Menu

Bebeklerde bıngıldak

Bebeklerde bıngıldak hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bilgileri sizler için hazırladık

Bıngıldak nedir?

Bir çok anne ve babanın en çok merak ettiği konulardan biridir. Bıngıldak kafa tası kemiklerinin birleşme noktalarının arasında bulunan bağ dokunun genel adıdır. Bıngıldak yumuşak dokudan oluşur. Yumuşak olduğu için bebek doğum kanalından geçerken zorlanmaz.

6 adet bıngıldak bölgesi vardır. Bunlardan 5 tanesi doğum öncesinde kapanmış olur. Doğumdan sonra ise ön bıngıldak dediğimiz kısım açık kalır.

Yenidoğan bebeklerde kafa tasının büyüyebilmesi için ön bıngıldak açıktır.

Bebeklerde bıngıldak ne zaman kapanır?

Bıngıldak normal şartlarda 12 ila 18 ay arasında kemiklerin kaynamasına bağlı olarak kapanır. Bazı bebeklerde bıngıldak alanının geniş olmasından dolayı bu süre 24’ay a kadar uzayabilir. 2 yaşında kapanmamış bıngıldak olması durumunda bir çocuk doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Bıngıldak erken kapanması durumu

Beyin gelişimine yönelik problemler ortaya çıkabilir. Bıngıldak erken kapanması durumunda baş büyümesi devam edebilir. Fakat böyle bir durumda doktor kontrolü eşliğinde sık sık baş çevresi ölçülmelidir. Gerekli görülmesi durumunda 3 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler için cerrahi müdahale yapılabilir.

Bıngıldak hakkında bilinmesi gerekenler

Ağlamaya bağlı olarak bıngıldakta gerilmeler ve belirgin bir şekilde nabız atışı gibi atabilir. Bebeğinizi yıkarken yada severken kafasına dokunmaktan çekinmeyin.

Bıngıldak yumuşak dokudan oluştuğu için üzerine baskı uygulamamak gerekir. Baskı yapılması durumunda çöküntü oluşabilir.

Vücutta ishal, kusma veya ateşe bağlı su kaybı yaşanıyorsa bıngıldak bölgesinde buruşma veya çökme olabilir.

Eğer bıngıldak bölgesinde şişlik, kabarıklık varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Menenjit belirtisi olabilir.

Bebeğinizin bıngıldak bölgesine sert bir darbe alması durumunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurunuz.

 

Comments

comments

One Response
  1. esra 6 Eylül 2016 / Cevapla

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir