Menu

Ağlayan ve Bağıran Çocuklarla Başa Çıkmak

Çocuğunuz sokak ortasında sürekli bağırıyor ve ağlıyor mu ?

Çocuğunuza bağırmaması için direkt istediğini verip susturmak o an çekici gelebilir ancak ona teslim olmak dediğini yapmak algısal olarak ağladığımda her istediğim yapılıyor demesine sebep olacağından çok yanlış bir tutumdur.Bunun için şu yolları deneyebilirsiniz.
aglayan_cocuk

  • Çocuğum  Neden Bağırıyor?

Öncelikli olarak çocuğun ihtiyaçları( aç, yorgun, uykusu gelmiş, bunalmış) karşılanmalı. Neden ağladığını göz hizasına inerek sorular sorarak  bulmaya çalışın.

  • Bağırdığında Kuralınız Nedir?

Onunla bağırmasından önce kuralınızın ne olduğunu konuşun. Bağırarak bir şeyi istediğinde kesinlikle vermeyeceğinizi önceden belirtin. Bağırdığı zaman ise onu anlayamadığınızı ifade edin. Ama her zaman ki ses tonu ile konuşursa istediği şeyi verebileceğinizi düşüneceğinizi söyleyin. Sonraki adım kurallarınız her zaman aynı kalmalı .Bir çocuğu etkili şekilde disipline etmenin ana kuralı budur.
aglayan_cocuk

 

  • Dikkatini Başka Yöne Çekmeye Çalışın.

Çocuğunuz bağırırken ona, bir anda ağlarken birden gülmeye başlayabilir misin? diye soru sorun. Ya da kim daha çok bağırıyormuş deyip sizde bağırın sonra da acaba kim bağırıyor diye etrafta bağıran kişiyi aratın. Gün içinde bağırdı ise yatmadan önce ona bir resim çizin ve gün içinde birlikte geçirdiğiniz güzel anları anlatın ve kuralınızı hatırlatın. Bağırmanın onu hiçbir istediğine ulaştırmayacağının mesajını bir daha verin.

  • Bağırdığını Dikkate Almayın.

Eğer gerçekten tüm ihtiyaçları karşılandı ise ve şımarıklık yapmaya devam ettiğini düşünüyorsanız, diğer kuralları da uyguladı iseniz çocuğunuzu duymuyormuş gibi yapın. Göz teması kurmayın, karşılık olarak cevap vermeyin ya da konuşmayın.

  • Çocuğunuzu Bağırmadığı Zamanlar Övün

Çocuğunuz bağırmadan bir şey istediği zaman onu takdir etmeyi ihmal etmeyin. Eğer istediği şey uygun bir şey ise yapabilir ve bu isteme yönteminin doğru olduğunu söyleyerek onu övebilirsiniz.

Anne baba olmak zor iştir. Gerçekten bazen işler çığırından çıkıyor olabilir. Ancak en güzel ilaç her zaman sevgidir. Anne şefkatidir. Bazen bir sarılmanız bile çoğu şeyi çözer. Hepimiz çocuk olduk ve hepimiz ağladık bağırdık annelerimize babalarımıza kim bilir neler yaptık? Öyle değil mi? Sakin olmak, kararlı olmak, verdiğiniz sözü tutmak, ihtiyaçlarını karşılamak, birlikte kaliteli vakit geçirmek ve sevgi herşeyin üstesinden geleceksiniz emin olun.

Sevgiler.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir