Menu

Bebeklerde Domuz Gribi Belirtilerine Dikkat!

Son zamanların en tehlikeli hastalıklarından olan domuz gribi veya H1N1 virüsünden nasıl korunabiliriz, belirtileri nelerdir?

Domuz gribi nedir?

Domuz gribi normal mevsimsel grip belirtilerine benzer belirtiler gösteren viral bir hastalıktır. İsmine domuz gribi denmesinin en önemli sebebi domuzlar arasında görülen grip virüsüne benzer bir yapıya sahip olmasıdır.

Hastalık ilk olarak Meksika ve Amerika’da görülmüş olup bütün Dünyaya yayılmıştır.

Hastalığa sebep olan H1N1 virüsü insan, domuz ve kuş griplerinin karışımından oluşmaktadır.

Domuz gribi bulaşıcı mıdır Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsle enfekte olmuş bir hastadan hiç hasta olmayan birine bulaşabilir. Yıllardır karşılaştığımız grip olan mevsimsel grip ile aynı şekilde bulaşmaktadır. Hapşırma, uzun süre hasta biri ile kapalı ortamda kalma veya öksürük yolu ile bir başka kişiye bulaşabilir. El sıkışma ve öpüşme, ortak havlu ve bardak kullanımı, kapı kolu ve dolap, masa ve sandalye gibi eşya yüzeylerine temas ile virüs bulaşabilir. Hasta biri ile el teması olduysa kesinlikle eller yıkanmadan yüzümüze götürmemeliyiz.

Virüs ile enfekte olmuş kişiler hastalık başlamadan bir gün öncesi ve yedi gün sonrasında bulaştırıcı statüsündedirler.

 

Domuz Gribi Belirtileri

Normal mevsimsel grip belirtileri aynı şikayetler gözlemlenmektedir. Ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, yorgunluk, üşüme ve halsizlik gibi belirtileri vardır. H1N1 virüsünde diğer mevsimsel griplere göre ateş belirtisi daha yaygındır. Domuz gribinde ateş 3 gün kadar uzun bir süre devam edebilir.

Nefes darlığı, zor nefes alma, bilinç bulanıklığı ve sık sık kusma şikayetleriniz olması durumunda acil müdahale gereklidir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Çocuklarda ise durum biraz daha farklıdır. Hızlı veya zor nefes alma, solgunluk veya morarma, beslenmenin kesilmesi, çocuğun uyarılara tepkisinin azalması, Uyku hali, huzursuzluk ve ateşin eşliğinde vücutta döküntü gözlenmesi durumunda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

Domuz gribi nasıl anlaşılır?

Domuz gribi özel donanımlı laboratuvarlarda PCR yöntemi kullanılarak anlaşılmaktadır. Doktorunuzun yönlendirmesi sonrasında laboratuvarlar ortamında h1n1 virüsü araştırılır.

Domuz gribi tedavisi

Domuz gribi teşhisinin konulması ile birlikte doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlar mevcuttur.  Doktor tarafından yazılmadıkça, önerilmedikçe kesinlikle ve kesinlikle kendi başınıza bir ilaç tedavisi uygulanmamalıdır.

Hastalık sürecinde bol bol istirahat edilmesi, beslenmeye dikkat edilmesi ve bol sıvı alınması gerekmektedir.

Yetişkinlerde domuz gribinden korunmak için

Virüsten korunmak için iki yöntem vardır. Bunlardan birincisi ve en etkili olanı domuz gribi aşısı yaptırmaktır. Diğer yöntem ise hijyenin sağlanmasıdır.

  • Ellerinizi sık sık sabun ve sıcak suyla yıkayın
  • Hasta kişiler ile aynı ortamda fazla süre kalmayın
  • Genel kişisel hijyene dikkat edin
  • Kalabalık ortamda, alış veriş merkezleri, lokantalar vs uzun süre kalmaktan kaçının
  • Salgının olduğu bölgelere çok fazla seyahat etmeyin
  • Hijyenden emin olunmadığı durumlarda ellerin ağıza ve buruna yani yüz bölgesine götürmekten kaçının

Bebeğinizi domuz gribinden korumak için.

Bebeğinizi kalabalık ortamlara sokmayınız

Oyun alanı ve alışveriş merkezi gibi ortamlara bebeğinizi götürmeyiniz.

Ellerinizi sürekli yıkayınız

Bebeğinizi emzirmeden, altını değiştirmeden ve onunla ilgilenmeden önce kesinlikle ellerinizin temiz olmasına özen gösterin. Mümkün oldukça ellerinizi yıkayarak bebeğinize temas ediniz.

Anne sütü en kuvvetli koruyucu

Anne sütü içen bebeklerin domuz gribine karşı bağışıklıkları daha güçlü olur. Siz hasta olmanız durumunda süt vermeyi kesmeyin. Bebeğiniz hasta olması durumunda da sütü kesmeyin aksine miktarını arttırmaya özen gösterin.

Hastaysanız maske kullanın

Hastaysanız ev içinde maske kullanarak öksürük ve hapşırma ile virüsün yayılmasının önüne geçebilirsiniz. Maskenizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir