşil hep alkışlanır. Kırmızıda elimizi dur işareti yapılır. Böyle alışkanlık kazandık. Birazda evde bebek işaret dili kullandığımız için bu renklere de böyle işaretler koymuştuk.

Şimdi ise kendi kendine işaretler yaparak bize göstermeye çalışıyor. Şunu da itiraf etmeliyim ki, oğlum şuanda 20 aylık ve şekiller kadar renklerin üzerinde durmadık. Bu yüzdende renkler konusuna etkinliklerimize yeni yeni ağırlık veriyoruz. Çok acelemiz yok sevgili anneler, öncelikli maksadımız eğlenmek! Daha sonra eğlenirken öğrenmek. Ama hep söylediğim bir şey vardır. Evinize yeni bir makine aldınız diyelim. En verimli zamanları tabi ki ilk zamanlarıdır. Zaman geçtikçe kullandıkça yıpranır ya da kullanmayıp bekledikçe raf ömrünü doldurur.
Bebeklerde böyledir. İlk verimli yıllarını mutlaka değerlendirelim. 3 yaşına kadar beynimizin %97 si oluşurken bunu görmezden gelmeyin. Çocuklarımızı tv, tablet gibi verimli olmayan şeylerle oyalayana kadar, anne eli değmiş ucuz bir oyuncak hazırlayarak zamanı çok daha kaliteli geçirebilirsiniz. Gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim.
Eğlenirken öğrenmek bizim işimiz olsun.

@mavikelebekveannesi ~ Ümran Gürbüz

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir