Menu

Bebeklerde Göbek Fıtığına Dikkat

Bebeklerde göbek fıtığı genellikle kendi kendine düzelen bir durumdur. Yaklaşık olarak en geç 1 yıl içerisinde ortadan kalkar.

Göbek fıtığı nedir ?

Karın bölgesinde göbek deliği halkasının içerisinden o bölgede bulunan yağ dokusunun çıkması veya bir bağırsak parçasının halka içerisinden çıkması göbek deliği üzerinde şişlik olmasında neden olur. Bu duruma göbek fıtığı diyebiliriz.

Bebekler ağladığı zaman göbek fıtığı daha belirgin bir hal alacaktır korkmayınız.

göbek-fitiği-02

Bebeklerde göbek fıtığı nasıl geçer, tedavisi nedir?

Göbek fıtığında kimyasal ilaçların yada bitkisel yağların vs bir önemi yoktur. Göbek fıtığı önemli bir rahatsızlık olmadığından dolayı anne ve babaların rahat olmasında üzülmemesinde fayda vardır.

Anadolu da göbek fıtığının üzerine metal para sarmak yada göbek bölgesini doğrudan sarmak gibi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemler ne doğrudur ne yanlıştır. Bu yöntemlerin uygulanmasının bir yararı olmayacaktır.

Bebeğinizin her altını değiştirdiğinizde parmağınız ile hafifçe bastırarak yuvarlak daireler çizdirerek bir kaç saniye hafif hafif masaj yapabilirsiniz.

Göbek fıtığı belirtileri nelerdir ?

  • Bağırsak tıkanıklığı
  • Karın ağrıları
  • Kusma
  • Beslenme problemleri

Göbek fıtığı ameliyatı

Normalden farklı olarak büyüyen ve estetik görünmeyen göbek fıtıklarında doktorların uygun görmesinde halinde ufak çaplı operasyonlar yapılabilir.

Cerrahi operasyondan iki saat önce, hastanın yaşına göre 4 ila 6 saatlik açlık gerekmektedir. Operasyon yaklaşık olarak 15-45 dakika arasında sürer. Her şey yolunda ise hasta işlemden 4 saat sonra evine taburcu edilebilir.

Operasyondan birkaç saat sonra çocuklar için hareket kısıtlılığı ve ağrı sorunu ortadan kalkmış olması beklenmektedir.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir