Menu

Mantar panoda şekiller

Merhaba Deha Bebek okuyucuları

Bu etkinliğimiz mantar pano üzerinde şekiller. Öncelikle etkinliğe başlamadan önce bu çiviler hakkında bilgi vereyim. Uçları sivri oldugu için dikkat edilmesi gerekir. Benim oğlum 15.ayından beri benim gözetimimde oynuyor. Kartona kağıda takabiliyor. Siz de eline verdiğinizde dikkat etmesi gerektiğini söylerseniz bence edecektir. Çünkü hiç bir canlı kendisine zarar vermeyi göze alamaz. Hele de öğrenmeye açık meraklı bir minik hiç istemez. Bu uyarıları özellikle 0-3 yaş arasında anlayabileceği bir dilde sürekli anlatırsanız o da aşina olacaktır. 0-3 yaş arası dönemde çocuk her şeyi tekrar ede ede öğrenir. Mekanizma öyle gelişir.

Büyük bir insan bile bebeklik dönemini hatırlayamaz. Uzun süreli belleğe kaydetmez. Anı yaşarlar. Sürekli uyarılar verirsek algı açılır ve anlamlandırma daha kolay olur. Şahsen oğlum eline bir kaç kez battıktan sonra daha dikkatli olmaya başladı. Hatta eline batma tehlikesini geçmiş yere düşürdüğünde benden yardım istemiştir. Bebeklerin 1 yaşından sonra oral dönemi atlattığını düşünerek ben oğlumla rahat rahat oynamıştım çivilerle. Eğer sizin bebeğiniz ağzına almayı henüz bırakmamışsa oynamak için biraz daha zamanınız var demektir sevgili arkadaşlar..

Etkinlik için gerekli malzemeler

  • Mantar pano
  • Çivi
  • Mantar panoya noktalama yapmak için kalem

Renkleri burada göstermemek için karışık yaptık. Eğer bebeğinizin renk aşinalığı var ise siz şekillere sırasıyla renkleri ayırabilirsiniz. Montessori de de esas olan sadeliktir. Sade olan şeyler daha kolay algılanır ve öğrenme daha kolay gerçekleşir.

Mantar panoya yaptığınız noktalara siz örnek yaparak ondan yapmasını isteyiniz. Ve şekilleri tamamlayınız. Kare, üçgen, daire, dikdörtgeni tamamladınız mı kocaman bir alkış patlatın..

Oğlum yaptığı zaman önce gösterip adnan ta diye diye alkışlar kendini ve benden de bekleyerek onaylatır.

Bir çocuğun bir şey başardığına şahitlik etmek hele de bu bebeğiniz ise tadından yenmez.. Anneyle birlikte etkinlikler yapmak onu bebeklik döneminde hem duygusal hem de zihinsel olarak geliştirir. Başardığını görmek ve takdir etmek ise özgüven sahibi yapar. Birlikte vakit geçirmek çoğu anne için eziyet gelse de 3 yaşından önce mutlaka vakit geçirin. Sizinle bir şeyler paylaşarak hayatı öğrenmeye başlar. 3 yaşından sonra atacağınız adımlar işe yaramayabilir. Çünkü 3 yaşına kadar bir bebeğin beyninin %97 ‘si oluşur. Kalan yaşamında ise %3 ‘lük bir kısım gelişir.

Hep söylerim bebeğin beyni sünger gibidir, ne verirseniz onu alır. Tv tablet gibi teknolojiyle ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi. Nasıl olsa büyüyünce o da bizler gibi teknolojiyi kullanmak zorunda kalacak.

Asla bu bebek ne anlar demeyin. Asla. Benim oğlum 18. Ayında daireyi öğrenmiş bütün daireleri göstermeye başlamıştı. Bardağın ağzından tutunda masanın deseninde olan dairelere bağıra bağıra annie annie danda demiştir. Çocuklar çiçek gibidir. Sulanmak, budanmak bazen de uyarılmak ister. Hatta sizi deniyor bile olabilir bu çiçekler aman dikkat ! 🙂

“2 yaşından büyük çocuklar için mutlaka öneririm”

Çocuk için etkinliğin kazanımları

  • Nesne kavramı
  • Şekillerin adlarını ögrenme
  • Çivileri kavrayarak ince motor becerisi
  • Elinizle yaptığınız şekiller üzerinde konuşarak kapladığı yer ve konumları hakkında bilgi
  • Biz üzerine eva şekillerimizi koyarak bak bu aynısı ama bu degil diyerek konuşup farkindalik oluşturmaya çalışmıştık.

Dahalarını da ekleyebiliriz. Ama en önemli olan tabiki oynayarak ögrenme ve kaliteli vakit geçirmek.

Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim.

Eglenirken ögrenmek bizim işimiz olsun.
Mavikelebekveannesi / Ümran Gürbüz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir