Menu

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Gözlerin aynı hizada bakış pozisyonunun dışına çıkarak bir gözün veya iki gözünde farklı yönlere doğru bakmasına tıp dilinde göz kayması veya şaşılık denir.

Bebeklerde ilk 3 ayda neden şaşılık olur?

İki gözü paralel tutmayı sağlayan beyin kontrolü henüz gelişmemiş olduğundan dolayı gözde kaymalar meydana gelebilir. İlk 3 ay bebeklerde göz kaymasını bir doktorunda tespit etmesi biraz zordur. Bu durumun nadiren görülmesi normaldir, 4 aylık bir bebekte göz kayması görülmesi durumunda kesinlikle bir hekime başvurulmalıdır.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

İlk 3 ayda yoğun şaşılık gözlenen bebeklerde kesinlikle göz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Bebeğin ilk 6 ayında tespit edilen bir içe kayma durumu kesinlikle 1 yaşına kadar tedavi edilmelidir. İçe kayma durumuna bağlı olarak göz tembelliği ve önemli ölçüde görme kaybı yaşanabilir.

Bebeklerde hangi aya kadar şaşılık devam eder?

Bebeklerde 6. aya kadar az aralıklarla şaşılık gözlenmesi normaldir. Gözde ki kaymanın 5. ve 6. ayın sonlarında olmaması beklenir. 6.ayın sonunda göz kaymasının devam etmesi durumunda bebeği göz doktorunun görmesi gerekir. Sonra ki dönemde 2 ve 3 yaşlarda ortaya çıkabilir. Bu sebeple, gözde kayma olsun olmasın 1 yaşından sonra çocuklarınızı göz doktoruna muayene ettirmeyi ihmal etmemek gereklidir.
Bebeklerde göz kayması nasıl belli olur

Bebekte şaşılık göz kayması olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde şaşılığın tam anlamıyla var ya da yok denilebilmesi için 1 yaşında  bir göz doktorunun muayenesi ile tam anlamıyla anlaşılır. Anne baba yada bir pedagog uzaktan bakınca kayma var ya da yok diyemez.

Bebeklerde yalancı şaşılık nedir?

Bebeğin burun kökünün geniş olması ve göz kapağında ki aşırı kapalılık( göz kapağı darlığı-epikantus) gözde şaşılık var hissi yaratır.Bu durumlara yalancı şaşılık denir ve bunun yalancı şaşılık olduğuna göz doktoru karar vermelidir.
Bebeklerde göz kayması şaşılık tedavisi

Bebeklerde göz kayması tedavisi nasıldır?

Tedavi şekline göz doktoru karar verir. Duruma göre, egzersiz tedavisi, kırma kusuru olan gözlerde gözlük tedavisi, göz tembelliğinde ise göz kapatma tedavisi ve gözlük tedavisi denendikten sonra sonuç alınamamışsa en son cerrahi müdahale uygulanabilir.

Şaşılık tedavisinde yapılan yanlışlardan biri, kesinlikle sağlam gözü kapatarak göz tembelliği tedavi etmeyi denememelisiniz.

Şaşılık kalıcı bir hastalık mıdır?

Şaşılık günümüzde kalıcı bir hastalık değildir. Duruma göre; egzersiz ile bile kısa zamanda ve kolaylıkla tedavi edilebilen bir göz hastalığıdır. En son çare ameliyat kesin çözümdür.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir