Menu

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin, burun vücudumuzun klima sistemidir. Vücudumuza aldığımız havanın ısıtılması, temizlenmesi ve nemlendirilmesinden sorumludur.

Burun tıkanıklığı olan bebeklerin beslenmeleri iştah kesilmesinden dolayı zayıf olur. İştah azalmasına ek olarak gece uykularında derin uykuya dalamazlar ve sık sık uyanırlar. Beslenmesi azalan ve uyuyamadığı için dinlenemeyen bebekler huzursuzlaşırlar ve daha fazla iştahları kaçabilir. Yenidoğan bebeklerde emzirme için burun tıkanıklığı çok önemlidir!! Bu nedenle bebeğinizin burnunun açık olmasını sağlamanız gerekmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri nelerdir?

Özellikle kış ve sonbahar aylarında sık olarak rastlanan soğuk algınlığına bağlı solunum yolu enfeksiyonları burun tıkanıklığına neden olabilir. Burnu akan bebeklerin burunlarının sık sık temizlenmediği durumlarda içeride biriken salgı katılaşarak burun tıkanıklığına neden olacaktır

Burun tıkanıklığı problemi uzun süre devam etmesi durumunda Orta kulak iltihabı, Sinüzit veya Alt solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıklarına yakalanma riski artmaktadır.

Kronik burun tıkanıklığında ise Ağız ve diş yapısında Çene ve yüz gelişiminde bozulmalar olabilir. Kronik oksijen azlığı nedeni ile ileri evrelerinde kalp ve akciğer sağlığına olumsuz etkileri olabilir. Kronik durumların uzman doktorlar ile takip edilmesi önemlidir.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığı nasıl açılır? Bebeklerde burun nasıl temizlenir?

Bebekler burun solunumu yaptığı için burnunun tıkanık olmaması çok önemlidir.

Ilık bir banyo yaptırın
Bebeklerde burun temizliği için ilk tercihimiz banyo yaptırmak. Banyo sırasında sıcak su burun içindeki mukusu yumuşatarak dışarı atılmasına yardımcı olur.

Serum fizyolojik bir çözüm olabilir
Banyo sonrasında şikayetler devam ediyorsa serum fizyolojik damlası kullanılabilir. Bebeğinizin burun deliklerine birer damla serum fizyolojik damlattıktan sonra ucu kıvrılmış peçete ile fazla ilerlemeden temizlenebilir.

Burun aspiratörü kullanabilirsiniz
Bir diğer yöntem eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz burun aspiratörleri kullanmak.

Ortamın nemli olmasına dikkat ediniz
Ortamın nemlendirilmesi önemlidir ancak ortamı nemlendirmek için buhar makineleri uygun değildir. Nem normalin üstünde ise bakteri küf gibi zararlı organizmalar ürer. Kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesi gereklidir. Yüksek sıcaklıkta nem düşer kuruluk artar bu da burunda yer alan silia adı verilen küçük tüycüklerin zararlı organizmaları yok etme işlevini yerine getirmemesini sağlar.

Bol bol emzirin
Eğer emzirme dönemindeyseniz bol bol emzirin ek gıda ile beslenmeye geçtiyseniz sıvı tüketimini artırın.

Yastığın yüksekliğine dikkat
Yastıkta yatırabilirsiniz bu rahat uyumasını sağlayacaktır ancak yastığı çarşafın altına koyarak yatırın ki çeşitli tehlikelerle karşılaşmayasınız.

Burun tıkanıklığına bitkisel bir çözüm var mı ?

Halk arasında burun tıkanıklığının çözümü için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlardan evinizde kolaylıkla uygulanabilir olanları sizler için toparladık.

Soğan ile gelen şifa
Soğanın toplum arasında bilinen bir çok faydası mevcut. Soğanı bu sefer bebeklere şifalı olması için kullanacağız. Ortadan ikiye kesilerek bir süre koklatılması ve bebeğinizin yattığı odaya bırakılması burun tıkanıklığına karşı etkili olacaktır.

Ilık su ve Tuz
Bir bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz karıştırarak elde edeceğiniz tuzlu su ile bebeğin buruk deliklerine birer damla damlatıp mukusun yumuşaması için masaj yapabilirsiniz

Banyo Buharı
Banyoda sıcak su musluğunuzu açtıktan sonra biriken buhar ile tıkalı burunun yumuşamasına etkilidir.

Anne Sütü
Şifaları saymakla bitmeyen ilaç niteliğinde anne sütünü burun deliklerine birer damla anne sütü damlatınız

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir