Menu

Cırt Cırtlı Şekiller Etkinliği

Instagram’ın fenomen annelerinden Ümran Gürbüz sizler için; çocukların el kaslarını, ince motor becerilerini, şekilleri ve renkleri kavrama yeteneklerinin gelişmesine destek olacak bir etkinlik hazırladı.


Merhaba sevgili Deha bebek okurları,

Yine şekiller temalı bir etkinliğimiz ile karşınızdayız. Bu etkinlikte çocuklarınız ile birlikte keyifli vakit geçirirken, çocuğunuzun el kaslarını, ince motor becerilerini, şekilleri ve renkleri kavrama yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayacaksınız.

Bu etkinliği oğlum Adnan Tahir 1 yaş civarlarında iken yapmaya başlamıştık. Oğlum 18 aylıkken çok rahat doğru şekilleri ve doğru renkleri rahatlıkla eşleştirmeye başlamıştı. Oğlum şuan 20 aylık, hala da severek oynadığımız bir etkinlik.

Etkinliğimizin hazırlanma aşaması

Kalın dosya kartonu üzerine eva’dan şekillerimizi çiziyoruz. Daha sonra kumaş düğme malzemeleri satan dükkandan aldığımız cırt cırtı bir tarafını şekillerin arkasına diğer tarafını da kartonun üzerine yapıştırıyoruz. Yapıştırmak için ben sıcak silikon kullandım.Eğer ahşap gibi sert veya sabit bir yere yapacaksanız sıcak silikonu öneririm, ancak sıcak silikon yoksa normal sıvı yapıştırıcılar ile uygulayabilirsiniz.

Karton üzerine şekillerimizi çizdik, cırt cırtlarımızı yapıştırdık, geriye çocuğunuzun şekilleri eşleştirmesi kaldı.

Şekilleri seçerken;

En önemlisi çocuğunuzla bunları yaparken günlük hayattan örneklerle şekilleri sunabilirsiniz. Gökyüzündeki yıldızlar buraya gelmişler bak bak bak ! Dondurma topları yuvarlak değil mi oğlum/kızım? Üçgene bak ya dondurmanın külahına benziyor vs. Gibi açıklamalar yapabilirsiniz.

Aslında öğrendiklerimizi hayatımızda kullandığımız nesneler ile eşleştirerek öğrenmeye gayret etmek, gerçek dünyada ki  hayatımızı kolaylaştıracaktır.

Bu etkinlikler sayesinde oğlum şuanda her yerdeki daireleri rahatlıkla gösterir oldu. Halıdaki daireler, vidanın etrafı, yuvarlak biçimdeki tabak kase gibi şeyleri halıya batırdığımızda bıraktığı ize kadar daireleri kavradık.

Artık 20.ayda şekiller ve 1- 2- 3 tamam. Isimlerini söyleyemese de eşleştirme de gayet iyi. Bu yollarla kavramasının daha kolay olduğunu düşünüyorum. Çocuklar hep öğrenmeye meraklı, onlara da biraz merakı aşılarsak 3 yaş ve civarından sonra kendilerini ifade etmeye başladıklarında kendi kendine öğrenmeye de başlayacaklardır..

Not:  Yaptığınız etkinliğe o anda cevap vermiyorsa asla zorlamamanızı öneririm. Çünkü çocuğunuz için uygun zaman değildir. Onlar kendileri için en doğru kararı verirler. Çocuklarınızın davranışlarına güvenin ve onları istemedikleri bir şeyler için asla zorlamayın. Tek yapmanız gereken işi ona bırakmanız.Biraz empati yaparak onların gözünden olayı yorumlayabilir ona göre davranabilirsiniz.

Bol bol müdahale edilmeden oynanan oyunlar dilerim.
Eğlenirken öğrenmek bizim işimiz olsun.

Mavikelebekveannesi ~ Ümran Gürbüz

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir