Menu

Bebeklerde İşitme Testi

İşitme testinizi zamanında yaptırın, bebeğinizin konuşma, dil ve zihinsel gelişimini riske atmayın.

Hangi durumlarda işitme testi yaptırmak gerekir?

Ailesinde doğuştan işitme kaybı olan bebekler, dış kulağında anormallik bulunan bebekler ve prematüre doğan bebekler, anne ve baba arasında akrabalık bağı bulunanlar, doğum sırasında oksijensiz kalan veya solunum zorluğu yaşayan bebekler, ateşli hastalık geçirilmesi veya sarılık değerleri yükselen bebekler kesinlikle yenidoğan işitme testi uygulanması gerekmektedir.

Bebeklerde işitme kaybı nasıl anlaşılır?

İşitme kaybı, doğumdan sonra ortaya çıkan yaygın bir hastalıktır.  Yenidoğan bebeklerde işitme problemlerini gözlem yolu ile tespit etmek neredeyse imkansızdır. Erken tedavi edilmediği durumlarda bebeklerde konuşma ve dil gelişimi ile birlikte zihinsel gelişim olumsuz  olarak etkilemektedir.

İşitme kaybının anlaşılması için mutlaka işitme testleri uygulanmalıdır.

Bebeklerde işitme testi nasıl yapılır?

Sessiz bir ortamda bebeğin kulağından verilen ses dalgasına verdiği tepkiyi ölçerek yapılır. Test süresi çok kısadır ve rahatlıkla uygulanabilir.
Bebeğe kesinlikle acı vermez.

Bebeğin kulağına yumuşak bir kulaklık konulduktan sonra bir işitme uzmanı veya uzman hemşire bilgisayardan belirli desibelde klik sesleri gönderir. Sesleri gönderdiği bilgisayar üzerinden bebeğin bu seslere tepki verip vermediğini görebilir. Her iki kulak içinde test uygulanır.

Bebeklerde işitme testi ne zaman yapılır?

Sağlık alanında ileri seviyelerde olan ülkelerde standart olarak uygulanan işitme testi, sağırlığın erken teşhisi ve tedavi sürecinin başlamasında büyük önem taşımaktadır. İşitme testleri yenidoğan bebeklerin doğumunu takiben bir hafta içerisinde yapılabilir.

Eğer test sonucunda bir negatiflik çıkması durumunda testin iki hafta sonra tekrarlanması gerekmektedir.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir